Popularne rodzaje traw - przegląd najlepszych odmian do ogrodu

Trawy odgrywają bardzo ważna rolę w każdym ogrodzie. Dobrze utrzymany trawnik robi wrażenie i dopełnia całą aranżacją. Wspomniane rośliny dają też inną możliwość. Istnieją, bowiem bardzo ciekawe gatunki traw ozdobnych. Dlatego też rozwiniemy ten interesujący temat. Opiszemy popularne rodzaje traw do ogrodu.

Rodzaje trawy ogrodowej

Rodzaje traw można podzielić na dwie kategorie ze względu na zastosowanie. Do pierwszej należą trawy użytkowe, to z nich powstają trawniki. Wyróżniamy tu kilka odmian różniących się między sobą. Popularne są gatunki parkowe nadające się do delikatnego użytkowania. Poza nimi sieje się wytrzymałe trawy sportowe, widokowe i dywanowe. Tymczasem druga grupa skupia trawy ozdobne. Część z nich osiąga imponujące rozmiary, sięgające 3 metrów wysokości. Inne z kolei są znacznie niższe, lecz oferują inne walory jak chociażby piękne kwitnienie. Tego typu gatunki sadzi się na rabatach i przy obrzeżach trawników.

Nasiona, z których powstaje trawnik to zazwyczaj mieszanki różnych gatunków. Opiszemy najpopularniejsze rodzaje występujące na rynku. Zaczniemy od roślin, których nazwy są dobrze znane weteranom zakładania trawników. Pierwszą z nich jest kostrzewa czerwona, pospolity gatunek trawy. Często stanowi 80% składu mieszanki nasion. Występuje w dwóch odmianach, pierwsza to kostrzewa czerwona kępowa. Jest to trawa wolno rosnąca odznaczająca się bardzo wąskimi liśćmi. W ogrodzie wygląda znakomicie dzięki swej soczystej zieleni. Warto też dodać, że ten gatunek reprezentuje trawy niskie. Wytwarza zwartą darń i jest wytrzymały na okresowe susze.

Kolejną odmianą jest kostrzewa czerwona rozłogowa. Podobnie jak poprzedniczka jest to trawa wolnorosnąca. W przeciwieństwie do kępowej wytwarza mniej zwartą darń, lecz bardziej wytrzymałą. Jej pędy są liczne i przybierają ciemnozielony kolor. Opisywana roślina występuje też w innych odmianach. Na trawnik świetnie nadaje się kostrzewa owcza. Ona również reprezentuje trawy niskie. Tworzy zwarte kępy, ma wąskie liście oraz rozbudowany system korzeniowy. W sklepach można też natrafić na kostrzewę trzcinowatą. Ona z kolei tworzy dość wysokie, ciemnozielone kępki. Jest znana z szerokich liści i dużej wytrzymałości na deptanie.

Gatunki traw użytkowych – nazwy i charakterystyka

Przed nami kolejny popularny, by nie powiedzieć pospolity gatunek trawy. Jest nim rajgras angielski zwany też życicą trwałą. Znosi częste użytkowanie, w tym koszenie i deptanie. Rajgras szybko rośnie tworząc luźne i niskie kępki. Najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska. Na nim nie kończą się często spotykane rodzaje trawy. W wielu mieszankach nasion pojawia się wiechlina łąkowa. Jest to długowieczna trawa wolnorosnąca. Zbiera się w luźne kępki o stosunkowo szerokich liściach. Tworzy liczne rozłogi, jest odporna na suszę i mróz. Jej zaletą jest też wytrzymałość na intensywne użytkowanie.

Pospolity gatunek trawy to również mietlica. Ma drobne, lancetowate liście, które mogą być lśniące lub matowe. Do tego tworzy niskie kępki o krótkich podziemnych rozłogach. Mietlica pospolita nie ma dużych wymagań stanowiskowych. Wyrośnie na ziemiach ubogich w składniki odżywcze, suchych, ale też poradzi sobie w miejscach podmokłych. Trzeba dodać, że jest to trawa ekspansywna mogąca zgłuszać inne odmiany. Tym sposobem opisaliśmy najpopularniejsze rodzaje traw występujące w mieszankach sportowych, rekreacyjnych czy dekoracyjnych.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Po typowo użytkowych czas na gatunki traw ozdobnych. Co już sugeruje nazwa tej grupy, mamy tu rośliny, których zadaniem jest dekorowanie ogrodu. Jedną z najpopularniejszych odmian spełniających ten warunek jest miskant chiński. Dorasta do 150 cm wysokości, ma srebrnoszare kwiatostany i jasnozielone liście. Najlepiej rozwija się na żyznych ziemiach i nasłonecznionych stanowiskach. Równie często wybierana jest trawa pampasowa. Ona z kolei dorasta do 300 cm wysokości. Odznacza się białymi lub różowymi wiechami. Rośnie na rabatach w rozłożystych kępach.

Ozdobne trawy niskie reprezentuje rozplenica japońska. Może dorastać do 80 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są wąskie, szarozielone liście. Na nich pojawiają się puszyste wiechy o walcowatym kształcie. Pospolity gatunek trawy, jakim jest kostrzewa ma też swoje ozdobne odmiany. Mamy tu na myśli takie nazwy jak kostrzewa popielata i Gautiera. Pierwsza z wymienionych ma niebieskawe liście, dzięki czemu oferuje bardzo ciekawe walory dekoracyjne. Tymczasem Gautiera zbiera się w kępki osiągające 10 cm wysokości. Jest zimozielona i ma sztywne, zielone liście. Wymienione gatunki to najpopularniejsze trawy ozdobne.