Rosiczka Alicji (Drosera aliciae) - cena, hodowla, pielęgnacja, podlewanie
Rośliny mięsożerne są coraz bardziej popularnymi roślinami w hodowli. Coraz więcej osób staje się wielkimi pasjonatami roślin owadożernych, między innymi rosiczki długolistnej, rosiczki przylądkowej, muchołówki amerykańskiej czy rosiczki Alicji, którą właśnie prezentujemy. Te rośliny dostępne są w sklepach ogrodniczych lub istnieje możliwość ich kupna przez internet, a ceny zależą przede wszystkim od gatunku rośliny.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach mięsożernych.
Rosiczka Alicji - występowanie
Rosiczka Alicji należy do roślin mięsożernych, pochodzących z rodziny rosiczkowatych - Droseraceae. Pokrój roślin z tej rodziny zależy głównie od tego, w jakich warunkach i na jakim siedlisku ona rośnie. Kwiaty tych roślin owadożernych są dość małe i zebrane praktycznie zawsze w wiechowate kwiatostany.
Łacińską nazwą tego gatunku rosiczki jest Drosera aliciae. Jest ona bardzo podobna do rosiczki długolistnej, lecz w tym przypadku zauważa się różnicę między barwą kwiatów a przede wszystkim wysokością, ponieważ rosiczka długolistna dorasta jedynie do 20 cm wysokości. Za to bardzo dużą różnicę możemy zauważyć w przypadku roślin mięsożernych, którymi są muchołówki amerykańskie, ponieważ u muchołówki amerykańskiej kształt i funkcjonowanie liścia przebiega inaczej.
Rosiczka Alicji przystosowana jest bardzo dobrze do życia w siedliskach, które są bardzo ubogie w azot. Dobrze radzi sobie na torfowiskach, bagnach, terenach podmokłych i gliniastych. Naturalnie rośnie ona na terenie południowej Afryki, gdzie występuje środowisko najbardziej odpowiednie do jej rozwoju. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także ten artykuł o roślinach owadożernych.
Rosiczka Alicji - jak wygląda roślina?
Drosera aliciae ma łodygę w postaci głąbika, który jest łodygą pozbawioną liści i wyrastającą z kłącza. Bylina ta osiąga wysokość od 15 do około 40 cm wysokości. Jest to bardzo interesująca część rośliny, która wyróżnia ją z pewnością na tle innych pokojowych kwiatów doniczkowych.
Liście tej rośliny owadożernej są różyczkowate i zebrane nawet z 30 liści tworzą rozetę o średnicy około 5-6 cm. Pojedyncze liście dorastają do 3 cm długości, a ich kształt jest wydłużony, ale rozszerza się stopniowo do zaokrąglonego zakończenia. Ważnym elementem są włoski, które wydzielają ciecz lepką w konsystencji. Gdy podlewanie rośliny przebiega prawidłowo, włoski te zabarwiają się na czerwono, co przyciąga owady. To właśnie liście odpowiedzialne są za łapanie i "trawienie" złapanych owadów, a właściwie pochłanianie z nich najważniejszych składników odżywczych i wchłanianie reszty owada.
Kwiaty Drosera aliciae pojawiają się na szczycie pędu kwiatonośnego i tam zebrane są w typowe dla tej rodziny kwiatostany, które są gronopodobne. Pojedyncze kwiaty składają się z 5 wolnych płatków w kolorze różowym. Na pędzie kwiatowym znajduje się zazwyczaj od 2 do 12 kwiatów, które zakwitają jeden po drugim. Bardzo ciekawym elementem są torebki, będące owocem, w którym znajdują się nasionka roślin. Pojedyncze nasionka dorastają do około 0,6 mm długości. Całe torebki stanowią ciekawy element dekoracyjny. Sprawdź także ten artykuł o hodowli muchołówki amerykańskiej.
Hodowla rosiczki - jak wygląda uprawa, podlewanie i pielęgnacja
Zastanawiając się nad zakupem tej rośliny mięsożernej, powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób przebiega jej hodowla. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego właśnie zależy prawidłowy rozwój rośliny i jej funkcjonowanie. W tym przypadku ważnym elementem jest sposób pielęgnacji, a zwłaszcza sposób podlewania, bo dzięki temu włoski zabarwiają się na czerwono, przez co owady chętniej przylatują na rośliny, a później przyklejają się do lepkiej wydzieliny liści i są pochłaniane przez rosiczkę.
Rosiczka Alicji wymaga gleb torfowych, mało żyznych, o odczynie pH 3,5-4,5. Najlepiej jest sadzić ją z nasłonecznionym miejscu, w którym temperatura latem będzie wynosiła od 18 do 25oC, a zimą 5-10oC. Światło powinno być rozproszone, aby liście nie uległy poparzeniom. Drosera aliciae rozmnaża się przez podział roślin, sadzonki korzeniowe oraz nasiona. W sklepie dostępny jest zakup sadzonek oraz już dorosłych roślin, lecz pamiętajmy, by wybierając roślinę zwrócić uwagę na to, aby nie była ona porażona chorobami oraz szkodnikami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli rosiczki w domu?
Ważna jest pielęgnacja, czyli przede wszystkim podlewanie, do którego powinniśmy używać miękkiej i destylowanej wody. Należy zachować stałą wilgotność gleby do prawidłowego rozwoju. Jeśli chodzi o nawożenie, nie jest ono zalecane, a zwłaszcza nienawożenie azotem, dlatego że rośliny te pobierają go z owadów, które są ich ofiarami. Powinniśmy zadbać także o to, aby w porze, gdy nie ma dużo światła, czyli zimą i w okresie późnej jesieni, doświetlać tę roślinę mięsożerną.
Rosiczka Alicji jest stosowana jako roślina pokojowa i doniczkowa zazwyczaj uprawiana przez hobbystów. Drosera aliciae jest świetną rośliną, wyłapującą duże ilości komarów, much i meszek. Cena za roślinę o wysokości około 8 cm wynosi 17 zł. Oczywiście cena może różnić się w zależności od producenta, ale także od tego, w jakim miejscu kupujemy swoje rośliny. Pamiętajmy, że dobór roślin mięsożernych do naszego mieszkania jest bardzo istotny, ponieważ przy złym stanowisku i niezapewnieniu odpowiedniej ilości wody, mogą nie wykształtować się prawidłowo, a ich liście nie będą spełniały odpowiedniej funkcji. Sprawdź także ten artykuł o hodowli i pielęgnacji rosiczki przylądkowej.