Rośliny akwariowe - odmiany roślin do akwarium, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Jak zaaranżować akwarium, by pływające w nim ryby były bezpieczne i zdrowe? Oczywiście duże znaczenia ma wybór zbiornika odpowiedniej wielkości. Ważny jest system filtracji wody oraz oświetlenie i ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że technikalia to tylko jedna strona medalu. Drugą są rozmaite rośliny akwariowe, bez których hodowla z pewnością się nie powiedzie. W związku z tym przedstawiamy najpopularniejsze gatunki tych roślin. Opisujemy ich wymagania i to jak wygląda uprawa.

Lubiane roślinki akwarystyczne

Zanim przejdziemy do samych odmian, warto wprowadzić ogólną definicję. Otóż rośliny akwariowe stanowią sporą grupę gatunków, które są przystosowane do uprawy w akwariach i terrariach. Znaczna część z nich może z powodzeniem rozwijać się w oczkach wodnych czy innych sztucznych zbiornikach. Przeważająca większość tych roślin to odmiany wodne, rzadziej występują gatunki bagienne. Przedstawiciele opisywanej grupy w akwariach spełniają funkcje dekoracyjne, ale nie tylko takie. Dotleniają i filtrują wodę, eliminują niechciane glony, czasem stanowią też uzupełnienie pokarmu dla ryb czy innych, hodowanych zwierząt.

Popularne roślinki akwarystyczne reprezentuje rogatek sztywny. Doskonale przyjmie się też w oczku wodnym. Jest byliną naturalnie bytującą w stojących wodach o głębokości do 3 metrów. Rogatek ma ciemnozielone, delikatne, pierzaste liście osiągające około 2 cm długości. Tymczasem jego pływające pędy dorastają do 80 cm długości. Nie mają korzeni, w ich miejsce wytwarzają się ryzoidy służące do czepiania się podłoża i pobierania składników odżywczych z wody. Obecność rogatka w akwarium jest bardzo pożyteczna. Eliminuje glony, filtruje wodę i jest schronieniem oraz miejscem rozmnażania się ryb.

Ceny rogatka sztywnego utrzymują się w przedziale 3-10 zł. Przed zakupem warto sprawdzić jego wymagania uprawowe. Otóż najlepiej rozwija się w temperaturze od 20 do 28°C. Sadzenie sprowadza się do umieszczenia rośliny w wodzie. Może być to nawet pojedynczy pęd, szybko się zaaklimatyzuje i rozrośnie. Rogatek najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione, zatem oświetlenie powinno być mocne, lecz rozproszone. Jeśli w akwarium nie ma zbyt wielu ryb, roślina będzie potrzebowała regularnego nawożenia środkami potasowo-fosforowymi. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pędów rogatka. Potrafią przyrastać nawet 1 cm na dobę, trzeba je regularnie skracać.

Cieszące się uznaniem rośliny akwariowe

Nie tylko rogatek sztywny cieszy się uznaniem hodowców rybek akwariowych. Kolejnym gatunkiem jest moczarka kanadyjska. Ta bylina należy do rodziny żabiściekowatych, pochodzi z Ameryki Północnej. Stamtąd w XIX wieku została zawleczona do Europy i innych zakątków świata. Naturalnym środowiskiem moczarki są stawy, jeziora i rzeki bogate w sód, potas i fosforany. Jest bardo ekspansywna, niezwykle szybko się rozrasta. Wykorzystuje się ją do naturalnego oczyszczania ścieków, w dużych zbiornikach wodnych ogranicza rozwój sinic.

Moczarka kanadyjska pozwala stworzyć w akwarium ekosystem zbliżony do naturalnego. Jej pędy dorastają do około 100 cm długości. Na nich rozwijają się ciemnozielone liście ułożone okółkowo. Co ważne przez cały rok roślina jest zielona. W okresie kwitnienia przypadającym na lato wytwarza drobne, purpurowo zielone kwiaty. Jej zaletą jest też to, że może być dodatkowym pożywieniem dla zwierząt akwariowych. Moczarka nie jest drogą rośliną. Ceny sadzonek rozpoczynają się od 1 zł sięgając do około 5 zł.

Pędy moczarki są pływające, lecz samą roślinę sadzi się w ziemi. Wpija się w nią za pomocą pojedynczych korzeni. Trzeba pamiętać, że ten gatunek najbardziej lubi zimnowodne akwaria. Optymalny przedział temperatury to 15-20°C. Pozostałe wymagania sprowadzą się jedynie do zapewnienia roślinie twardej wody. Nie wymaga nawożenia i nie musi być mocno doświetlona. Zbyt dużo światła sprawia, że na roślinie pojawia się wapienny nalot. Pielęgnacja polega na przycinaniu pędów i usuwaniu pożółkłych i starych łodyg. Jak widać uprawa moczarki nie sprawia większych problemów.

Rośliny do akwarium – lotos tygrysi

Tworząc spis roślin akwariowych nie należy zapominać o lotosie tygrysim zwanym też grzybieniem egipskim. Jest to roślina należąca do rodziny grzybieniowatych. W jej skład wchodzi przeszło 50 gatunków pochodzących z Europy i Afryki. Opisywany lotos w stanie dzikim występuje właśnie w Afryce oraz Rumunii. Został sprowadzony i rozprzestrzenił się na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Ta bylina może osiągać od 20 do 80 cm wysokości i 25-60 cm szerokości. Zakwita na powierzchni wody wytwarzając kwiaty na długich szypułkach. Lotos ma dwa rodzaje liści, mniejsze podwodne i nieco większe pływające. Te drugie pojawiają się tylko w sprzyjających warunkach.

Jakie wymagania trzeba spełnić by uprawa lotosu tygrysiego się powiodła. Po pierwsze należy zapewnić mu ciepłą wodę. Jej temperatura powinna oscylować w granicach 24-28°C. Ważne jest też to, żeby woda była miękka lub średnia i odpowiednio kwaśna. Najlepsze pH dla grzybienia to 6,5-7. Do tego należy zadbać o podłoże, w którym sadzi się roślinę. Musi być lekkie i przepuszczalne. Ponadto lotos tygrysi najlepiej czyje się na mocno nasłonecznionych stanowiskach.

Pielęgnacja opisywanej rośliny nie sprawia wielu problemów. Podstawą jest przycinanie liści nawodnych(jeśli się pojawią) oraz tych rozwijających się pod wodą. By cieszyć się walorami dekoracyjnymi lotosu, trzeba pamiętać o nawożeniu. Musi być regularne, ale umiarkowanie intensywne. To w zasadzie jedyne prace, jakie są wymagane podczas uprawy. Do tej pory opisaliśmy trzy popularne gatunki. Nie jest to jednak koniec naszej listy.

Inne ciekawe rośliny do akwarium

Kolejną ciekawą rośliną do akwarium jest anubias należący do rodziny obrazkowatych. Jest okazem wiecznie zielonym i wieloletnim. Wytwarza płożące kłącza, które w zależności od ganku mogą osiągać do 4 cm długości. Liście pojawiają się na korzeniu, tylko na wierzchołku lub też całej długości. Anubiasy mogą rozwijać się na stanowiskach słonecznych z rozproszonym światłem lub w półcieniu. Nie lubią za to nadmiaru dwutlenku węgla. Poza tym nie sprawiają większych problemów podczas uprawy. Anubias kosztuje około 20-30 zł.

Na naszej liście znalazło się miejsce dla kolejnej interesującej rośliny. Jest nią pochodząca z południowo-wschodnich części Azji utricularia graminifolia. Jest to gatunek mięsożerny, w naturalnym środowisku łapiący niewielkie skorupiaki. Dorasta do około 8 cm wysokości, ma zwarty pokrój i intensywny, zielony kolor. Najlepiej rozwija się w temperaturze 20-28°C. Utricularia graminifolia lubi nasłonecznienie i wodę stosunkowo zasobną w CO₂. Co ciekawe wyrównuje jego poziom w akwarium a do tego filtruje wodę.

W domowych akwariach z powodzeniem może rozwijać się nurzaniec należący do rodziny żabiściekowatych. Popularne odmiany to nurzaniec śrubowy i amerykański. Ciekawa jest też żabienica amazońska, której nazwa precyzyjnie określa skąd pochodzi ta roślina. Do akwariów polecana jest dekoracyjna rotala rotundifolia czy też hemoinatus zwyczajny. To oczywiście tylko pewien wycinek większej całości. Rośliny akwariowe są rodziną bogatą w interesujące gatunki roślin.