Hydroponika: nowa era w uprawie roślin

Hydroponika to nowoczesne i coraz bardziej popularne podejście do uprawy roślin. Polega ono na hodowli bez użycia ziemi, a zamiast niej stosujemy odpowiednio skomponowany roztwór mineralny, który jest dla rośliny źródłem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Ten sposób uprawy wywodzi się z sektora produkcji żywności, gdzie pozwala uzyskać wysokiej jakości plony przy oszczędności wody, czasu i powierzchni. Jednak ten sposób uprawy sprawdza się świetnie także w przypadku domowej uprawy roślin ozdobnych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć kontrolę nad warunkami uprawy lub chcą ułatwić sobie proces podlewania.

Rośliny rosnące w wodzie
Rośliny hydroponiczne — od czego zacząć? Na czym polega uprawa hydroponiczna?

Poznaj tajniki uprawy hydroponicznej

Uprawa hydroponiczna wymaga trochę wiedzy i praktyki, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Na początku musimy skupić się na doborze odpowiednich akcesoriów, takich jak doniczki hydroponiczne, odpowiednie nawozy i wybrane podłoże hydroponiczne. Następnie musimy się zaopatrzyć w roślinę, która już wcześniej rosła w hydroponice, lub odpowiednio przygotować roślinę do tej pory rosnącą w ziemi, do transferu do nowego podłoża. Więcej o procesie przenoszenia roślin z ziemi do hydroponiki przeczytasz w dalszej części artykułu. Po posadzeniu w podłożu hydroponicznym, podlewamy roślinę odpowiednią pożywką i stawiamy w miejscu o odpowiednim poziomie nasłonecznienia i w temperaturze nie niższej niż 18 stopni Celsjusza.

Hydroponiczne systemy uprawy roślin
Rośliny hydroponiczne — od czego zacząć? Na czym polega uprawa hydroponiczna?

Rośliny bez ziemi — hydroponika w praktyce

W hydroponice rośliny rosną w specjalnych doniczkach, nazywanych też koszyczkami, a korzenie zanurzone są w roztworze nawozu mineralnego. System ten pozwala na kontrolowanie ilości składników odżywczych, ponieważ są one bezpośrednio dostępne dla roślin i nie zachodzą żadne interakcje z podłożem. Funkcję stabilizującą może pełnić keramzyt, seramis, perlit, pumeks, lawa wulkaniczna a także inne podłoża i ich mieszanki. Wszystkie je łączy wysoka porowatość oraz zdolność magazynowania dużej ilości wody i podciągania jej do góry. Podłoże nie może być całkowicie zalane wodą, ponieważ odcięłoby to dopływ tlenu do korzeni i powodowało ich gnicie. Pożywkę należy utrzymywać na poziomie kilku centymetrów na dnie, lub kierować się wskazaniami miernika. Roztwór nawozu należy uzupełniać co ok. 2 tygodnie, a jeśli wcześniej cały płyn wyparuje, uzupełniamy doniczkę samą wodą. Kilka razy w roku warto jest przepłukać całe podłoże pod bieżącym strumieniem wody, aby pozbyć się zabrudzeń i nadmiaru soli mineralnych. Roztworem nawozu należy dokarmiać roślinę regularnie, także w okresie zimowym, lecz można zmniejszyć nieco stężenie lub częstotliwość podawania. Wyższy poziom wtajemniczenia, to regulacja pH pożywki. Jeśli będzie się ono utrzymywało w przedziale między 5,5, a 6,5, korzenie będą mogły najefektywniej pobierać substancje odżywcze, a tym samym jeszcze szybciej budować masę zieloną. Oświetlenie należy dostosowywać do potrzeb danego gatunku i nie rożni się ono od potrzeb roślin uprawianych w ziemi. Natomiast rośliny, których korzenie stoją bezpośrednio w wodzie są wrażliwsze na spadki temperatury, dlatego należy szczególnie uważać zimą na okazy stojące na zimnych parapetach i w razie potrzeby zastosować warstwę izolacyjną. Jeśli temperatura zacznie spadać poniżej 18 stopni Celsjusza, korzenie mogą zacząć gnić, a rośliny zamierać. Dopóki korzenie nie przerosną nadmiernie doniczki przesadzanie nie jest konieczne, a tego samego podłoża, po odkażeniu np. poprzez wygotowanie można używać wielokrotnie.

Szukasz porad dotyczących roślin hydroponicznych? Sprawdź najważniejsze informacje w jednym z naszych ostatnich artykułów na: https://plantidotum.pl/kategoria-produktu/hydroponika/.

Rośliny hydroponiczne w systemie uprawy
Rośliny hydroponiczne — od czego zacząć? Na czym polega uprawa hydroponiczna?

Jak zacząć uprawę roślin hydroponicznych w domu?

Najprościej jest kupić roślinę, która już u producenta była uprawiana hydroponicznie i znajduje się w koszyczku hydroponicznym. Wystarczy, że wstawimy ją do osłonki nie przepuszczającej wody i zaczniemy podlewać roztworem nawozu przystosowanego do upraw hydroponicznych. Warto także zaopatrzyć się we wskaźnik, który będzie informował nas o poziomie nawozu w doniczce. Kierując się jego wskazaniami uzupełniamy roztwór nawozu co dwa tygodnie i cieszymy się szybkim wzrostem naszego zielonego pupila. Istnieje także możliwość przeniesienia do hydroponiki rośliny do tej pory rosnącej w ziemi. Najprostszym sposobem, będzie pobranie sadzonek pędowych i ukorzenienie ich w wodzie. Korzenie, które wyrosną w tym procesie są od razu przystosowane do uprawy w wodzie i bardzo dobrze zniosą przesadzenie np. do keramzytu. Aby przenieść roślinę mateczną, należy bardzo dokładnie oczyścić korzenie z dotychczasowego podłoża. Najlepiej, aby zostały same białe, zdrowe korzenie, jednak u niektórych gatunków systemy korzeniowe są bardzo delikatne i trzeba rozważyć na ile możliwe jest oczyszczenie korzeni bez ich nadmiernego uszkodzenia. Do oczyszczania korzeni można użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Czyste korzenie umieszczamy w wybranym podłożu i przelewamy je samą wodą. Przez kilka pierwszych tygodni nie utrzymujemy rezerwuaru wody na dnie doniczki, tylko zwilżamy podłoże co dwa dni lub codziennie. Do przelewania używamy wody, ewentualnie z dodatkiem ukorzeniacza. Po około 2 tygodniach takiego traktowania roślina powinna zacząć wytwarzać korzenie przystosowane do nowego sposobu uprawy. W procesie tym, większość dotychczasowych korzeni ulegnie zgniciu. Jest to naturalne i o ile wyrastają już nowe, nie trzeba się tym martwić. Warto jednak po jakimś czasie wyciągnąć roślinę z podłoża i oczyścić ją z wszystkich gnijących resztek. Roślinę w trakcie transferu najlepiej ustawić w miejscu ciepłym, o podwyższonej wilgotności powietrza.

Ekologiczna uprawa roślin w domu dzięki hydroponice

Hydroponika to nie tylko nowoczesna i efektywna, ale również przyjazna dla środowiska metoda uprawy roślin. Większość ekologicznych zalet odnosi się do hydroponicznej produkcji żywności, jednak w uprawie roślin domowych zaobserwować można zmniejszone zużycie wody, a także możliwość wielokrotnego wykorzystania tego samego podłoża. Hydroponika ogranicza także ryzyko występowania szkodników, a tym samym konieczność stosowania chemicznych oprysków.

Szukasz roślin hydroponicznych idealnych do Twojego wnętrza? Sprawdź asortyment Plantidotum.

Zalety uprawy hydroponicznej roślin

Jedną z głównych zalet uprawy hydroponicznej jest szybki i bujny wzrost naszych roślin. System hydroponiczny także znacznie ułatwia podlewanie. Nie trzeba zastanawiać się, który moment jest właściwy i czy nie przelejemy rośliny. Wystarczy zerknąć na wskaźnik i pilnować aby nie podniósł się powyżej poziomu optimum. Hydroponika, to także mniej bałaganu przy przesadzaniu – kulki keramzytu, czy granulki seramisu dużo łatwiej jest wyzbierać, czy zamieść i nie robi się z nich błoto. Podłoża hydroponiczne znacznie ograniczają możliwość rozmnażania szkodników takich jak ziemiórki, a podnosząc wilgotność powietrza ograniczają także ryzyko wystąpienia przędziorków. Dodatkowo, w ziemi mogą rozwijać się czynniki powodujące alergie, dlatego hydroponika sprzyja alergikom. Choć początkowo ten system uprawy wymaga nieco większego zainteresowania i zgłębianiu kilku podstawowych zagadnień, z czasem zaczyna bardzo ułatwiać opiekę nad roślinami, a także umożliwia dłuższe wyjazdy bez martwienia się o domową dżunglę.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej