Rosiczka krok po kroku - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Rosiczka(drosera} to fascynująca roślina mięsożerna. Potrafi chwytać owady i się nimi żywić. W polskiej i europejskie florze występują tylko trzy gatunki. Jest to rosiczka okrągłolistna, długolistna i pośrednia. Znacznie więcej jest uprawianych w doniczkach. Zdecydowanie warto poznać kilka z nich. Dlatego też przedstawiamy krótki przegląd popularnych odmian. Sprawdzamy też, jakie mają wymagania, jak należy pielęgnować rosiczk i jaka jest ich cena.

Rosiczka długolistna i inne odmiany

Przegląd gatunków rozpoczniemy od tych występujących naturalnie w naszym klimacie. Pierwszym z nich jest rosiczka długolistna występująca głównie na torfowiskach. Charakteryzuje ją wzniesiony głąbik dorastający do 5-20 cm wysokości. Liście są różyczkowate i pokryte włoskami, długie na 1-4 cm i szerokie na 3-7 mm. Rosiczka okrągłolistna osiąga takie same rozmiary. Jej odziomkowe, czerwonawe liście podobnie jak u poprzedniczki są zebrane w różyczkę. Porastają je włoski gruczołowe produkujące lepką, wabiącą ciecz. Gdy owady się do niej przyczepią, liście zwijają się i rozpoczyna się trawienie ofiary.

Na naszej liście znajduje się również rosiczka pośrednia. Tak samo jak gatunki opisywane powyżej została objęta w naszym kraju ścisłą ochroną. Jest, bowiem bardzo rzadka, dorasta do około 5-15 cm wysokości. Na jej liściach powstają duże włoski z gruczołami wytwarzającymi słodką ciecz. Po złapaniu owada liście zamykają się i wydzielają kwas mrówkowy trawiący ofiarę. To tyle, jeśli chodzi o gatunki występujące naturalnie w naszym kraju. Czas na byliny doniczkowe, jedną z nich jest rosiczka przylądkowa. Pochodzi z bagien i podmokłych terenów Afryki. Wytwarza rozetę równowąskich liści o długości do 15 cm i szerokości 5 mm. Rosiczka przylądkowa pokrywa się białymi lub różowymi kwiatami o szerokich płatkach. Jej cena to około 8-14 zł.

Popularne odmiany uprawne reprezentuje też tropikalna rosiczka Alicji. Jej przyziemna rozeta składa się z 30 liści. Są ciasno ułożone i długie na około 25-30 cm. Ten kwiat doniczkowy, kosztujący 15-20 zł, jak większość rosiczkowatych jest samopylny. W okresie kwitnienia wytwarza purpurowe kwiatostany. Rosiczka alicji nie jest jedyną odmianą uprawianą w domach. Można do nich sprowadzić tropikalne okazy takie jak drosera affinis i regia, czyli królewska. W hodowlach spotykana jest również rosiczka dwudzielna i łyczekowata. Spis popularnych gatunków już za nami. Teraz sprawdzimy jak wygląda uprawa i pielęgnacja rośliny owadożernej.

Uprawa rosiczki i jej pielęgnacja

Mięsożerna rosiczka drosera może być z powodzeniem uprawiana w każdym domu. Trzeba tylko spełnić jej dość duże wymagania. Po pierwsze ten kwiat doniczkowy najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Zatem najlepiej by była ustawiona na parapecie przy oknach skierowanych na południe. Optymalna temperatura to 20-25°C latem i 8-10°C zimą. Poza ciepłem, do prawidłowego rozwoju rosiczka potrzebuje wilgotnego powietrza. Najlepiej by poziom wilgoci utrzymywał się w granicach 50-70%. Należy, więc ustawiać doniczkę z rośliną na podstawce napełnionej wodą.

Uprawa rosiczki powiedzie się jeśli roślina znajdzie się w odpowiedniej glebie. Jedyną słuszną drogą jest zapewnienie jej mieszanki torfu i gruboziarnistego piasku w stosunku 2:1. Do pozostałych, polecanych dodatków należą między innymi, włókna kokosowe, perlit, lawa wulkaniczna. Trzeba też pamiętać, że roślina lubi podłoża o kwaśnym odczynie. Dlatego też zalecane pH znajduje się w przedziale 3,5-4,5. W kwestii pielęgnacji, nawożenie nie jest potrzebne. Bylina pozyskuje składniki odżywcze ze schwytanych ofiar. Ważne natomiast jest podlewanie rosiczki.

Opisywana roślina wymaga stale wilgotnego podłoża. Wodę dostarcza się regularnie na podstawkę, na której stoi doniczka. Trzeba pamiętać, że prawidłowe podlewanie rosiczki wykonuje się wodą destylowaną lub przefiltrowaną. Musi być pozbawiona kamienia i jakichkolwiek związków chemicznych. Ewentualnie może być to przegotowana woda z kranu. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o dbanie o roślinę. Rosiczka drosera ma dość duże wymagania stanowiskowe, lecz nie jest trudna w pielęgnacji. Warto, więc sprowadzić do domu jedną z jej odmian.