Rosiczka długolistna (Drosera anglica) - skąd pochodzi ta roślina owadożerna?

Rosiczka długolistna jest rośliną należącą do rodziny rosiczkowatych - Droseraceae, tak samo jest w przypadku rosiczki okrągłolistnej, rosiczki owalnej i innych. W rodzinie tej znajdują się rośliny owadożerne, które różnią się swoim pokrojem w zależności od stanowiska, jakie zasiedlają. Wspólną cechą jest to, że kwiaty są niewielkie, przez co zazwyczaj kwitnienie nie jest aż tak istotne.

Rosiczka długolistna, czyli Drosera anglica, bo taka jest jej nazwa łacińska, ma szeroki zasięg występowania. Spotykana jest ona bardzo często w Azji, Europie, ale także w Ameryce Północnej. Poza tym ma zasięg wokółbiegunowy. Zdecydowanie jest to rosiczka o jednym z największych obszarów występowania.

Jeśli chodzi o obszar Polski, nie jest ona spotykana często, a miejsca te znajdują się głównie na niżu Polski. W Karpatach spotykana jest na kilku charakterystycznych stanowiskach. Pierwszym z nich jest Kotlina Orawsko-Nowotarska, gdzie znajdują się torfowiska. Kolejne to Działy Orawskie i Polana Biały Potok, które znajdują się na wysokości 915 m n.p.m i jest to miejsce najwyżej położone w Polsce, na którym można tę roślinę owadożerną spotkać. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także ten artykuł o roślinach owadożernych.

Co jest charakterystyczne dla tych roślin owadożernych?

Rosiczka długolistna, tak jak i rosiczka owalna dorasta do około 20 cm wysokości. Jej głąbik jest wzniesiony i wyrasta w okresie maja, a czasem czerwca. Ważnym elementem jest jej pęd, który przewyższa skośnie wyrastające liście praktycznie dwukrotnie, co sprawia, że jest bardzo widocznym.

Z pewnością najważniejszym elementem u tych roślin mięsożernych są jej liście. Liście, a właściwie gruczołki, które się na niej znajdują, bogate są w kwas mrówkowy. To właśnie dzięki kwasom mrówkowym złapane przez roślinę owady są wchłaniane. Substancja, która wydziela kwas mrówkowy, przypomina rosę, która wabi owady. Ta roślina owadożerna ma różyczkowate liście, którymi są wąskojajowate łopatki. Ich ogonki liściowe zbiegają się razem klinowato. Na trzonkach liści są bardzo widoczne dość długie włoski, a na nich pojawiają się gruczołki, odgrywające kluczową rolę. Sprawdź także ten artykuł o hodowli i pielęgnacji rosiczki przylądkowej.

Trawnik po zimie w pierwszym wiosennym słońcu, który wymaga zabiegu, jakim jest rekultywacja trawnika po zimie
Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?

Kwiaty roślin owadożernych pojawiają się od VI do VIII. Podczas kwitnienia białe niewielkie kwiaty tworzą gronopodobny kwiatostan, który pojawia się na szczycie około 20 cm pędu. Pojedynczy kwiat ma 6 płatków korony oraz 1 słupek, mający 6-8 szyjek. Owocem jest wielonasienna, gładka torebka, w której znajdują się bardzo drobne nasiona. Sprawdź także ten artykuł o hodowli muchołówki amerykańskiej.

Jak wygląda hodowla i rozmnażanie rosiczki długolistnej?

Aby kwitnienie i rozwój tej rośliny owadożernej przebiegły prawidłowo, warto zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu. Należy tu również wiedzieć to, jak pielęgnować rosiczkę oraz jak powinno wyglądać rozmnażanie. Zacznijmy więc od tego, że roślina mięsożerna, którą jest rosiczka, może być rozmnażana przez pączki przybyszowe, które powstają na zamierających liściach albo też przez wysiew nasion.

Podczas uprawy najważniejsze jest to, by zapewnić rosiczce nasłonecznione stanowisko, ale przy rozproszonym świetle, tak aby słońce nie poparzyło liści. Zniesie ona również lekko ocienione stanowisko. Najlepszymi glebami będą gleby torfowe i kwaśne o pH 3,5-4,5. Pamiętajmy, że roślina a powinna mieć stale wilgotną glebę i nie może być nawożona nawozami azotowymi, dlatego, że azot pobierany jest ze schwytanych owadów.

Rosiczka długolistna jest byliną owadożerną, która w Polsce objęta jest ścisłą ochroną. Dlatego też warto zasadzić ją w swoim domu, ponieważ nie tylko stanie się ona zielonym elementem dekoracyjnym, ale także pomoże nam w wyłapywaniu owadów, takich jak muchy, muchówki, czy też bardzo drażniące komary. Cena tych roślin nie jest wysoka, przez co tym bardziej warto zainwestować trochę swojego czasu w jej właściwy rozwój i obserwować to, w jaki sposób poluje na swoje ofiary. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli rosiczki w domu?

ikona podziel się Przekaż dalej