Rośliny mięsożerne w Polsce – odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Jeśli chodzi o rośliny mięsożerne w Polsce, spotkać możemy reprezentantów aż czterech rodzajów, czyli: aldrowanda, rosiczka, tłustosz oraz pływacz. W ramach tych czterech rodzajów wyróżnić można aż 14 różnych gatunków. Reprezentantem rodzaju aldrowanda jest tylko aldrowanda pęcherzykowata, popularnym przedstawicielem tłustoszy jest tłustosz zwyczajny, a pływaczy najszerzej reprezentuje pływacz zwyczajny czy roślina akwariowa utricularia graminifolia. W domu możliwa jest także hodowla takich roślin niewystępujących naturalnie, jak kapturnica (sarracenua) czy cefalotus bukłakowaty. Najszerzej reprezentowany przez gatunki i odmiany jest rodzaj rosiczka. Występujące w Polsce rośliny mięsożerne z tego rodzaju to między innymi:

- rosiczka pośrednia,

- rosiczka przylądkowa,

- rosiczka okrągłolistna,

- rosiczka długolistna,

- rosiczka drosera,

- rosiczka Alicji.

Rośliny drapieżne to specjalny rodzaj roślin doniczkowych, nic więc dziwnego, że wymagają zapewnienia odpowiednim warunków i właściwej pielęgnacji.

Przykładowe rośliny owadożerne – uprawa i pielęgnacja

Jak uprawiać rośliny drapieżne, omówimy na krótko na kilku przykładach. Więcej wskazówek i informacji na temat konkretnych roślin doniczkowych tego rodzaju znaleźć można w artykułach licznie zgromadzonych na tej stronie.

Popularny kwiat owadożerny to oczywiście muchołówka amerykańska, której uprawa przebiega podobnie do hodowli kapturnic. Te rośliny owadożerne są odporne na wahania temperatury, ale nie przepadają za nawet niewielkim mrozem. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest właściwe podlewanie. Przeprowadza się je przez tak zwane nasiąkanie, czyli wodę wlewamy na podstawkę na wysokość około 1 centymetra. Czynność tę powtarzamy po 2-3 dniach. W okresie od późnej jesieni do początku wiosny podlewanie należy ograniczyć do nawet raz na 3-4 tygodnie. Muchołówka amerykańska czy kapturnica preferuje w tym okresie także niższą temperaturę na poziomie od 0 do kilkunastu stopni Celsjusza. Wiosną kwiatek odżywa i intensyfikuje swój wzrost.

Kolejny popularny kwiat owadożerny to dzbanecznik, który nie jest trudny w uprawie. Warto jednak pamiętać, że stanowisko dla niego powinno być mocno oświetlone, gdyż roślina ta preferuje dużo światła. Jeśli chodzi o temperaturę w pomieszczeniu, w którym jest uprawiany dzbanecznik, nie powinna być ona niższa niż 15 stopni Celsjusza. Kwiatek ten podlewamy tradycyjnie od góry – w przeciwieństwie do omówionych już muchołówek i kapturnic. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, a dokładna częstotliwość podlewania zależy od pogody. Słowem, dzbanecznik podlewamy podobnie jak zwykłe rośliny doniczkowe, czyli co kilka lub kilkanaście dni.

Jaki kwiatek owadożerny cieszy się jeszcze dużym powodzeniem? To oczywiście rosiczka, która preferuje parapety o ekspozycji wschodniej lub południowej. Również preferują temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, a podlewa się je przez nasiąkanie, tak samo jak muchołówkę amerykańską. Na podstawce przez cały czas powinna znajdować się woda na wysokość około 1 centymetra. Co dwa tygodnie warto jednak przeprowadzić przerwę od podlewania i zaniechać go na dwa dni.