Rośliny egzotyczne, które możesz posadzić w domu i ogrodzie

W polskich ogrodach z powodzeniem mogą rozwijać się rośliny egzotyczne. Trzeba tylko dobrać odpowiednie gatunki i wiedzieć jak się nimi zajmować. Dokładnie tak samo ma się sprawa z okazami doniczkowymi. Niektóre są tak popularne, że nie zdajemy sobie sprawy skąd pochodzą. Przedstawiamy, zatem rośliny tropikalne uprawiane w naszym klimacie.

Kwiaty egzotyczne

Na początku zestawienia zajmiemy się kwiatami. W naszym kraju sporą popularnością cieszy się kalia znana też pod nazwą cantedeskia. Pochodzi z Afryki i należy do rodziny obrazkowatych. Może dorastać do 80 cm wysokości. Jej kwiatostan to kolba, którą okala trąbkowaty kwiat. Do tego dochodzą mięsiste, strzałkowate liście. Kalia jest zazwyczaj uprawiana w doniczkach. Istnieją jednak odmiany ogrodowe. Istotne jest to by po przekwitnięciu je wykopać. To ważne, ponieważ nie są w stanie przezimować w gruncie.

Kwiaty egzotyczne reprezentuje też floks często nazywany płomykiem. Jego naturalnym środowiskiem są obszary Ameryki Północnej. Charakteryzuje się sztywnymi, wzniesionymi pędami, pojedynczymi liśćmi oraz licznymi kwiatami. Co ciekawe floksy występują też w odmianach doniczkowych. Pozostając we wnętrzu domu, nie można zapominać o storczykach falenopsis. Są to kwiaty egzotyczne pochodzące z Azji. Podobnie jak astry chińskie, których jednoroczne odmiany świetnie nadają się na rabaty. Bardzo ciekawa jest też pochodząca z Afryki Północnej lobelia przylądkowa. Najlepiej wygląda na tarasach i balkonach, ale sprawdzi się też w ogrodzie.

Krzewy egzotyczne

Rośliny tropikalne to nie tylko piękne kwiaty, do tej grupy należą też krzewy. Jednym z nich jest kamelia naturalnie występująca w Chinach, Japonii i Korei. W Polsce jest zazwyczaj uprawiana w domach gdzie dorasta do 200 cm wysokości. Jednakże w zachodniej części naszego kraju, o łagodniejszym klimacie, może się przyjąć w gruncie. Sadzonki kamelii są stosunkowo łatwo dostępne. Czas na powszechnie znane krzewy egzotyczne, czyli różaneczniki. W naturze rosną w Azji oraz obu amerykach. Są to rośliny dość trudne w uprawie, lecz odwdzięczają się pięknym kwitnieniem.

Dużym uznanie cieszy się magnolia. Pochodzi z Azji, ale w stanie dzikim rośnie też w Ameryce Północnej i Południowej. Najczęściej przybiera formę krzewu, choć występują drzewa tego typu. W parkach lub przydomowych ogrodach najczęściej rozwija się, dorastająca do 3 metrów magnolia gwiaździsta. Równie warte uwagi są juki, choć nie są to typowe krzewy egzotyczne. Szczególną popularnością cieszą się sadzonki juki karolińskiej. W naszym klimacie ta roślina zazwyczaj nie wytwarza pnia. Tworzy za to pachnące, białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie. Mimo tego, że juka w naturze rośnie w Ameryce Północnej i Środkowej można ją uprawiać w gruncie.

Drzewa egzotyczne

Przychodzi odpowiednia chwila na największe rośliny egzotyczne, czyli drzewa. W tej kategorii również mamy spory wybór. Ciekawą propozycją jest na przykład judaszowiec kanadyjski. Osiąga 5-6 metrów wysokości, przy czym rośnie powoli. Ma parasolowatą koronę, na pędach pojawiają się liczne kwiaty o różowej barwie. Równie interesującą rośliną jest tulipanowiec amerykański. Reprezentuje wysokie drzewa egzotyczne, dorasta, bowiem do 35 metrów wysokości. Jego największy akcent dekoracyjny pojawia się w czerwcu. Są nim duże, zielono-żółte kwiaty, które kształtem przypominają tulipany. Dopełnieniem całości są spore, czeroklapowe liście.

Na naszej liście skupiające drzewa egzotyczne nie może zabraknąć eukaliptusa. Naturalnym środowiskiem tej rośliny jest Australia i Tasmania. W Polsce eukaliptus jest najczęściej hodowany w domu. Jeśli jednak zdobędziemy sadzonki odmian odpornych na mróz, można posadzić je w gruncie. To nadal nie wszystkie rośliny egzotyczne. W parkach, ale też ogrodach sadzi się palmę konopną. Jest to okaz odporny na niskie temperatury, sięgające -5°C. Ma dekoracyjny pokrój i wachlarzowate liście. Tymczasem do domów polecany jest fikus benjamina, który w naturalnych warunkach jest wysokim drzewem. W domu dorasta do mniej więcej 2 metrów wysokości. Opisane rośliny tropikalne to tylko część popularnych gatunków. Zachęcamy do dalszych poszukiwań ciekawych okazów.