Rośliny miododajne – kwiaty łatwe w utrzymaniu

Kwiaty miododajne na rabatę

Lista gatunków roślin miododajnych jest bardzo długa. Warto wybrać kilka z nich, które będą się uzupełniać pod względem pory kwitnienia, żeby pszczoły przez cały czas miały stołówkę w naszym ogrodzie. Kwiaty miododajne idealnie sprawdzają się na rabatę, a wśród nich pojawiają się także znane i bardzo lubiane gatunki, jak lawenda czy wrzos.

Lawenda ma tę zaletę, że bardzo długo kwitnie, aż od czerwca do października. I cały czas jej piękne, fioletowe kwiaty przyciągają zapachem pszczoły, trzmiele i bąki. Na dodatek roślina wspaniale pachnie także dla ludzi, dlatego warto sadzić ją nie tylko na rabacie, lecz także w doniczkach, na przykład na parapetach czy tarasie. Jest niezwykle ozdobna i zachwyca ogromem wspaniałych kwiatów, które układają się w ogromne pędy.

Drugą popularną rośliną, która przyciąga owady jest wrzos. Kwitnące w sierpniu i wrześniu wrzosy mają dużo nektaru i być może nie zwiększą poziomu miodu, lecz mogą pomóc owadom zgromadzić pożywienie na całą zimę. Fioletowe, białe lub różowe wrzosy mogą być pięknym urozmaiceniem ogrodu. Idealnie prezentują się na rabacie i świetnie komponują z innymi roślinami. Ze względu na niski pokrój można posadzić je na tle ciekawych roślin, mieczyków lub kanny.

Nawłoć – jesienne rośliny o dużej wydajności miodnej

Jesienna nawłoć jest bardzo popularną rośliną, a jej wydajność miodowa jest duża. Często porasta łąki i brzegi lasów oraz nieużytki. Jest jednakże bardzo atrakcyjna i warto sadzić ją w ogrodzie. Wysokie kępy o żółtych kwiatostanach mają oszałamiający zapach i wspaniale prezentują się przez całą jesień. Kwitnące w sierpniu, wrześniu i na początku października nawłocie to idealne rozwiązanie, zwłaszcza że rośliny mają ogromną wydajność miodną.

Wydajność jest parametrem, który określa, ile nektaru można zebrać z hektara powierzchni. W przypadku nawłoci jest to aż 800-900 kg! To bardzo wiele, a pszczoły niezwykle chętnie zbierają pyłek, ponieważ żółte kwiatostany przyciągają owady zapachem. Nawłoć jest zbierana przez pracowite owady częściej, dlatego w lepszych latach pszczelarze zbierają przepyszny, bardzo słodki miód nawłociowy. Zdarza to się jednak rzadko, ponieważ jesienne gatunki służą do zbierania nektaru, który ma być zimowym zapasem dla pszczół. Miód nawłociowy udaje się więc tylko w wyjątkowo obfite i ciepłe jesienie. jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie nawłoci pospolitej.

Rośliny łąkowe idealne dla pszczół – przykładowe gatunki

Kwietna łąka dla pszczół – gatunki miododajne

Na fali namów ekologów, by zadbać o pszczoły, w miastach zaczęły powstawać łąki kwietne, czyli połacie porośnięte swobodnie rozwijającymi się kwiatami, które mogą stanowić osłonę dla wielu małych zwierząt i pokarm dla pszczół. Łąkę kwietną można stworzyć także w ogrodzie – chociażby mały kawałek ogrodu z posianymi kwiatami, niekoszony, świetnie się sprawdzi. A przy tym ładnie się prezentuje. W sklepach ogrodniczych można kupić mieszankę wielu gatunków. Rośliny łąkowe, które szczególnie zasługują na uwagę to maczek kalifornijski i lucerna. Oba gatunki wspaniale wyglądają.

Jakie jeszcze rośliny charakteryzuje duża wydajność miodowa? Lucerna siewna to nie tylko roślina miododajna, lecz także ma właściwości odżywcze i lecznicze. To ponad 100 różnych gatunków, ale na łąkach kwietnych najczęściej pojawia się ta siewna – niewysokie rośliny, które mają ciekawe, ciemnoniebieskie kwiatostany. Są one pachnące i wabią owady z dużej odległości. Lucerna gwarantuje ruch na łące kwietnej i ma dość dużą wydajność miodną.

Kolejnym zasługującym na uwagę gatunkiem jest maczek kalifornijski. Maki polne w ogóle nadają się na łąkę i faktycznie przyciągają pszczoły. Maczek kalifornijski czasami pojawia się jako pozłotka kalifornijska i faktycznie wygląda, jakby złocił łąkę – mają intensywne żółto-pomarańczowe kwiaty. Przepięknie wyglądają, zwłaszcza na tle ciemnozielonych liści i wabią pszczoły. Ich wydajność może nie jest duża, ale to zdecydowanie roślina, którą warto wysiać w ogrodzie.

Koniczyna idealna dla pszczół

Najlepszą rośliną łąkową dla pszczół jest zwykła koniczyna. I chociaż może się to wydawać zaskakujące – warto siać ją w ogrodzie. Dlaczego? Jest jej coraz mniej. Czasami pojawia się na trawnikach, ale ponieważ często je kosimy, bardzo często rośliny nie zdążą zakwitnąć, więc pszczoły nie mają do nich dostępu. W tym wypadku dobrze sprawdza się koniczyna rozesłana (typowa biała) i różowa, o większych, różowych kwiatostanach.

Koniczyna to jedna z tych roślin, która rośnie po prostu sama. Nie potrzebuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy wysiać trochę przy brzegu trawnika i nie kosić małego fragmentu. Zapach koniczyny wabi wiele owadów i wprowadza do ogrodu życie. Wydajność miodowa koniczyny to około 120 kg! Na dodatek roślina ciekawie urozmaica ogród, a w aranżacji w stylu wiejskim jest po prostu nieodzowna.

Rośliny miododajne – krzewy ozdobne

Krzewy kwitnąca miododajne

Bardzo wiele krzewów jest miododajnych. Wbrew pozorom te rośliny, które najpiękniej kwitną, jak magnolie czy migdałki, nie mają szczególnie dużej wydajności, jeśli chodzi o zbieranie miodu czy pyłku. Tak naprawdę na liście najbardziej miododajnych krzewów znajduje się kilka mniej atrakcyjnych roślin. Cenne pod tym względem są zwłaszcza trzy gatunki: śnieguliczka biała, winobluszcz i irga błyszcząca. Śnieguliczka biała jest bardzo powszechna, często wykorzystuje się ją na żywopłoty. Ma zielone, drobne listki i zawiązuje białe, kuleczkowate owoce. Ma niepozorne kwiatuszki, bardzo drobne, które zbierają się w niewielkie grona. To one właśnie wabią pszczoły i trzmiele swoim zapachem. Z 1 h śnieguliczka daje aż 190 kg miodu.

Pszczoła latająca nad kwiatem koniczyny, a także rośliny miododajne, rośliny łąkowe i kwiaty miododajne
Jakie są najpopularniejsze rośliny miododajne, rośliny łąkowe i kwiaty miododajne

Winobluszcz także nie kojarzy nam się szczególnie z kwitnącymi kwiatami. A jednak – roślina wytwarza niepozorne kwiaty, które wyraźnie są całe obsypane pyłkiem. To właśnie on przyciąga owady. Kwitnienie jest dość długie – od sierpnia i października, dlatego to świetne rozwiązanie. Winobluszcz jest naprawdę bardzo ładny i wspaniale się prezentuje na ścianach domów czy altanach, dlatego to idealne rozwiązanie. Winobluszcz daje około 120 kg miodu z hektara.

Krzewy kwitnące miododajne to także irgi. Zwłaszcza irga błyszcząca dobrze się sprawdza. To wspaniała, bardzo atrakcyjna roślina stosowana często na żywopłoty. Ma drobne, delikatne kwiaty, które przyciągają pszczoły. Uprawa jest bardzo prosta, a roślina jest dość podobna do śnieguliczki białej. Rośliny nektarodajne dobrze sprawdzają się w ogrodzie w każdym stylu. Irga oferuje około 100 kg miodu z 1 ha powierzchni.

Rośliny nektarodajne – maliny

Mało kto wie, że wybitnie nektarodajną rośliną są maliny. Sadzi się je głównie dla wspaniałych, słodkich i wyjątkowo smacznych owoców, ale jest jeszcze jeden powód – zapas pyłku dla pszczół. Bardzo wiele krzewów owocowych jest idealnych dla pszczół, przykładowe gatunki to borówki amerykańskie, borówki czernice, aronie czy porzeczki. Jednakże maliny są najbardziej wartościowe pod tym względem – ich wydajność to około 200-250 kg miodu z hektara uprawy.

Kwitnienie malin odbywa się wyłącznie na 2-letnich pędach. Najczęściej trwa dość długo, ponieważ maliny ciągle wytwarzają nowe kwiaty przez cały okres wegetacyjny, od kiedy tylko temperatura jest wyższa niż 15 stopni Celsjusza. Uprawa malin może być dość skomplikowana, należy pamiętać o nawożeniu, cięciu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH, ale naprawdę warto, ponieważ krzewy są bardzo plenne.

ikona podziel się Przekaż dalej