Rojnik murowy (Sempervivum tectorum) - uprawa i pielęgnacja

Niewielkie płożące się rozetki rojników murowych mogą osiągać do 20 cm średnicy. Tworzą je błyszczące zielone i mięsiste liście, wypełnione śluzem. W lipcu pojawia się kwitnąca okrągła łodyżka, która dorasta do 20 cm wysokości. Drobne różowopurpurowe kwiaty, przypominają liście. Po skończeniu kwitnienia rozetka zamiera. Małe rozetki, wypuszczające włókniste korzenie, stają się samodzielnymi roślinami. Korzenie rojników łatwo przyczepiają się do podłoża, więc możliwe jest sadzenie roślin na zielonych dachach i ścianach altanek ogrodowych i domów, co nadaje im oryginalny wygląd.

Rojnik murowy(Sempervivum tectorum), najokazalszy z licznych gatunków rojników, preferuje słoneczne stanowisko uprawowe o suchej, przepuszczalnej i ubogiej glebie. Chętnie sadzi się rojniki na skalniak, tworząc efektowną okrywę podłoża. Sadzenie byliny przeprowadza się najczęściej na wiosnę, w kwietniu, poprzez sadzonki, pobierane z rozłogów. Zabieg można przeprowadzić również w sierpniu. Na 1 m 2 sadzimy 9-10 roślin. Pielęgnacja rojników polega na ich przesadzaniu oraz rozsadzaniu co 20 cm - młode rośliny szybko rozmnażają się i tworzą samodzielne rozety. Nie musimy ich podlewać ani nawozić. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rojnika w doniczce i ogrodzie.

Roślina ma właściwości lecznicze, podobne do cenionego aloesu. W ziołolecznictwie znajdują zastosowanie liście rojnika, z których robi się wyciąg. Otrzymany sok można mrozić, bowiem nie zmienia swoich właściwości zdrowotnych. Świeże liście rojnika pomogą osobom z problemami skórnymi. Wystarczy zalać je gorącą wodą i zastosować w postaci parówki – na odżywienie skóry twarzy.

Medycyna ludowa wykorzystuje leczniczą moc ziół od najdawniejszych czasów.

  • Rozcięte liście rojników przykłada się na zranione miejsca.
  • Zmiażdżone grube liście są doskonałym lekarstwem na ukąszenia owadów, niewielkie oparzenia i ranki.
  • Okłady łagodzą skutki nadmiernego opalania.
  • Rozcięte liście, przyłożone do nagniotków, zmiękczą skórę i ułatwią usunięcie dolegliwości.
  • Herbata z zaparzonych liści pomaga na zapalenie gardła oraz przy schorzeniach jamy ustnej.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Nie tylko rojniki na skalniak – najciekawsze gatunki

Rojnik jest byliną, którą z powodzeniem możemy uprawiać na balkonach i tarasach, tworząc w ten sposób wyjątkowe sukulentowe ogródki. Oprócz rojnika murowego do uprawy pojemnikowej nadają się również inne ciekawe gatunki:

Rojnik murowy w doniczce oraz jego sadzenie, uprawa, pielęgnacja w ogrodzie, właściwości lecznicze i zastosowanie
Rojnik murowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, właściwości lecznicze
  • Rojnik pospolity, rojniczek pospolity w Polsce spotykany jest na wyżynach oraz w górach – w Sudetach i Karpatach. Niewielkie rozetki osiągają średnicę około 5 cm. Orzęsione na brzegach jasnozielone mięsiste liście zaginają się do środka. Ich ostre czerwone zakończenia nadają roślinie niecodzienny wyjątkowy wygląd. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rojniku pajęczynowatym?
  • Rojnik pajęczynowaty tworzy małe 2-cm rozetki. Od czerwca do września, na wysokich pędach, pojawiają się różowe i jasnoczerwone duże kwiaty, zebrane w kwiatostany. Gatunek wyróżnia omszenie, gęsto pokrywające rozety. Na zimę warto bylinę osłonić przed mrozem, okrywając roślinę, np. warstwą liści.

Rojnik w doniczce dobrze komponuje się z innymi roślinami skalnymi, np. ze smagliczką, rozchodnikiem czy gęsiówką. Ładnie wyglądają różne gatunki rojników i odpowiednio dobrane ich odmiany. Pielęgnacja miniaturowych skalniaków polega na oszczędnym podlewaniu i zasilaniu roślin. Osłaniamy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – w czasie porywistych wiatrów i obfitych opadów przenosimy doniczki do pomieszczenia. Przed zimą rojniki dostatecznie podlewamy, by zapasy wody starczyły im do wiosny. Doniczki ustawiamy na styropianie, w miejscu osłoniętym przed zimnymi podmuchami wiatru. Rośliny osłaniamy liśćmi, gałązkami iglaków lub agrowłókniną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu jaskra rozłogowego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny