Rojnik - podstawowe informacje dotyczące pochodzenia


Rojniki, tak jak i rozchodniki należą do rodziny gruboszowatych, która jest jedną z rzędu skalnicowców, doskonale nadających się na skalniaki. Do tej rodziny zalicza się około 1500 gatunków, które zazwyczaj występują w Afryce lub innych ciepłych krajach. Zarówno rojnik, rozchodnik, jak i inne rośliny z gruboszowatych, sukulentami liściastymi, naturalnie rosnącymi na terenach ubogich w wodę.

W Polsce można spotkać między innymi rojniki, różańce i rozchodniki. Liście tych roślin są bardzo grube, a wewnątrz znajduje się wodny miękisz. Sukulenty charakteryzują się również promienistymi kwiatami oraz owocami w postaci mieszek, a większość z nich, w tym i rojnik, bardzo szybko się rozrastają.

Łacińska nazwa rojnika to Sempervivum, co w dosłownym znaczeniu oznacza zawsze "żywe". Sam rodzaj obejmuje około 100 różnych gatunków, a z bardziej popularnych są to między innymi rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), rojnik murowy (Sempervivum tectorum), rojnik ogrodowy (Sempervivum hybridum) czy rojnik górski (Sempervivum montanum). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o skalniakach ogrodowych.

Sempervivum - jak wygląda i jakie są jego polecane odmiany

Rojniki, bez różnicy czy są to rojniki murowe (Sempervivum tectorum), rojniki górskie (Sempervivum montanum), rojniki pajęczynowate (Sempervivum arachnoideum), czy też rojniki ogrodowe (Sempervivum hybridum), są to rośliny zielne i wieloletnie. Te sukulenty liściasty wyrastają wczesną wiosną, a wielkość ich rozet jest zróżnicowana. Dorosłe rośliny są w stanie wypuścić nowe rozety ze swoich odrostów korzeniowych, co wpływa na bardzo szybkie rozmnażanie się rojnika.

Jeśli chodzi o liście rojników, są one niepodzielne, bardzo grube i mięsiste, a ich brzegi są orzęsione. Wszystkie liście tworzą atrakcyjną różyczkę liściową. Liście mogą wybarwiać się na różne kolory. Niektóre są zielone, a inne przybierają ciemnoczerwoną barwę. Pamiętajmy, że barwa zależy od gatunku i tego, na jakim stanowisku rośnie rojnik, ponieważ na stanowiskach słonecznych liście ładniej się wybarwiają. Wyrastający z rozety pęd kwiatostanowy dosięga od 10 do 60 cm wysokości.

Kwiaty pojawiają się latem i możemy wtedy dostrzec je w postaci szczytowych wierzchotek. Mogą być one siedzące albo rosnąć na krótkich, sięgających do 5 mm szypułkach. Płatki korony wyrastają po 6-12 i zrastają się one ze sobą. Mogą być one koloru białego, żółtego, liliowego, różowego, a także czerwonego. Ciekawe jest to, że pręcików jest zazwyczaj 2 razy więcej niż całobrzegich płatków kwiatowych. W momencie, kiedy kwiaty zamierają, wydawane są nasiona, a z nasion wyrosnąć mogą nowe rośliny. Owocami Sempervivum są wyprostowane mieszki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach na skalniak ogrodowy?

Rojnik sempervivum w ogrodzie, a także rojnik pajęczynowaty czy rojnik górski i ich odmiany oraz rozmnażanie
Rojnik w doniczce i ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

W Polsce uprawianych jest kilka roślin z tego rodzaju, które występują też naturalnie. Pierwszym z nich jest rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), którego cechą charakterystyczną są malutkie rozetki pokryte włoskami, przypominającymi pajęczynkę. Kolejny jest dość pospolity rojnik górski (Sempervivum montanum), rojnik ogrodowy (Sempervivum hybridum), a także rojnik murowy (Sempervivum tectorum), który wyróżnia się dużymi i płaskimi rozetami. Z kolei ciekawymi odmianami są 'Glabrum' o purpurowobrązowych liściach, 'Mayor' z dużymi, płaskimi rozetami i szaro-białymi włoskami, 'Royanum' o żółtozielonkawych liściach i czerwonych wiechotkach, a także 'Atroviolaceum' z szaropurpurowymi rozetami.

Uprawa Sempervivum w domu i w ogrodzie

Jak uprawiać rojniki Sempervivum? Zanim zdecydujemy się na uprawę rojników w domach lub na skalniakach, warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozmnażać, podlewać i uprawiać rośliny, a także co zrobić z nimi zimą. Znając tę informację, cała uprawa będzie przebiegała łatwiej i rośliny będą mniej narażone na choroby lub szkodniki.

Rojnik jest odporny na upały oraz na mrozy. Należy jednak pamiętać, że sadzi się je w skupiskach, ponieważ rośliny sadzone pojedynczo narażone są na przemarznięcia w suche i bezśnieżne zimy. Poza tym stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, a ze względu na to, że nie mają one wysokich wymagań co do zasobności gleby w składniki pokarmowe i jej rodzaju, nie są wymagane specjalistyczne podłoża, ale ważne, by były one przepuszczalne. Zdecydowanie lepiej jest jednak wybrać gleby żyzne i wilgotne.

Sukulenty te mogą być rozmnażane z odrostów korzeniowych, co robią samodzielnie, można je także rozmnażać poprzez podział, zwłaszcza młodych i ukorzenionych rozetek. Kolejną i bardzo często wykorzystywaną metodą jest wysiew z nasion. Pamiętajmy jednak, że w nasionach nie mogą znaleźć się patogeny i substancje chorobotwórcze, dlatego lepiej jest kupować nasiona od sprawdzonych sprzedawców. Młode i ukorzenione sadzonki sadzimy z około 3-4 cm ogonkiem w okresie od wiosny do sierpnia. Pamiętajmy, aby na 1 m2 przypadało od 15 do 30 sztuk roślin. Ilość ta zależna jest od wielkości rojników oraz tego, ile miejsca mamy do wykorzystania. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych?

Następnym punktem podczas uprawy jest pielęgnacja, a zwłaszcza podlewanie. To wykonywać powinniśmy przy dużych suszach w porach rannych lub wieczornych, ale pamiętając o tym, aby strumień wody nie był mocny, ponieważ taki może wypłukiwać glebę pod rośliną. Podlewać należy intensywnie, ale nie możemy zapomnieć o tym, że przy nadmiarze wilgoci zaczynają gnić. Jeśli chodzi o nawożenie, to z reguły nie jest ono konieczne, a w pierwszym roku w ogóle nie nawozi się roślin.

Rojnik to roślina, którą bardzo często stosuje się w uprawach doniczkowych, ale jeszcze częściej wybierana jest na skalniak i inne kamienne zakątki w ogrodach. Popularne jest również tworzenie kompozycji wielogatunkowych, ale pamiętajmy, że przy takim wyborze musimy wziąć pod uwagę wymagania wszystkich wykorzystanych roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny