Rośliny doniczkowe - jaki wpływ mogą mieć na nas ozdobne kwiaty zielone w doniczkach

Forma i kolorystyka kwiatów doniczkowych - jak dobrać kwiaty do domu

Rośliny doniczkowe są popularnym elementem dekoracyjnym naszych domów. Mowa tu zarówno o roślinach liściastych, jak i tych, które są ozdobne z kwiatów. Jednak zanim przystąpimy do kupienia jakiegoś gatunku roślin, powinniśmy poznać kilka zasad, które mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniego gatunku roślin.

Zacznijmy więc od tego, że rośliny mogą mieć różny wpływ na nasz nastrój. Dla przykładu, rośliny o zielonej barwie, działają na nas kojąco oraz wzmacniają układ nerwowy i poprawiają samopoczucie. Z kolei biała barwa roślin, świetnie usposabia się w towarzystwie innych kolorów, przez co kolory doniczek, czy innych roślin mogą na nie źle wpływać.

Kolory niebieskie wprowadzają nas w stan uspokojenia, a dodatkowo mogą sprawić, że nasz puls oraz ciśnienie krwi spadną. W przeciwieństwie do koloru niebieskiego, czerwona barwa kwiatów działa na nas pobudzająco, może zwiększyć naszą wydajność oraz wywołać u nas pozytywną energię.

Nie zapominajmy również o żółtych barwach kwiatów i liści, które dodają nam sił i pomagają w wyzbyciu się złego nastroju. Podobnie działa na nas kolor pomarańczowy, który polepsza nasze samopoczucie i zwiększa wydajność, szczególnie w przypadku osób, które mają tendencje do melancholiczności.

Wspomnijmy również o tym, że forma roślin doniczkowych także ma znaczenie. Przykładowo rośliny o wąskich i wzniesionych ku górze liściach są idealnymi roślinami dla osób, które chcą piąć się w swojej karierze. Z kolei rośliny, których kształt jest nieregularny, mają bardzo duży wpływ na naszą wyobraźnię.

Jeśli jednak zdecydujemy się na rośliny przewieszające się lub rosnące płasko, powinniśmy wiedzieć, że naładowane są one pozytywną energią. Natomiast rośliny gibkie, które rosną bardzo wysoko, zwiększają naszą pewność siebie, co wpływa na lepsze samopoczucie i nieuleganie negatywnym nastrojom.

Rośliny pokojowe - jakie właściwości mają zielone rośliny w doniczkach

Rośliny doniczkowe nie są jedynie ładną ozdobą naszego domu, ale mogą również bardzo wspomóc w oczyszczaniu powietrza. Dlatego też są one nazywane zielonymi płucami naszych domów. Zobaczmy, które rośliny doniczkowe mają największe właściwości oczyszczania powietrza w naszych domach.

Zacznijmy od tego, że wiele osób cierpi na alergię, wywoływaną przez kurz. Z tego powodu wielokrotnie pojawia się u nich podrażnienie skóry, oczu, czy też problemy związane z układem oddechowym. Nasze rośliny domowe mogą znacznie polepszyć stan naszego zdrowia, ponieważ ich liście wydzielają wodę, która działa jak magnez dla kurzu. Dlatego paproć, szparag ozdobny, czy fikus benjamina, będzie świetnym rozwiązniem, jeżeli mamy właśnie taki problem.

Zielistka o zielonych liściach, a także rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu
TOP roślin doniczkowych, które najlepiej sprawdzają się w domu na parapecie

Warto wspomnieć również o tym, że rośliny to naturalne nawilżacze powietrza, dlatego, że praktycznie 97% wody, która dostarczona jest im w trakcie podlewania, wraca z powrotem do powietrza w naszym mieszkaniu. Doskonałym przykładem takiej rośliny jest również fikus benjamina, ale także zielistka, banan ozdobny, czy też lipka pokojowa. Pamiętajmy, że stopień nawilżenia powietrza jest szczególnie ważny w okresie zimowym, ponieważ wtedy właśnie mamy najwięcej problemów z suchością skóry i układem dróg oddechowych.

Kwiaty doniczkowe - które popularne kwiaty domowe wybrać

Rośliny pokojowe - jaką popularną ozdobną roślinę zieloną wybrać do ciepłego pomieszczenia

Jeśli decydujemy się na uprawę roślin ozdobnych, musimy wiedzieć, jak je podlewać i o nie dbać. Jednak zacznijmy w pierwszej kolejności od doboru odpowiedniej rośliny. Pierwszą z nich jest wilczomlecz lśniący - Euphorbia milii, będący sukulentem dorastającym do około 60 cm wysokości. Warto wiedzieć, że rośliny te podlewa się umiarkowanie, a co około 2 tygodnie należy podawać im nawóz przeznaczony do kaktusów.

Kalanchoe o białych kwiatach w czasie kwitnienia, a także rośliny doniczkowe najbardziej warte uwagi w uprawie domowej
Rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu, czyli najlepsze gatunki roślin doniczkowych

Warto zwrócić uwagę także na ozdobne ze swoich kwiatów żyworódki - Kalanchoe blossfeldiana, którą podlewa się bardzo umiarkowanie, a właściwie tak, by ziemia była jedynie delikatnie wilgotna. Dodatkowo powinniśmy również nawozić roślinę co około 3 tygodnie. Cantedeskia etiopska - Zantedeschia aethiopica, to następna z roślin, która dobrze czuje się w ciepłych i jasnych pomieszczeniach. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca i tak jak w przypadki żyworódki, powinniśmy podlewać ją umiarkowanie.

Zielistki w doniczkach, a także rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu
Rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu, czyli TOP gatunków roślin uprawianych w doniczkach

Nie zapominajmy także o tym, że na rynku dostępne są także rośliny, które świetnie czują się w ciepłych, ale wilgotnych pomieszczeniach. Do takich roślin zalicza się między innymi orliczka - Pteris cretica, której liście doskonale wyglądają przez cały rok. Roślina powinna być często spryskiwana wodą i co około 2 tygodnie, w okresie IV-VIII nawożona. Poza tym ciekawą rośliną jest echmea wstęgowata - Aechmea fasciata, której sposób pielęgnacji przebiega tak samo.

Rośliny liściaste do umiarkowanych pomieszczeń - co zasadzić w doniczce

Rośliny ozdobne są świetną ozdobą dla naszych mieszkań. Jednak zanim zdecydujemy się na ich kupno, warto dowiedzieć się, jakie wymagania mają interesujące nas gatunki i które z nich, nie mają wysokich wymagań dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych. Zobaczmy, które rośliny będą dobre do umiarkowanych pomieszczeń.

Dracena obrzeżona i detal jej liści, a także inne rośliny doniczkowe, które dobrze sprawdzają się w uprawie domowej
Rośliny doniczkowe do domu, czyli TOP najlepszych roślin do uprawy w domu

Pierwszą z nich jest znana i lubiana dracena - Dracaena i jej różne gatunki i odmiany. Jest to roślina, która może dorosnąć nawet do samego sufitu, jeśli uprawa poprowadzona jest we właściwy sposób. Należy jednak pamiętać o tym, by utrzymywać ją w stałej wilgotności powietrza i co około 2 tygodnie w III-VIII nawozić.

Hibiscus Rosa Sinensis o różowych kwiatach, a także najlepsze rośliny do uprawy doniczkowej w domu
TOP roślin do uprawy w domu, czyli najlepsze gatunki do uprawy doniczkowej krok po kroku

Na uwagę zasługuje również ketmia róża chińska - Hibiscus rosa-sinensis, będąca rośliną ozdobną z kwiatów i przyjmująca postać drzewka lub krzewu. Warto wiedzieć, że roślina ta wymaga częstego spryskiwania i dość dużej ilości podlewania. Dodatkowo powinniśmy ją nawozić co tydzień w okresie od III do VIII. Sprawdź także ten artykuł na temat uprawy róży chińskiej.

Najlepsze rośliny doniczkowe do chłodnych pomieszczeń - jakich kwiatów domowych użyć

Kolejnym typem roślin, które mogą pojawić się w naszym domu, są rośliny, które przeznaczone są do chłodniejszych pomieszczeń. Pierwszą z nich jest trzykrotka - Tradescantia x hybrida. Roślina ta dorasta do około 30 cm wysokości i charakteryzuje się bardzo ozdobnymi liśćmi. Jeśli chodzi o samą pielęgnację, musimy pamiętać, że trzykrotki wymagają utrzymywania stale wilgotnej gleby. Co więcej, w okresie od wiosny do jesieni powinno się je nawozić.

Rododendron o fioletowych kwiatach w doniczce, a także rośliny doniczkowe, które warto mieć w domu
Najlepsze gatunki roślin do uprawy doniczkowej, czyli najlepsze rośliny doniczkowe krok po kroku

Następną rośliną, znaną bardziej jako ogrodową, jest różanecznik i azalia - Rhododendron. Rośliny z tego rodzaju mogą być duże, ale niektóre gatunki są również miniaturowe. Tutaj musimy wiedzieć o tym, że rośliny te są krzewinkami, które wymagają utrzymania stale wilgotnej gleby, a dodatkowo raz na jakiś czas zaleca się spryskiwanie ich liści wodą. Nie zapominajmy też o tym, że przekwitnięte kwiatostany musimy usuwać, a co około 2 tygodnie w okresie od przekwitnięcia do VIII powinniśmy nawozić je nawozami do azalii.

Bluszcz pospolity w doniczce, a także rośliny doniczkowe, które szczególnie warto uprawiać w domu
Najlepsze rośliny doniczkowe, czyli gatunki, które najlepiej sprawdzają się w uprawie doniczkowej - nasz TOP

Warto wspomnieć również o bluszczu pospolitym - Hedera helix, który w ciekawy sposób może zostać zagospodarowany w naszym mieszkaniu. Roślina ta jest ozdobna z liści i wymaga regularnego podlewania, przy wykorzystaniu wody o temperaturze pokojowej. Zimą natomiast powinniśmy ograniczyć podlewanie. W okresie od III do VIII powinniśmy nawozić nasz bluszcz pospolity co około tydzień, ale nic się nie stanie, jeśli będziemy nawozić go nawet co 2 tygodnie.

Rośliny doniczkowe - informacje istotne przy zakupie

Zanim rozpoczniemy uprawę kwiatów doniczkowych w naszym domu, musimy dokonać zakupu tej rośliny. Nie zapominajmy jednak o tym, że to, jaką roślinę kupimy i nie mówimy tu jedynie o gatunku i odmianie, ale o tym, w jakiej kondycji jest roślina, ma wpływ na całą uprawę. Zobaczmy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Zacznijmy od tego, że w trakcie zakupu musimy zwrócić uwagę na to, czy na roślinie nie występują suche lub żółte plamy, które wielokrotnie mogą być oznaką chorób, tak samo, jak i uszkodzone liście. Dodatkowo też, na roślinie nie powinno być srebrzystych plamek, kleistych miejsc lub nawet delikatnych pajęczynek, ponieważ właśnie te oznaki świadczą o żerowaniu szkodników, które są bardzo niebezpieczne dla naszych roślin, szczególnie gdy nie są one wytępione od razu.

Innymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, czy roślina rozrasta się równomiernie i wypuszcza młode pędy. Jeśli natomiast decydujemy się na uprawę roślin kwitnących, musimy zapamiętać, że lepiej jest kupić rośliny, które mają jeszcze nierozwinięte pąki, a nie są w pełni kwitnienia. Wtedy cały proces kwitnięcia w naszym domu będzie o wiele dłuższy. Pamiętajmy też o tym, by sprawdzać, w jakim stanie jest bryła korzeniowa, bo uszkodzone korzenie lub ślady pleśni, mogą całkowicie zniszczyć uprawę naszej rośliny doniczkowej, bez różnicy, w jakim stopniu będziemy się starać.

ikona podziel się Przekaż dalej