Rojnik pajęczynowaty - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Rojniki to popularne rośliny, których uprawa prowadzona jest na skalniaku, ale nie tylko. Doskonale komponują się one z trawami ozdobnymi i innymi roślinami. Jednym z bardziej interesujących rojników jest rojnik pajęczynowaty, dlatego warto dowiedzieć się, jak przebiega jego sadzenie, uprawa, podlewanie i ogólnie pielęgnacja. Zdecydowanie najważniejszym elementem dotyczącym sadzenia jest utrzymanie odpowiednich wymagań.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach na skalniak.
Rojnik pajęczynowaty - występowanie wyjątkowej rośliny
Rojnik pajęczynowaty należy do rodziny gruboszowatych - Crassulaceae tak jak inne rojniki. Rośliny te naturalnie rosną w ciepłych krajach, zwłaszcza afrykańskich. Są one liściowymi sukulentami, dla których stanowiska ubogie w wodę są naturalnym miejscem do wzrostu. Zazwyczaj spotykane są one na obszarach górskich, terenach piaszczystych oraz pomiędzy skałami.
Łacińska nazwa rojnika pajęczynowatego to Sempervivum arachnoideum. W łacinie sempervivum znaczy zawsze żywy, co idealnie odzwierciedla tę roślinę. To również z powodu swojej wytrzymałości jest ona jednym z częściej wykorzystywanych gatunków na skalniak lub do donicy w domu.
Warto wiedzieć, że rojnik pajęczynowaty występuje naturalnie w górach europejskich, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Możemy go spotkać w paśmie górskim od Pirenejów aż po Karpaty. Porasta on praktycznie całe tereny Alp, gdzie czuje się wyjątkowo komfortowo. Najlepszym dla niego środowiskiem naturalnym są skalne szczeliny albo też mniej i bardziej kamieniste łąki. Jego obecność zauważalna jest od 1000 do 3000 m n.p.m. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o skalniakach ogrodowych.
Jak wygląda Sempervivum arachnoideum - cechy charakterystyczne
Rojnik pajęczynowaty jest dość małą rośliną, która dorasta do około 10 cm wysokości. Bardzo interesującym i zasługującym na uwagę elementem poza liśćmi jest łodyga. Gruczołowato orzęsiona łodyga może być wyprostowana albo też pochylona, natomiast cechą niezmienną jest jej wyjątkowa mięsistość.
Jeśli chodzi o liście, to tworzą one gęste rozety. Wszystkie liście są owalnolancetowate i, tak jak łodyga, owłosione oraz bardzo mięsiste. Na końcówkach liści wyrastają nitkowate wypustki, które łączą kolejne liście. To właśnie od tych pajęczynek wzięła się nazwa rojnik pajęczynowaty. Rozety dorastają do około 2 cm średnicy, dlatego więc warto sadzić je w skupiskach, ponieważ uzyskamy lepsze efekty wizualne. Jeśli roślina zapewnione będzie miała nasłonecznione stanowisko, rozetka przybierze formę półkolistą i zwartą.
Kwiaty u Sempervivum arachnoideum są typu gwiazdkowego i możemy je zobaczyć na roślinie w okresie VII-VIII. Pojedyncze kwiatki koloru czerwonego o bardzo wąskich licznych płatkach z ciemnoczerwonymi prążkami, zebrane są w kwiatostany, umiejscowione na szczytach pędów. Kwiatki są również bardzo małe, a ich średnica wynosi około 1-2 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy?
Rojnik pajęczynowaty - uprawa i pielęgnacja
Zanim przystąpimy do zakupu tej byliny, należącej do sukulentów, powinniśmy dowiedzieć się kilku informacji na temat uprawy, pielęgnacji, podlewania i tego, jakie wymagania ma rojnik pajęczynowaty. Jeśli każdy z tych punktów będzie wykonany prawidłowo, wtedy ryzyko pojawienia się choroby będzie dużo niższe. Pamiętajmy jednak, by kupując roślinę zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona porażona chorobami, modyfikacjami lub uszkodzeniami.
Zacznijmy więc od tego, jakie wymagania ma ten sukulent i jak wygląda jego rozmnażanie i sadzenie. Otóż pierwszym ważnym zadaniem podczas uprawy jest dobór nasłonecznionego stanowiska, którego gleba będzie uboga w wapń oraz przepuszczalna. Rojnik pajęczynowaty nie jest bardzo wymagającą byliną, dlatego jego wymagania glebowe nie są aż tak wysokie. Rojnik ten może być rozmnażany przez sadzonki rozetowe albo też przez podział roślin w okresie wegetacji. Po dobraniu stanowiska możemy przejść do sadzenia roślin w ilości 16 na 1 m2. W czasie uprawy musimy pamiętać, że podlewanie wykonuje się intensywnie, ale nie silnym strumieniem wody.
Rojnik doskonale nadaje się na skalniak i tak jak trawy ozdobne, na rabaty bylinowe. Pamiętajmy, że chcąc stworzyć własną kompozycję, w której będą trawy ozdobne, należy uwzględnić wymagania traw, aby pokrywały się z wymaganiami, jakie mają rojniki. Tyczy się to również innych roślin. Aby sadzonki nie były zarażone przez choroby, lepiej jest kupić je u renomowanych klientów. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych?