Popularne rośliny na balkon - kwiaty, iglaki i inne popularne rośliny

Popularne rośliny na balkon - kwiaty, iglaki i inne popularne rośliny

Z racji mieszkania w bloku czy też w centrum miasta, wiele osób nie może sobie pozwolić na posiadanie ogrodu. Ich jedynym sposobem na stałe obcowanie z przyrodą są rośliny balkonowe. Jest to tak liczna grupa, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. By ułatwić wybór prezentujemy najpopularniejsze rośliny na balkon.

Kwiaty na balkony i tarasy

Rośliny na tarasy i balkony to zdecydowanie najczęściej wybierane rośliny. Wpływa na to duża różnorodność gatunków. Wśród nich pojawiają się kwiaty jednoroczne oraz okazy wieloletnie. Mogą być przy tym stale kwitnące, zwisające i kolorowe. Wszystko zależy od indywidualnego gustu. Niemniej każdy znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie. Po tym wstępie przychodzi czas na najpopularniejsze kwiaty na taras.

Do doniczek często są wybierane są petunie. Występują w wielu gatunkach różniących się kolorem i wielkością. Te rośliny ozdobne wytwarzają też rozmaite rodzaje kwiatów. Ich wielkość waha się od 3 do 10 cm. Petunie są bardzo łatwe w uprawie. Świetnie rozwijają się na uniwersalnych mieszankach glebowych. Najlepsze dla nich stanowisko powinno być nasłonecznione, choć wyrosną też w półcieniu. Są to, zatem doskonałe kwiaty na taras i balkon.

Kolejne często spotykane rośliny balkonowe to pelargonie. Ich charakterystyczne cechy to piękne liście oraz kolorowe kwiaty. Przeważnie są ciemnoróżowe lub czerwone. Niektóre odmiany mogą mieć płatki jasnoróżowe lub dwubarwne. Kolejną zaletą pelargonii są niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę i stanowisko. Te kwiaty ozdobne na balkon lubią nasłonecznione miejsca, chociaż tolerują też półcień. Wkopuje się je do doniczek lub skrzynek. Potrzebują sporo miejsca gdyż szybko się rozrastają. By prawidłowo się rozwijały potrzebują obfitego podlewania oraz nawożenia.

Kwiaty na balkony i tarasy to również begonie bulwiaste. Są to niewysokie rośliny, maksymalnie dorastają do 30 cm wysokości. Potrafią się mocno rozgałęziać, co tylko dodaje im uroku. Begonie bulwiaste tworzą piękne, kolorowe kwiaty składające się z różnorodnych płatków. Komponują się z nimi krótki liście w sercowatym kształcie. Warto też dodać, że liście są mięsiste i błyszczące. Co ważne, begonie to kwiaty ozdobne na balkon, które kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków.

Wybierając rośliny na balkon warto zwrócić uwagę na kwiaty jednoroczne. Wysiewa się je wprost do doniczek lub skrzynek. Zazwyczaj robi się to w okresie od marca do kwietnia. Niektóre gatunki można też siać jesienią. Zdecydowanie najpopularniejsze kwiaty jednoroczne to nasturcje, chabry oraz bławatki. Oprócz nich często wybierane kwiaty ozdobne na balkon to maciejki i nagietki. Tak duża różnorodność pozwala na tworzenie wspaniałych kompozycji.

Rośliny balkonowe - iglaki

Kwiaty na balkony i tarasy to nie jedyna droga do wyboru. Ciekawe rośliny ozdobne to również iglaki. Doskonale nadają się do doniczek i nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Jako przykład można podać chętnie uprawiane cisy. Te rośliny balkonowe występują w różnych odmianach. Podstawowa to cis pospolity, którego charakterystyczną cechą są żółtawe igły. Dorasta do metra wysokości i wymaga przycinania formującego, bo rozrasta się na boki. Poza nim można zdecydować się na cis pośredni, on z kolei jest wąski i odporny na mróz.

Duże pole manewru dają popularne rośliny ozdobne, jakimi są jałowce. Powszechnie uprawiane są odmiany pospolite, płożące lub pośrednie. Nie są to wysokie drzewka, dzięki czemu nie potrzebują wiele miejsca do rozwoju. Jałowiec pospolity może dorastać do 50 cm wysokości. Jego młode pędy są intensywnie żółte. Dopiero z wiekiem stają się ciemniejsze, niemal brązowe. Dzięki temu ta roślina pięknie uzupełnia kolorowe kwiaty.

Rośliny ozdobne na balkon lub taras to również tuje. Dla wielu osób to nowość, bowiem te iglaki są kojarzone przede wszystkim z ogrodami i żywopłotami. Mimo tego dobrze sprawdzają się w domach. Tuje zwane żywotnikami oferują wiele interesujących odmian. Najbardziej polecane to żywotniki wschodnie i zachodnie. Pierwsze rosną wolno i mają jajowaty pokrój. Odznaczają się żółto-złotym zabarwieniem. Gatunki zachodnie są karłowate, więc nie zajmą wiele miejsca. Ich pokrój jest kulisty lub stożkowaty. Mają zielone igły, które brązowieją na zimę.

Kwiaty ozdobne na balkon mogą być wspomagane przez jeszcze jednego iglaka. Jest nim kosodrzewina, innymi słowy sosna górska. Ona, podobnie jak tuja, bardziej kojarzy się z ogrodem, lecz świetnie nadaje się na taras. Stosunkowo wolno rośnie i przybiera krzaczastą formę. Ma długie, zielone igły, które zima zmieniają barwę na delikatnie żółtą. Warto też dodać, że kosodrzewina w zasadzie nie sprawia trudności w uprawie.

Rośliny na balkon – krzewy i zioła

Wiadomo już, jakie są najpopularniejsze kwiaty na taras. Znane są też najczęściej wybierane iglaki. Nie są to jednak jedyne rośliny na balkon, które można z powodzeniem uprawiać. Na tej liście nie może zabraknąć innych ciekawych krzewów oraz ziół. Z nich również da się stworzyć piękne kompozycje. Zioła dodatkowo będą naturalnie wyhodowanymi przyprawami. Nie należy też zapominać o ich właściwościach leczniczych.

Na dużych tarasach i balkonach warto uprawiać ostrokrzew kolczasty. Może dorastać do 6 metrów wysokości, ma przy tym bardzo zwarty pokrój. Najlepiej rozwija się w półcieniu na kwaśnej glebie. Ziemie powinna być piaszczysto-gliniasta dość wilgotna i przepuszczalna. Ten krzew nie jest jednak ostatnią propozycją. Oprócz niego wart uwagi jest barwinek wytwarzający ozdobne, kolorowe kwiaty. W porównaniu z ostrokrzewem jest niewielki, dzięki czemu nadaje się na małe balkony. Preferuje żyzne i próchniczne gleby.

Wspomniane wcześniej zioła również stanowią ciekawą propozycję na taras. Ich najważniejsza zaletą jest to, że pięknie pachną. Aromaty będą kolejną zachętą do przebywania na balkonie. Nie wolno zapominać, że najpopularniejsze zioła to rośliny wieloletnie. Należy do nich między innymi majeranek ogrodowy. Bardzo lubi słońce i lekko zasadowe gleby. Oprócz niego do domowej hodowli polecany jest tymianek właściwy oraz rozmaryn lekarski.

Rośliny balkonowe tworzą bardzo dużą grupę. Wśród nich największą popularnością cieszą się wieloletnie kwiaty na taras. Zazwyczaj nie są trudne w uprawie i nie mają dużych wymagań. Nie są jednak jedyną możliwością do wyboru. Wiele osób decyduje się na kwiaty jednoroczne. Co sezon wnoszą coś nowego w kompozycję. Do tego ładnie współgrają z iglakami, które to również można uprawiać na balkonie