Rośliny dwuletnie - zobacz katalog dwuletnich roślin ogrodowych

Aranżacja ogrodu to czynność sprawiająca wiele satysfakcji. Szczególnie, gdy na rabatach pojawią się piękne kompozycje kwiatowe. Najlepiej wyglądają te, w których połączono różne gatunki. Na przykład obok jednorocznych rozwijają się rośliny dwuletnie. Nie od razu wyglądają zjawiskowo, lecz cierpliwość popłaca. Warto, więc poznać ciekawe i popularne okazy z tej grupy. W tym pomoże poniższy katalog.

Byliny dwuletnie i ich charakterystyka

Rośliny dwuletnie to liczna grupa gatunków. Należą do niej okazy przechodzące cały cykl rozwojowy w dwóch sezonach wegetacyjnych. W pierwszym roku po posadzeniu lub też wysianiu wykształcają organy spichrzowe. Poza nimi pojawiają się tylko krótkie pędy i liście asymilujące. Natomiast pędy kwiatowe i nasiona wyrastają dopiero w drugim roku rozwoju. Po wydaniu nasion cała roślina zamiera. Ogrodowe byliny dwuletnie to przeważnie piękne kwiaty. Do opisywanej grupy należą też warzywa takie jak kapusta, buraki czy marchew.

Rośliny dwuletnie dopiero w drugim roku uprawy ukazują swe walory dekoracyjne. Jednakże by do tego doszło trzeba przestrzegać pewnych zasad. Oczywiście każda roślina ma indywidualne wymagania. Mimo tego można podać pewne ogólne wskazówki. Po pierwsze termin wysiewu przypada na wiosnę lub wczesne lato. Rośliny posiane zbyt późno nie zdążą się rozwinąć na tyle by przetrwać mrozy. Wschodzące siewki trzeba przepikować lub przerwać z zachowaniem odpowiedniego rozstawu. W pielęgnacji bardzo ważne jest podlewanie i odchwaszczanie. Niektóre gatunki mimo odporności na mróz potrzebują okrycia na zimę.

Dwuletnie kwiaty ogrodowe

Po charakterystyce czas na popularne kwiaty ozdobne. Sporym uznaniem cieszy się malwa w ogrodzie. Występuje w różnych odmianach dorastających do 50-250 cm wysokości. Ma ciemnozielone, szorstkie liście o dłoniastym kształcie. Jej okres kwitnienia trwa od czerwca do lipca. Pojawiające się wtedy kwiaty mają kolor biały, różowy, czerwony lub fioletowy. Wyrastają w kątach liści na krótkich szypułkach. Mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. Malwa w ogrodzie najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem. Preferuje ziemie żyzne, próchniczne i lekko wilgotne.

Niezapominajki ogrodowe to kolejne, ciekawe rośliny dwuletnie. W uprawie spotyka się kilka gatunków. Często jest to niezapominajka leśna dorastająca do 20-40 cm wysokości. W okresie kwitnienia przypadającym na maj i czerwiec wykształca niebieskie kwiaty z żółtym oczkiem. Najlepiej czuje się w półcieniu, na glebach lekko wilgotnych, próchnicznych i przepuszczalnych. Inne, chętnie uprawiane niezapominajki ogrodowe to okazy alpejski i błotny. Pierwszy osiąga 25 cm wysokości, drugi około 30-40. Niezapominajka alpejska lubi pełne nasłonecznienie, odmiana błotna woli półcień. Obie stanowią piękną dekorację ogrodu.

Do obsadzania rabat kwiatowych świetnie nadaje się naparstnica purpurowa. Ta dwuletnia bylina osiąga 120 a czasem 150 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są liczne i duże, dzwonkowate kwiaty. Wykształcają się w czasie kwitnienia rośliny trwającym od czerwca do lipca(czasem ponownie zakwita późnym latem). Najczęściej są białe, różowe, żółte, czerwone lub fioletowe, wewnątrz kielicha nakrapiane. Naparstnica purpurowa wyrośnie i w słońcu i w lekkim cieniu. Najlepsza dla niej gleba jest piaszczysto-gliniasta i żyzna. Nie powinna być nazbyt wilgotna. To oczywiście jeszcze nie koniec naszego katalogu.

Inne ozdobne rośliny dwuletnie

W każdej przydomowej uprawie mogą zagościć bratki ogrodowe zwane też fiołkami ogrodowymi. Występują w wielu kolorowych odmianach. Przeważnie dorastają do 15-30 cm wysokości. Ich dolne liście są sercowate, górne lancetowate. Kwiaty duże, pojedyncze, zazwyczaj pięciopłatkowe, czasem pofalowane na brzegach. Przybierają najróżniejsze barwy. Pierwsze kwitnienie bratków może przypadać już na wczesną wiosnę. Opisywane rośliny najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych. Mimo tego poradzą sobie z półcieniem. Gleba musi być stale wilgotna, żyzna i przepuszczalna.

Ważne miejsce na naszej liście zajmuje stokrotka pospolita. Dorasta do około 10-20 cm wysokości. W drugim roku uprawy wytwarza ulistnione pędy, z których wyrastają kwiatostany. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, ich kolory to najczęściej biel, róż i karmin. Okres kwitnienia trwa od kwietnia do końca maja. Może powtarzać się późnym latem. Stokrotki pospolite należy uprawiać na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. Ważna jest też oczywiście gleba. Powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Do tego stale lekko wilgotna.

Dwuletnie kwiaty ogrodowe to grupa roślin, w której skład wchodzi wiele gatunków. Kolejnym polecanym do uprawy jest lak pachnący. Osiąga 30-50 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do czerwca. Wykształca długie, lancetowate liście i drobne, czteropłatkowe kwiaty w kolorze czerwonym lub żółtym. Równie duże walory dekoracyjne oferuje dzwonek ogrodowy. Jest to wysoka bylina dorastająca do 40-100 cm. Jej okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Kwiaty są liczne i duże o dzwonkowatym kształcie i białym, niebieskim lub fioletowym kolorze. Szukając ozdobnych kwiatów dwuletnich warto też zwrócić uwagę na goździk brodaty.