Rogatek sztywnyCeratophyllum demersum – popularna roślina wodna

Rogatek sztywnyCeratophyllum demersum prowadzi podwodne życie, dobrze rozrastając się zarówno w większych zbiornikach wodnych, jak i w akwariach. Naturalne środowisko byliny to stojące wody, do 3 m głębokości, w nasłonecznionych i lekko zacienionych miejscach. Roślina jest mrozoodporna. Na czas zimy opada na dno stawu i tam zimuje.  Ciemnozielone, sztywne, widlasto rozgałęzione pierzaste liście, dorastają do długości około 2 cm. Są delikatne i kruche. Natomiast pędy osiągają długość nawet do 80 cm. Wyróżnikiem rogatka sztywnego jest brak korzeni, które umożliwiłyby zakotwiczenie rośliny w podłożu. Ich rolę pełnią białawe nitkowate ryzoidy – chwytniki, służące także do pobierania z wody składników odżywczych.

Rogatek sztywny jest pożyteczną byliną. Wybierany do oczka wodnego, przyczynia się do natleniania wody, a także jest schronieniem dla ryb i innych wodnych zwierząt. Swoje jaja składają wśród podwodnych liści ważki, polujące, między innymi, na komary. Bylina, sadzona do akwarium, prezentuje się bardzo efektownie i jest atrakcyjną rośliną dla ryb akwariowych, żyjących i rozmnażających się wśród zielonych gęstych gałązek. Obecność podwodnej rośliny sprzyja eliminacji glonów, nietolerujących jej sąsiedztwa. Rogatek pochłania szkodliwe substancje, stanowiąc skuteczny filtr powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie grążeli żółtych?

Nie tylko rogatek sztywny... Inne rośliny akwariowe

Do innych atrakcyjnych roślin preferujących środowisko wodne należą między innymi: 

  • moczarka kanadyjska – która, podobnie jak rogatek sztywny, jest byliną podwodną, w oczku wodnym dobrze rosnącą na głębokości do około 1 m. Rośliny produkują tlen i są schronieniem dla drobnych wodnych organizmów. Bylina szybko rozrasta się, więc należy ograniczać jej ekspansywność,
  • rzęsa wodna – to popularna roślina wodna, wybierana do ogrodowych zbiorników ze względu na dekoracyjne liście, unoszące się na powierzchni wody. Rzęsa atrakcyjnie prezentuje się, uprawiana samodzielnie. Szybko rozrasta się, więc wymaga ograniczania rozrostu. Chętnie jest zjadana przez żyjące nad wodą ptaki,
  • hiacynt wodny – pływająca efektowna roślina, o dekoracyjnych liściach i kwiatach, w czasie gorącego lata chroni oczko wodne przed nadmiernym nagrzaniem wody,
  • grzybień, grzybienie – lilie wodne zachwycają pięknymi różnobarwnymi kwiatami, unoszącymi się na wodzie. Dekoracyjne są także liście, w zależności od odmiany – nakrapiane, żyłkowane lub wielokolorowe,
  • pałka wąskolistna - chętnie sadzona jest nad oczkami wodnymi, dekorując otoczenie oryginalnymi kwiatostanami, w kształcie pałki. W ogrodach pałki sadzone są w pojemnikach, by uniemożliwić roślinom zbytnie rozrastanie się. Sprawdź także ten artykuł o roślinach wodnych do oczka wodnego.

Uprawa i pielęgnacja roślin akwariowych

Akwarium jest zbiornikiem wodnym, w którym można hodować ciekawe okazy ryb akwariowych oraz uprawiać wodne rośliny. Rogatek sztywny jest szczególnie cenną byliną wodną, polecaną do akwarium ze względu na niewielkie wymagania uprawowe i efektowny wygląd. Chętnie wybierany jest przez początkujących akwarystów.

Roślina dobrze rozwija się w temperaturze od 20 stopni Celsjusza do około 28 stopni Celsjusza. Sadzenie rośliny polega na umieszczeniu jej w akwarium. Wystarczy fragment pędu zanurzyć w wodzie, by bylina szybko zaaklimatyzowała się i zaczęła rozrastać. Rogatek sztywny jest światłolubny - preferuje stanowisko słoneczne. Zastosowane w akwarium oświetlenie powinno być mocne, jednak rozproszone. Pod wpływem oświetlenia roślina może zmienić wybarwienie na czerwonawe. Rogatek sztywny, przy niewielkiej obecności ryb akwariowych, wymaga regularnego zasilania preparatami potasowo- fosforowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie rukwi wodnej?

Pielęgnacja Ceratophyllum demersum polega na ograniczaniu wzrostu ze względu na szybko rozrastające się pędy. Przycinamy je raz na tydzień, by roślina nie zabierała światła, żyjącym w akwarium rybom. W sprzyjających warunkach rogatek sztywny przyrasta nawet 1 cm w ciągu doby. Przycinanie możemy przeprowadzić w górnych partiach byliny, odcinając jej część. Tak przycięta roślina będzie się rozgałęziać. Można przyciąć dolne części, wyciągając rogatka z podłoża, jeśli tam jest zakotwiczony i przytwierdzając go ponownie po przeprowadzonym cięciu. Ceratophyllum demersum to wybór wart rozważenia.

Możemy pozwolić bylinie swobodnie unosić się w wodzie lub wybrać jej stanowisko, utrzymując na miejscu. Do tego celu najlepiej nadają się elementy tonące, które będą w stanie utrzymać roślinę przy dnie. Akwaryści wykorzystują kamyki, przytrzymujące rogatka, nasadzenia w łupinach orzecha kokosowego lub w kawałkach drewna. W wywiercone otworki należy włożyć części byliny i ustawić w akwarium. Rośliny akwariowe nadadzą akwarium oryginalny wygląd, jednocześnie tworząc odpowiednie środowisko dla rozwoju wodnych zwierząt. Sprawdź także ten artykuł o uprawie nurzańca w akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej