Rośliny jednoroczne - zobacz katalog jednorocznych roślin ogrodowych

W ogrodach, na balkonach i tarasach pojawiają się rośliny jednoroczne. Przeważnie są to piękne gatunki ozdobne. To, że upiększają wspomniane miejsce tylko przez jeden sezon jest ich zaletą. Dlatego, że z roku na rok można stawiać na coraz to nowe okazy. Trzeba tylko wiedzieć, które warto posiać. W tym pomoże ten katalog kwiatów. Opisujemy w nim najciekawsze propozycje do ogrodu i do doniczek.

Popularne kwiaty doniczkowe i do ogrodu

Rośliny jednoroczne to bardzo duża grupa gatunków. Składają się na nią organizmy przechodzące cały cykl rozwojowy w przeciągu jednego sezonu wegetacyjnego. W okresie od wiosny do jesieni kiełkują z nasion, rozwijają się i wytwarzają własne nasiona. Po tym obumierają, dotyczy to zarówno ich części podziemnych jak i naziemnych. Tylko nasiona opisywanych roślin wytrzymują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Gatunki jednoroczne są uprawiane z siewu lub rozsady. Pierwsze wykazują odporność na niskie temperatury i nie są wymagające w uprawie. Za to drugie mają dłuższy okres wegetacyjny.

Popularne rośliny na rabaty i zarazem kwiaty doniczkowe reprezentują aksamitki. Osiągają 75 cm wysokości, kwitną od połowy czerwca do października. Płatki tych kwiatów mogą być pomarańczowe, żółte albo wielobarwne. Kolejne ciekawe rośliny to niskie petunie, dorastające do 3-10 cm. Są to kwiaty do ogrodu, na balkon i taras. Tak samo jak pnące nasturcje wyróżniające się drobnymi, kolorowymi kwiatuszkami. W wielu odgrodach spotykane są piękne kompozycje z astrów, begonii stale kwitnących, lobelii, złocieni. Warto też uprawiać niecierpki i chabry bławatki. To oczywiście tylko początek katalogu.

Mniej znane kwiaty do ogrodu – wyżlin większy

Na rabaty ogrodowe idealnie nadaje się wyżlin większy znany jako lwa paszcza. Osiąga wysokość od 25 do 70 cm. Odznacza się wyprostowanym pokrojem i wargowo-dzwonkowatymi kwiatami. Ich płatki mają kolor czerwony, różowy, żółty, pomarańczowy, niebieski. Wyżlin to kwiat kwitnący od lipca do września. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Jeśli chodzi o glebę to nie ma dużych wymagań. Najlepiej jednak rozwija się na ziemiach przepuszczalnych, próchnicznych, piaszczystych i umiarkowanie wilgotnych. Ciekawostką jest fakt, że lwia paszcza sprawdza się, jako kwiat cięty.

Niskie kwiaty jednoroczne polecane są do każdego ogrodu. Jednym z nich jest, osiągający 30-60 cm wysokości, zatrwian wrębny. Ma wzniesiony, rozetowaty pokrój, na jego pędach rozwijają się szorstko owłosione, pierzasto-klapowe liście. W okresie kwitnienia, trwającym od lipca do września, roślina wykształca drobne kwiaty zebrane w wiechy. Przeważnie są białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe lub niebieskie. Zatrwian wrębny preferuje nasłonecznione stanowiska. Ponadto lubi podłoża umiarkowanie suche, próchniczne i przepuszczalne. Mimo tego poradzi sobie na ziemiach gliniastych.

Rośliny jednoroczne to też ozdobne gatunki płożące, takie jak potulaka wielokwiatowa. Dorasta do 20 cm wysokości, tworzy mięsiste łodygi, pokryte skrętoległymi liśćmi. Okres kwitnienia trwa od czerwca do sierpnia. Wtedy pojawiają się dekoracyjne, różowe, czerwone, białe lub żółte kwiaty. Potulaka wielokwiatowa lubi nasłonecznione stanowiska i przepuszczalne, żyzne ziemie. Zdecydowane wyższą rośliną jest szarłat wiechowaty. W zależności od odmiany osiąga wysokość 70-150 cm. Ma zwarty pokrój, rozgałęzione i ulistnione łodygi, które często są czerwone. Szarłat wiechowaty kwitnie od lipca do września, ma drobne czerwone kwiaty skupione w wiechowatych kwiatostanach.

Katalog kwiatów jednorocznych

Do tej poty opisywaliśmy stosunkowo niskie okazy. Istnieją też jednak wyższe gatunki, takie jak kocanka ogrodowa. Jest to roślina dorastająca do 100 cm wysokości. Jej pędy są wzniesione i silnie rozgałęzione. Razem z nimi rozwijają się, małe, lancetowate liście. Kocanka kwitnie długo, od lipca do października. Jej kwiaty to w zasadzie koszyczki o średnicy sięgającej 5 cm. Mają kolor biały, żółty, różowy lub czerwony. Ta roślina jest sadzona w pełnym słońcu na piaszczysto-próchnicznych ziemiach. Gleba powinna być też wilgotna lub lekko wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe.

Ciekawą rośliną pnącą jest groszek pachnący, dorastający do 100-200 cm. Ma długie, wiotkie pędy pokryte drobnymi, eliptycznymi liśćmi. Co ważne, część liści przekształca się w wąsy czepne. Natomiast kwiaty są motylkowate i zebrane w grona. Pojawiają się w okresie kwitnienia, od czerwca do sierpnia, i wydzielają przyjemny zapach. Najczęściej są żółte, różowe, pomarańczowe i niebieskie. Groszek pachnący najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wapiennych ulokowanych w słońcu.

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze jedno pnącze. Jest nim kobea pnąca, której pędy dorastają do 200-600 cm. Pokrywają się charakterystycznymi liśćmi, są bowiem pierzasto-złożone. Pnącze kwitnie od lipca do października. Wykształcające się wtedy liście są duże dzwonkowate. Mają barwę niebieską lub fioletową. Kobea pnąca wspina się na balkony, altany i tarasy. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. Lubi ziemie piaszczyste, próchniczne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.