Roślina żabieniec (Alisma) - opis, występowanie, ciekawostki
Charakterystyczną i często spotykana rośliną na terenach podmokłych w naszym kraju jest żabieniec, często nazywany babką wodną ze względu na podobny kształt liści do babki zwyczajnej. Alisma jest od niej większa i wytwarza inny kwiatostan. Jednak podobnie jak babka zwyczajna, alima plantago aquatica ma lecznicze właściwości, które mogą być wykorzystywane w medycynie naturalnej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach wodnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Żabiniec – występowanie, charaterystyka
Żabieniec (alisma plantago aquatica) - inaczej babka wodna to zielona roślina występuje w podmokłych terenach i na płytkich wodach do około 40 cm głębokości, strefy umiarkowanej jedynie w części półkuli północnej. Preferuje stanowisko słoneczne, jednak poradzi sobie również w cieniu. Najlepiej rośnie w żyznej lub mulastej glebie. Osiąga od 20 do 100 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie takie jak czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Wytwarza wiechowaty kwiatostan złożony z różowych lub białych drobnych kwiatów. Jest to roślina mrozoodporna. Ponad lustrem wody wytwarza łopatkowate liście, pod wodą liście stają się wydłużone i mogą osiągnąć nawet 100 cm długości.
Obecnie trochę zapomniana, jeśli chodzi o medyczne właściwości, jednak doceniana ze względu na ciekaw Jego ciekawe kwiaty sprawiają, że coraz częściej interesują się nim osoby, które planują nasadzenia wokół swoich stawów lub niewielkich oczek wodnych. Choć do pewnego momentu żabieniec był uznawany za zwykły chwast porastający tereny prawie całego kraju, to teraz niejeden ogród ze zbiornikiem wodnym posiada niewielkie nasadzenie tej rośliny w towarzystwie sitowia, czy trzciny wodnej. Niestety są miejsca, w których ta roślina nie poradzi sobie i należą do niej tereny górzyste takie jak Karkonosze, Sudety czy Tatry.
Uprawa żabieńca i właściwości lecznicze
Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy uda im się hodować tę roślinę powinny być zadowolone, gdyż nie jest to nic trudnego. Uprawa żabieńca to niezwykle łatwe przedsięwzięcie, gdyż nie jest on rośliną wymagającą, a bardzo często uznawaną za chwast. Porasta tereny podmokłe, dlatego najlepiej sadzić ją na głębokości od 5 do 30 cm. Jest rośliną ekspansywną, dlatego systematycznie powinno się przedzierać jego kępy. Mrozoodporne są kłącza tej rośliny, natomiast łodyga i liście zamierają i każdej wiosny odrastają na nowo podobnie jak popularna w Polsce prymula.
Każdej wiosny cieszy ona swoimi pięknymi kwiatami, mimo iż część naziemna w zimie zasycha i należy ją wiosną usunąć. Mrozoodporne korzenie, gdy tylko rozpoczynają się pierwsze wiosenne cieplejsze dni, wznawiają wzrost rośliny. Podobnie dzieje się z żabieńcem. Aby utrzymać rozrost rośliny, należy nie dopuszczać do zawiązania nasion, które po kontakcie z podłożem potrafią przetrwać nawet duże mrozy. Choć w środowisku naturalnym uznawana jest za chwast, to coraz częściej pojawia się jako roślina dekoracyjna obok stawów i oczek wodnych, tworząc wraz z innymi wodnymi roślinami ogrodniczy kanon naturalnego krajobrazu.
Żabieniec ma właściwości lecznicze. Choć jego część zielona nie ma dla nas żadnych właściwości odżywczych, za to jego korzeń po wysuszeniu i sproszkowaniu ma działanie moczopędne i przeciwobrzękowe. Właściciele zwierząt domowych powinni pamiętać o tym, że korzeń alisma plantago aquatica jest silnie trujący dla ich pupili, dlatego przechowując sproszkowany korzeń tej rośliny, należy zadbać o jego szczególnie staranne ukrycie szczególnie przed wszędobylskimi kotami, które mogłyby się zatruć po spożyciu nawet małej ilości tego specyfiku.
Różne rodzaje żabieńca
Choć żabieniec jest uznawany za chwast, to zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród wielbicieli ogrodów wiejskich. Posiadanie wszystkich odmian tej rośliny może stanowić gratkę i cel ogrodniczy niejednego fana naturalnych obsadzeń stawów i oczek wodnych. Na terenie Polski spotkać można trzy rodzaje żabieńca: żabieniec babka wodna (alisma plantago aquatica), żabieniec lancetowaty (alisma lanceolatum with) i żabieniec trawolistny (alisma lanceolatum with).
Żabieniec lancetowaty w Polsce roślina ta uznana jest za narażoną, mimo tego nie jest chroniona. Posiada sinozielone liście. Osiąga nawet 90 cm wysokości. Kwiaty zebrane są w wiechy o kolorach od ciemnoróżowych aż po fioletowy odcień. Alisma plantago aquatica odróżnia od żabieńca lancetowatego kolor płatków i kształt blaszek liściowych.
Żabieniec trawolistny w Polsce rośnie na terenach nizinnych i na próżno będzie go szukać w górach takich jak Tatry czy Karkonosze. Liście żabieńca trawolistnego są szarozielone. Kwiaty zebrane są w okółki, a okres kwitnienia przypada od czerwca do października.
Wszystkie 3 rodzaje żabieńca, bardzo często pojawiają się w okolicach oczek wodnych, których właściciele preferują naturalne nasadzenia ogrodów. Tworzą wspaniałą ozdobę, ciesząc swoimi kwiatami przez cały okres letni. Choć to niepozorne rośliny, należy pamiętać o ich dużej ekspansywności, która może zagłuszyć inne rośliny i zdominować tym samym ogród. Niekontrolowany, może być trudny do ujarzmienia, podobnie jak niepozorny spuszczel pospolity, który robi wiele szkód, będąc żywiące się drewnem. Na początku niepozorne kępki rozprzestrzenią się niebezpiecznie w ogrodzie i utrudniają wzrost innym roślinom.
Dobrą wiadomością dla osób, które chcą wpuścić ryby do oczka wodnego, jest to, że roślina będzie dla nich całkowicie bezpieczna. Sprawdź także ten artykuł na temat roślin wodnych do oczka wodnego.
Naturalna aranżacja niewielkich oczek wodnych
Bez wątpienia niewielkie zbiorniki wodne stają się bardzo popularne i w ostatnich latach coraz więcej takich niewielkich oczek wodnych powstało w rodzimych ogrodach. Ich właściciele prześcigają się w pomysłach na obsadzenia wokół nich, tworząc przepiękne wodne krajobrazy. Choć do niedawna, największym uznaniem cieszyły się mini stawy, w których roślinność była idealnie dobrana, a każda roślina miała swoje odpowiednie miejsce, to obecnie coraz częściej właściciele zbiorników wodnych stawiają na dziko rosnące rośliny, które w ich ogrodach tworzą naturalne zakątki i szuwary przypominające do niedawna porastające podmokłe łąki i naturalne stawy.
Największe pole do popisu, mają właściciele dużych ogrodów, których w żadnym stopniu nie ogranicza przestrzeń. Mogą oni praktycznie bez ograniczeń tworzyć naturalistyczne brzegi stawów, bez obawy o zbyt duże rozprzestrzenienie się któregoś z gatunku.
Trochę więcej problemów mogą mieć osoby posiadające małe zbiorniczki, gdyż starając się stworzyć przybliżoną imitację natury. Oczywiście mogą oni spełnić swoje plany, jednak trzeba pamiętać o konieczności doglądania i interweniowania, liczebność danej rośliny zacznie się niebezpiecznie powiększać.