Rośliny miododajne - zobacz gatunki dające najwięcej miodu

W każdym ogrodzie warto uprawiać rośliny miododajne. Po pierwsze, dlatego, że wykształcają pachnące i barwne kwiaty. Po drugie są to gatunki kwitnące długo i obficie. Po trzecie dostarczają pszczołom surowce do produkcji miodu. Owe surowce to nektar, spadź lub pyłek. Do przydomowej uprawy nadają się przeróżne okazy. My opisujemy te, oferujące największą wydajność.

Drzewa, krzewy kwitnące i pnącza

Kwitnące rośliny miododajne to między innymi drzewa takie jak surmia bignoniowa(katalpa). Dorasta do 10 czasem 20 metrów wysokości. Surmia ma rozłożystą koronę na krótkim pniu, duże, sercowate liście i okazałe wiechowate kwiatostany. Pojawiają się w okresie kwitnienia, od czerwca do sierpnia. Składają się z białych dzwonkowatych kwiatków. Kolejnym znanym drzewem miododajnym jest jarząb pospolity. On z kolei dorasta do 12-15 metrów wysokości. Kwitnie od maja do czerwca, jego kwiaty są białe. Jarząb pospolity wytwarza kuliste czerwone owoce będące pokarmem dla ptaków. Inne drzewa dające surowce na miód to klon jawor, lipa, wierzba.

Krzewy kwitnące reprezentuje berberys zwyczajny dorastający do 150-200 cm wysokości. Jego liście są ciemnozielone i piłkowane na brzegach. Roślina wytwarza ciernie, żółte, drobne kwiaty i czerwone owoce. Berberys zwyczajny kwitnie od maja do czerwca. Inne krzewy przyciągające pszczoły to czeremcha, głóg, róża, malina. Poza nimi warto zwrócić uwagę na pnącza. Jednym z nich jest winobluszcz trójklapowy. Jego pędy dorastają nawet do 20 metrów. Wspinają się bez podpór na pergole i drzewa. Winobluszcz trójklapowy wytwarza miododajne, wiechowate żółto-zielone kwiatostany. Równie ciekawe pnącza to bluszcz i wiciokrzew.

Miododajne rośliny łąkowe

Sporą wydajność zapewnia mlecz polny reprezentujący rośliny łąkowe. Może dorastać do 60-150 cm wysokości. Jego łodyga jest pusta w środku, na niej rosną ząbkowane, wrębne lub pierzastodzielne liście. Mlecz polny ma żółte, obupłciowe kwiaty. Nasz wykaz roślin zawiera też inne gatunki rosnące poza ogrodami. Takie jak chociażby tojad mocny. Jest to bylina osiągająca 100-200 cm wysokości. Ma krzaczkowaty pokrój i duże, dłoniaste liście. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Tojad mocny wykształca groniaste kwiatostany składające się z niebieskich, purpurowych lub białych kwiatków.

W naturze występuje wiele ciekawych gatunków miododajnych. Kolejnym z nich jest lucerna nerkowata. Jest też znana, jako lucerna chmielowa lub koniczyna żółta. To pospolita roślina należąca do rodziny bobowatych. Występuje w odmianie jednorocznej, dwuletniej i wieloletniej. Jej podnoszące się lub płożące pędy dorastają do 60 cm długości. Lucerna nerkowata obsypuje się niewielkimi liśćmi, wyciętymi na szczycie oraz ząbkowanymi. Żółte kwiaty wyrastają na krótkich, owłosionych szypułkach w okresie kwitnienia trwającym od maja do września. Nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, maksymalnie 3 cm długości.

W naturalnym środowisku i w ogrodzie można natrafić na przegorzan pospolity. Charakteryzuje go spora wydajność miodowa, ale nie tylko to. Jest to bylina dorastająca do 100 cm wysokości. Jej liście przypominają oset, z wierzchu są zielone a od spodu lekko srebrzyste. Przegorzan pospolity kwitnie od lipca do września. Wykształca w tym czasie kuliste kwiatostany znajdujące się na końcach specjalnych pędów. Kwiaty przybierają barwę srebrzystoniebieską. W ogrodzie przegorzan preferuje stanowiska nasłonecznione o wapiennym, przepuszczalnym podłożu.

Rośliny miododajne goszczące w ogrodach

Nasz wykaz roślin nie byłby kompletny bez gatunków miododajnych rosnących w ogrodach. Jednym z najpopularniejszych jest osiągający 90 cm wysokości chaber bławatek. Ma wzniesioną łodygę i lancetowate szarozielone liście. Jego okres kwitnienia trwa od maja do sierpnia. Pojawiają się wtedy koszyczki kwiatowe w kolorze białym, różowym i przede wszystkim niebieskim. Chaber bławatek nie jest trudny w uprawie. Lubi nasłonecznione stanowiska i ziemię ubogą w składniki pokarmowe. Do kwiatów miododajnych należy również pierwiosnek kubkowaty.

W ogrodzie, wspomniany powyżej kwiat jest uprawiany, jako roślina jednoroczna. Przeważnie dorasta do 25-30 cm wysokości. Jego liście są długoogonkowe, zebrane w ładne rozety. Pierwiosnek kubkowaty jest ciekawy, ponieważ kwitnie od jesieni do zimy. Jego dekoracyjne kwiaty są zebrane w baldachy. Mają kolor fioletowy, różowy, czerwony, pomarańczowy. Opisywana roślina na rabaty, rosnąca też w doniczce, lubi półcień i lekko umiarkowaną glebę. Tymczasem na, skalniaki ale też bukiety doskonale nadaje się gipsówka wiechowata. Ma wzniesiony, rozłożysty pokrój i dorasta do 100 cm wysokości.

Gipsówka wiechowata kwitnie od czerwca do września a jej kwiaty są drobne, skupione w wiechy. W ten sposób dobrnęliśmy do końca, gdzie opisujemy rozchodnik okazały. On również sprawdzi się na skalniaku. Osiąga 40 cm wysokości, ma prostą i grubą łodygę oraz owalne, ząbkowane liście. Kwitnie od sierpnia do września a jego kwiaty są różowe lub ciemnoczerwone. Oczywiście rozchodnik okazały to nie ostatnia roślina miododajna. Występuje ich znacznie więcej, zachęcamy, więc do zgłębiania tego tematu na naszych stronach.