Rośliny lecznicze w Polsce - przegląd roślin w ogrodzie i poza nim

Łąki, pola i bezdroża to miejsca w których rozwijają się rośliny lecznicze. Również w wielu ogrodach w Polsce można natrafić na te pożyteczne gatunki. Część z nich to bardzo niepozorne okazy. Na pierwszy rzut oka wyglądają pospolicie lecz tkwi w nich wielka siła. Warto więc wymienić najpopularniejsze rośliny lekarskie i ich praktyczne zastosowanie.

Rośliny lecznicze w Polsce

Rośliny lecznicze to bardzo pożyteczne organizmy, z których pozyskuje się surowce zielarskie. Ich łodygi, korzenie, liście oraz kwiaty zawierają w sobie substancje czynne. To właśnie ta cecha sprawia, że są często stosowane w medycynie i ziołolecznictwie. Na całym świecie odkryto około 2500 gatunków roślin o właściwościach leczniczych. W Polsce w tym celu wykorzystuje się około 200 odmian. Duża część z nich rozwija się dziko na łąkach, polach lub przy drogach. Wiele też uprawia się w ogrodach i przydomowych ogródkach.

Zdecydowanie najpopularniejsze zioła lecznicze w ogrodach to mięta pieprzowa oraz szałwia. Pierwsza z nich rośnie na nasłonecznionych stanowiska o próchnicznej glebie. Jest to krzyżówka mięty nadwodnej i zielonej. Jej praktyczne zastosowanie to zapobieganie wzdęciom i walka z problemami trawiennymi. Po przesuszeniu liści można stworzyć z nich napar, który jest dość ciekawy w smaku. Dominuje w nim orzeźwiający zapach.

Szałwia lekarska jest równie ciekawą rośliną. W okresie kwitnienia wytwarza bardzo ładne, niebieskofioletowe kwiaty. Może dorastać do 60 cm wysokości, lubi słońce i żyzną glebę. Jej uprawa nie sprawia większych trudności. Co ważne szałwia może być stosowana na różnego rodzaju infekcje, w tym górnych dróg oddechowych. Płukanki z naparu z szałwii łagodzą ból gardła.

Najpopularniejsze zioła lecznicze w Polsce to również melisa i dziurawiec zwyczajny. Oba gatunki wykazują działanie uspokajające. Mogą być też stosowane w walce ze straszną chorobą jaką jest depresja. Dziurawiec wytwarza bardzo ciekawe, żółte kwiaty. Tymczasem charakterystyczną cechą melisy są zielone liście podobne nieco do mięty. Obie rośliny mają bardzo podobne wymagania uprawowe. Preferują nasłonecznione stanowiska, osłonięte przed wiatrem. Najlepsze dla nich gleby są żyzne, lekkie i przepuszczalne.

Rośliny lecznicze to nie tylko zioła. W tej grupie znajdują się też owoce i warzywa, które łatwo znaleźć w ogrodzie. Dobrym przykładem jest chociażby aronia czarna. Rośnie w niemal każdej glebie, do prawidłowego wzrostu potrzebuje nawożenia i przycinania. Aronia jest bogata w witaminy i składniki odżywcze. Przetwory z jej owoców to doskonały lek na nadciśnienie.

Niemal w każdym ogródku można znaleźć takie warzywa jak czosnek i cebula. Oba gatunki mają działanie bakteriobójcze i obniżają ciśnienie krwi. Czosnek jest dobrym lekiem na grypę ponieważ zbija gorączkę i wzmaga potliwość. Tymczasem spożywanie cebuli zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka. We współczesnym świecie to prawdziwy skarb.

Łąkowe rośliny lecznicze

Najpopularniejsze zioła lecznicze mogą też występować na łąkach. W Polsce najłatwiej natrafić na babkę lancetowatą. Jest to tak powszechna roślina, że rozwija się też na trawnikach czy w parkach. Ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i wykrztuśne. Praktyczne zastosowanie babki lancetowatej to walka z kaszlem i zapaleniami górnych dróg oddechowych.

Łąkowe rośliny lecznicze to również mniszki lekarskie popularnie zwane mleczami. Na całym świecie występują różne krzyżówki podgatunków tej roślinki. Ich charakterystyczne cechy to długa łodyga i okrągłe, żółte kwiaty. Mniszek odznacza się dzianiem moczopędnym co wpływa na wypłukiwanie toksyn z organizmu. Substancje zawarte w suszonych liściach i kwiatach poprawiają pracę układu pokarmowego.

Najpopularniejsze zioła lecznicze z łąk reprezentuje też rumianek. Jego niewielkie kwiaty widział chyba każdy. To właśnie one skrywają wiele właściwości zdrowotnych. Przesuszone mają działanie przeciwzapalne i potrafią rozkurczać mięśnie gładkie. Okłady z naparu z rumianku przyspieszają gojenie się ran. Herbatki tworzone z tego zioła walczą z bakteriami i neutralizują toksyny bakteryjne. Pobudzają również przemianę materii w skórze. Widać więc jak wiele zalet może skrywać niepozorna roślina.

Łąkowe rośliny lecznicze w Polsce to również pokrzywy. Można je też spotkać w wielu innych miejscach. Choć są uznawane za chwasty i można się nimi poparzyć, warto zwrócić na nie uwagę. Rosną w zasadzie na każdej glebie i osiągają około 2 metrów wysokości. Praktyczne zastosowanie pokrzyw jest bardzo szerokie. Wykazują działanie moczopędne co pomaga w leczeniu kamienicy nerkowej. Do tego pokrzywy uśmierzają biegunki i pomagają przy walce z chorobami wątroby.

Te pożyteczne łąkowe rośliny lecznicze pomagają też w walce z anemią. Jest to możliwe dzięki temu, że przyspieszają produkcję czerwonych krwinek. Tymczasem zewnętrznymi okładami z pokrzyw można zwalczyć uciążliwe choroby skórne. Wszystkie te zalety powinny zmienić niekorzystny wizerunek pokrzywy. Zdecydowanie na to zasłużyła.