Roślina zamia - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja, opinie
Zamia, tak jak i ostrożeń polny, to roślina, którą możemy spotkać w naszym kraju, natomiast kwiaty te występują w kompletnie innych stanowiskach. Dlatego też, jeśli chcemy, by zamiokulkas zamiolistny, który jest kwiatem doniczkowym, znalazł się w naszym domu, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta roślina, jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja, a także jaka jest cena za ten kwiat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.
Zamia - charakterystyka i pochodzenie
Zamia - co powinniśmy wiedzieć o pochodzeniu kwiatów?
Zamia, a tak właściwie zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny obrazkowatych - Araceae. Do tej rodziny zalicza się aż 144 rodzajów, do których należy ponad 3645 gatunków roślin i jeszcze więcej ich odmian. Rośliny mają bardzo duże znaczenie ekonomiczne, ale są to także rośliny wykorzystywane jako rośliny ozdobne, akwariowe i kwiaty cięte.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest zamiokulkas zamiolistny. Otóż kwiat ten naturalnie występuje w południowo-wschodnich oraz wschodnich częściach Afryki, dokładniej na sawannach oraz w podgórskich i niżowych lasach. Są to obszaru klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.
Zamia spotykana jest przede wszystkim z RPA, Malawi, Mozambiku, Tanzanii, Kenii i w Zimbabwe. W samej Afryce roślina ta wykorzystywana jest jako roślina lecznicza, mimo tego, że w naszym kraju znamy go z zupełnie innej strony. Warto też wspomnieć o tym, że jego nazwa pochodzi od nazwy sagowców z języka łacińskiego z rodzaju Zamia o podobnych liściach.
Zamiokulkas zamiolistny - charakterystyka zamiokulkasa
Zanim przejdziemy do tego, jak powinna być uprawiana roślina, warto zapoznać się z tym, jaki jest jej opis. Zacznijmy więc od tego, że zamiokulkas zamiolistny to roślina zielna, która charakteryzuje się małą łodygą podziemną, z której wyrastają odgałęzienia kłącza, ale również liście, czasami kwiatostany.
Ta mała łodyga jest grubym i zdrewniałym kłączem. Nie możemy jednak zapominać o najważniejszym elemencie dekoracyjnym, jakim są liście rośliny. Zamia tworzy od kilku do nawet kilkunastu liści właściwych, które są wzniesione i dorastają z reguły do około 50-80 cm wysokości. Blaszka liści jest pierzasta i składa się z podłużno-eliptycznych liści, które układają się naprzeciwlegle. Pojedyncze listki są skórzaste i grube. Ich długość dosięga do około 15 cm. Same ogonki liściowe są gruboszowate, zielone i zwężają się do wierzchołka.
Ciekawym elementem morfologicznym są kwiaty zamii, które niestety w uprawie domowej rzadko się pojawiają, lecz możemy je zobaczyć wtedy, gdy roślina rozwija się w warunkach naturalnych. Kwiaty rośliny pojawiają się na poziomie gruntu. Są one dość wyjątkowe i są one w postaci kolbowatego kwiatostanu. Dorastają one do około 3-20 cm długości i pojawiają się na krótkich pędach kwiatostanowych. Warto wiedzieć, że na kolbie występują zarówno kwiaty męskie, jak i kwiaty żeńskie. Kwiaty żeńskie pojawiają się w dolnej części, natomiast męskie ułożone są w górnej części kwiatostanu. Jednak same kwiatostany nie są ozdobne.
Nie zapominajmy także o tym, że zamiokulkas zamiolistny wytwarza także eliptyczne owocostany, które składają się ze spłaszczonych, kulistych i białych jagód, które mają do około 1,2 cm średnicy. W każdym z owoców znajduje się jedno lub dwa nasiona. Same nasiona mają gładką i brązową łupinę i są one eliptyczne. Powinniśmy też wiedzieć o tym, że istnieje bardzo podobny rodzaj roślin do kwiatu zamia. Ten podobny kwiat to Gonatopus, który wytwarza pojedynczy i jednoroczny liść właściwy, który jest wielokrotnie nieparzystopierzasty.
Jak hodować zamiokulkasa - jak powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja?
Kwiat zamia - co musimy wiedzieć o wymaganiach kwiatów doniczkowych?
Zanim przejdziemy do zraszania, podlewania i innych zabiegów pielęgnacyjnych, które są bardzo istotne przy uprawie zamiokulkasa, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Wymagania roślin są bardzo ważne w przypadku wszystkich gatunków, bez różnicy czy będzie to zamia, czy też ostrożeń polny.
Musimy pamiętać o tym, że jeśli uprawa ostrożni polnych czy też zamii nie będzie prowadzona na odpowiednim stanowisku i w odpowiednim rodzaju gleby, wtedy może okazać się ona jeszcze trudniejsza, a dodatkowo mogą pojawić się problemy z chorobami i szkodnikami.
Dlatego też, jeśli chcemy rozpocząć uprawę zamiokulkasów zamiolistnych, powinniśmy wiedzieć, że rośliny te najlepiej czują się na półcienistych stanowiskach, choć mogą być uprawiane również w miejscach zacienionych. Pamiętajmy jednak o tym, że rośliny te nie radzą sobie dobrze na pełnym słońcu, ponieważ może spowodować to pojawienie się brązowych plam na liściach.
Co więcej, w okresie zimowym, temperatura powinna być utrzymywana w 15-16oC, natomiast w innych okresach temperatura powinna wynosić około 20-25oC. Nie zapominajmy także o tym, że podłoże pod uprawę powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze, a odczyn gleby musi być kwaśny. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat podlewania zamiokulkasa?
Kwiaty doniczkowe zamia - jak hodować zamiokulkasy?
Zamiokulkasy to rośliny doniczkowe, które dość szybko się rozrastają, dlatego też musimy pamiętać o tym, że rośliny te wymagają dość dużych i mocnych doniczek. Zamie rozmnażane są poprzez podział sadzonek liściowych lub podział kłącza. Zabieg ten przeprowadza się wiosną. Warto zapoznać się również z tym, jak wygląda ukorzeniony już listek, który może być posadzony na miejscu stałym. Najlepiej zerknąć na to, jak wygląda zdjęcie takiego listka, a zdjęcia dostępne są na różnych forach internetowych.
W trakcie całej uprawy nie możemy zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, do których zalicza się między innymi podlewanie, zraszanie, a także nawożenie. Jeśli chodzi więc o nawożenie, powinniśmy wiedzieć, że poza okresem zimowym, zaleca się nawożenie rośliny nawozem wieloskładnikowym co około 3 tygodnie.
Podlewanie powinno być przeprowadzane umiarkowanie, szczególnie gdy roślina uprawiana jest na całkowicie zacienionych glebach. Nie możemy jednak zapominać o tym, że w okresie wzrostu, musimy zadbać o to, by podłoże cały czas było wilgotne. Nie warto jednak zbyt mocno zalewać roślin, ponieważ powoduje to u niej gnicie kłączy, co w większości przypadków kończy się całkowitym zamarciem rośliny. Zraszanie liści jest polecane, szczególnie w okresach suszy, dzięki czemu wilgotność powietrza wokół rośliny będzie wyższa.
Zamiokulkas zamiolistny - zastosowanie i cena rośliny
Zamiokulkas zamiolistny to roślina ciesząca się bardzo dobrą opinią, nie tylko ze względu na wygląd, który doskonale pokazują zdjęcia tych roślin, ale także przez wzgląd na to, że jest to roślina, która cechuje się dużą odpornością na choroby, oczywiście, jeśli jej uprawa prowadzona jest we właściwy sposób.
Zamia to roślina doniczkowa, którą możemy uprawiać w naszych domach. Nie zapominajmy jednak, że zamiokulkas to trujący gatunek. Przez to, że jest to roślina trująca, nie poleca się jej do uprawiania w mieszkaniach, w których znajdują się zwierzęta, które mogłyby podgryzać rośliny.
Mimo tego, że zamiokulkas jest trujący, jest on chętnie kupowany. Cena zamii jest zróżnicowana i zależy od tego, jaka jest wielkość sadzonki, a także, gdzie ją kupimy i jaki jest jej producent. Z reguły jednak ceny za sadzonki tej rośliny wahają się w granicach 20-60 zł w zależności od odmiany.