Rośliny na skalniak - przegląd popularnych roślin, które sprawdzą się na skalniakach

Skalniaki, harmonijnie wnikające w otoczenie, tworzą przez cały sezon oryginalną ozdobę ogrodu. Skalniaki ogrodowe formowane są na kształt górskich krajobrazów, więc najodpowiedniejszymi do nasadzeń będą sadzonki roślin niskich, które otoczą powierzchnię kamieni, łagodząc ich surowość i jednocześnie podkreślą dzikie piękno skał. Jakie rośliny na skalniak najlepiej spełnią swoje zadanie? Przedstawiamy 10 roślin, dzięki którym nasz skalniak zyska niebanalny wygląd.

Byliny na skalniak

Byliny to rośliny na skalniak najczęściej wybierane do przydomowych ogrodów skalnych.

1. Orlik pospolity Aquilegia vulgaris – rośnie w kępach, co roku wytwarzając łodygi kwiatostanów, które rosną na wysokość do 80 cm. Charakterystyczne kwiaty, o średnicy około 5 cm, występują w kolorach niebieskich i fioletowych, natomiast ozdobne kultywary dostępne są w barwach purpurowych, różowych i białych. Orlik pospolity kwitnie w maju i czerwcu, stanowiąc dekoracyjny element skalniaków, posadowionych na słonecznych stanowiskach. Należy do roślin mrozoodpornych.

2. Macierzanka Thymus lanuginosus – doskonale nadaje się do wypełnienia skalnych szczelin. Posiada omszone zielonoszare liście. Dobrze rośnie na piaszczystej, lekko wapiennej glebie. Wśród licznych jej odmian szczególnie dekoracyjne byliny na skalniak to:

  • macierzanka cytrynowa „Golden Dwarf” – o zielonożółtych liściach, wytwarza różowe kwiaty skalniakowe, kwitnące od czerwca do sierpnia,
  • macierzanka drobna – roślina o ciemnozielonych liściach, pomiędzy którymi pojawiają się jaskrawe fioletowe kwiaty,
  • macierzanka piaskowa „Highland Cream” – posiada oryginalne liście o cytrynowym zabarwieniu, z białą obwódką. Wytwarza jasno-liliowe kwiaty na skalniak.

Macierzanki to rośliny wieloletnie na skalniak, z udziałem których powstają wspaniałe roślinne kobierce, komponujące się z bylinami poduszkowymi, np. z goździkami, floksami, czy żagwinami. Więcej inspiracji na byliny znajdziesz w tym miejscu.

Kwiaty na skalniak

Kwiaty skalniakowe to przeważnie niskie dekoracyjne byliny na skalniak, sadzone w większych grupach, dzięki czemu prezentują się szczególnie efektownie w ogrodzie na skalniaku.

3. Penstemony Penstemon - są roślinami, zwracającymi uwagę barwnymi dzwonkowatymi kwiatami, które posiadają pięć płatków. Na skalniaki kwitnące wykorzystywane są byliny:

  • Penstemon palczasty Penstemon digitalis – dochodzący do 1,5 m wysokości. Kwiaty skalniakowe białe lub jasnoróżowe zebrane są w luźne kwiatostany, umocowane na czerwonawych łodygach. Roślina kwitnie w lipcu i w sierpniu. Odmiana „Husker Red” wyróżnia się purpurowymi liśćmi, a odmiana „Dark Towers”, o liściach barwy czekoladowej, wytwarza jasnoróżowe kwiaty, pojawiające się w sierpniu i wrześniu.
  • Penstemon rupicola - należy do roślin płożących się, tworzących kwitnące kobierce. Grube i twarde liście wybarwione są na sinozielony kolor i zakończone lekkim owłosieniem. Duże kwiaty na skalniak, o średnicy dochodzącej do 4 cm, w kolorach różowych i jasnofioletowych, pojawiają się w maju i do połowy czerwca zdobią skalniaki kwitnące.
  • Piękne kwiaty na skalniak są charakterystyczną cechą penstemona alpejskiego Penstemon alpinus oraz penstemona kosmatego Penstemon hirsutus. Więcej inspiracji na rośliny na skalniak znajdziesz w tym artykule.

4. Przymiotna ogrodowe Erigeron hybridus – to byliny na skalniaki ogrodowe, dochodzące do 80 cm wysokości. Fioletowe kwiaty skalniakowe, przypominające astry, zebrane są w baldachokształtne grona. Pojawiają się także, w zależności od odmiany, kwiaty w kolorach białym i różowym. Środki kwiatów są żółte. Obfite kwitnienie sprawia, że rośliny na skalniak widoczne są z daleka, przyciągając uwagę barwną połacią. Przymiotna kwitnie od czerwca do lipca oraz we wrześniu. Atrakcyjne odmiany na skalniaki kwitnące to:

  • różowo kwitnąca „Dimity”, osiągająca w ogrodzie 30 cm wysokości,
  • "Prosperity”, wytwarzająca kwiaty na skalniak koloru lawendowego i osiągająca 60 cm wysokości,
  • „Blue Beauty”, posiadająca niebieskie kwiaty skalniakowe oraz wysokość około 70 cm,
  • „Snow In Summer” – o kwiatach białych i wysokości około 60 cm.

Przymiotna to byliny na skalniak o niewielkich wymaganiach glebowych. Sadzonki dobrze przyjmują się na stanowiskach słonecznych oraz lekko cienistych. Rośliny wieloletnie na skalniak należy przesadzać co 3-4 lata, by uniemożliwić zamieranie środkowej części kępy.

Rośliny na skalniak – iglaki

Zimozielone krzewy iglaste są ozdobą ogrodu przez cały rok. Iglaki to podstawowe rośliny wieloletnie na skalniak.

Krzewy płożące i karłowe

Nadają się przede wszystkim do nasadzeń w mniejszych skalnych ogródkach.

5. Karłowa jodła balsamiczna Abies balsamea „Nana” – jest małym drzewem, osiągającym około 1 m wysokości. Charakterystyczną cechą rośliny są gęste ciemnozielone igły, białe w części spodniej.

6. Jałowiec wirginijski Juniperus virginiana, odmiany „Reptans” – jest krzewem nisko płożącym się, o uniesionych końcach pędów. Cienkie gałązki są niebieskawo zabarwione. Krzewy rozrastają się, zajmując do 3 m średnicy.

7. Cyprysik groszkowy i jego odmianyto rośliny na skalniak o zaokrąglonym pokroju. Filifera Nana osiąga około 0,5 m wysokości, natomiast odmiana Squarrossa Dumosa dorasta do 1 m. Igły w bogatych odcieniach, od jasnozielonego do szarozielonych i ciemnozielonych, w atrakcyjny sposób wyróżniają się, tworząc ciekawe tło, którego potrzebują niższe sadzonki bylin. A może zainteresują cię także inne iglaki w ogrodzie?

Rośliny na skalniak – krzewy liściaste

8. Berberys Thunberga Berberis thunbergii – dekoracyjne krzewy o kulistym pokroju osiągają 1,5 m wysokości. Drobne listki przytwierdzone są do purpurowobrązowych pędów. Tworzy obfite kwiaty w kolorze żółtym, które pojawiają się wiosną oraz ciemnoczerwone owoce, wiszące na krzewie przez zimę.

9. Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa – to gęsty krzew, osiągający około 1,5 m wysokości. Jest mało wymagający, preferuje jedynie stanowisko słoneczne oraz przepuszczalną glebę. Doskonale wygląda pośród niskich bylin, od maja do sierpnia zdobiąc skalniaki białymi i żółtymi kwiatami.

10. Tawuła Thunberga Spiraea thunbergii – jest krzewem dorastającym do 1,5 m wysokości. Zachwyca bogactwem białych kwiatów, zebranych w siedzące baldaszki, pokrywające na całej długości cienkie pędy. W okresie kwitnienia sprawia wrażenie rośliny obsypanej śniegiem. Odpowiednie stanowisko to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Więcej krzewów liściastych znajdziesz w tym miejscu.

Skalniaki ogrodowe są ozdobą zarówno małych przydomowych ogródków, jak i dużych ogrodów. Byliny, iglaki i krzewy liściaste dostarczają wielu doznań estetycznych i korzyści zdrowotnych. Mikroklimat, panujący wokół roślin, pozwoli zrelaksować się i dostarczyć organizmowi energii, potrzebnej do realizacji nowych wyzwań.

Literatura:

  • D. Remesowa, Z. Osvald, Leksykon krzewów liściastych, Warszawa 2004.
  • Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.
  • Ewa i Mariusz Chojnowscy, Poradnik ogrodnika, Warszawa 2014.
  • Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001. Mój Ogródek, Lipiec 2017, nr 7.
  • Działkowiec, lipiec 2017

Skalniaki to bez wątpienia jedne z najciekawszych dekoracji ogrodowych. Dobrze wykonane wyglądają świetnie, wprowadzają elementy górskiego krajobrazu. W ich konstrukcji największe znaczenie mają rośliny na skalniak. Występują rozmaite gatunki, które świetnie nadają się do nasadzenia. Mogą to być rośliny cieniolubne, rośliny okrywowe, rośliny wieloletnie lub iglaki.

Żółte byliny na skalniak i nie tylko

Byliny na skalniak są najczęściej wybieranymi roślinami w rodzimych ogrodach. Występują w wielu odmianach, lecz szczególnie dwie z nich cieszą się popularnością.

Pierwsza z roślin na skalniaki ogrodowe to orlik pospolity. Rozwija się w kępach i co roku wytwarza łodygi kwiatostanów. Wspomniane łodygi dorastają do wysokość 80 cm. Te byliny na skalniak mają charakterystyczne kwiaty. Występują w kolorach niebieskich i fioletowych a ich średnica to około 5 cm. Pojawiają się też purpurowe, różowe i białe ozdobne kultywary.

Orlik pospolity wchodzi w stan kwitnienia w maju i czerwcu. Wykazuje dużą odporność na mróz. Warto też wiedzieć, że te rośliny wieloletnie nie są cieniolubne. Najbardziej lubią nasłonecznione i wyeksponowane stanowiska. Nie są to jednak jedyne propozycje.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na macierzanki. Te byliny na skalniaki ogrodowe wytwarzają omszone zielonoszare liście. Do rozwoju preferują piaszczyste lub lekko wapienne ziemie. Nie są, więc bardzo wymagające, co jest niewątpliwą zaletą. Co ciekawe macierzanka występuje w kilku nadających się na skalniaki odmianach.

Macierzanka cytrynowa reprezentuje żółte byliny na skalniak. Posiada zielonożółte liście oraz różowe kwiaty, kwitnące od czerwca do sierpnia. Równie interesująca jest macierzanka drobna. Odznacza się ciemnozielonymi liśćmi, jak również jaskrawymi fioletowymi kwiatami.

Macierzanki piaskowe to kolejne żółte byliny na skalniak. Ich liście posiadają interesujące barwy, na przykład cytrynowy kolor wzbogacony białą obwódką. Roślina obsypuje się jasnymi, liliowymi kwiatami.

Opisywane rośliny okrywowe doskonale nadają się na skalniaki. Dzięki nim można stworzyć uroczy kobierzec kwiatowy.

Kwiaty ogrodowe na skalniaki

Skalniaki kwitnące można uzyskać poprzez zasadzenie na nich kwiatów ogrodowych. Istnieją specjalne odmiany, które poradzą sobie z tym zadaniem. Najczęściej są to niewielkie rośliny wieloletnie, które sadzi się w większych grupach. Sporą popularnością wśród nich cieszą się penstemony.

Penstemony to kwiaty ogrodowe na skalniaki, które posiadają zazwyczaj pięć barwnych płatków. Występują w kilku odmianach, jedna z nich, penstemon palczasty może dorastać do 1,5 m wysokości. Te różowe kwiaty na skalniak układają się w luźne kwiatostany, wsparte na czerwonych łodygach. Opisywana roślina kwitnie w lipcu i sierpniu.

Na skalniaki warto też nasadzić odmianę Husker Red lub Dark Towers. Pierwsza wyróżnia się purpurowymi liśćmi. Druga to różowe kwiaty na skalniak, posiadające liście barwy czekoladowej.

Ciekawą propozycją są penstemony rupicola. Te płożące rośliny na skalniak tworzą kwitnące kobierce. Ich wybarwione na sinozielony kolor liście są grube i twarde. Pokrywają się też delikatnym owłosieniem. Te kwiaty pomagają stworzyć skalniaki kwitnące, dominują w nich kolory różowe i jasnofioletowe. Kwitnienie rozpoczynają w maju a kończą w połowie kwietnia. W tym czasie ogród zamienia się w przepiękne miejsce.

Skalniaki ogrodowe mogą być też dekorowane przez przymiotna ogrodowe. Są to piękne rośliny dochodzące do 80 cm wysokości. Wyglądem przypominają nieco astry, najczęściej wytwarzają fioletowe kwiaty. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się inne barwy. Niektóre odmiany to różowe kwiaty na skalniak lub też białe. W okresie obfitego kwitnienia, czyli od czerwca do lipca oraz we wrześniu wyglądają zjawiskowo.

Przymiotno to kwiaty ogrodowe na skalniaki o niewielkich wymaganiach glebowych. Ich sadzonki preferują nasłonecznione stanowiska, lecz nie jest to rygorystyczna reguła. Niektóre odmiany są cieniolubne. Te rośliny wieloletnie trzeba przesadzać, co 3-4 lata, dzięki temu środkowa część kępy nie będzie obumierać. To sprawi, że skalniaki kwitnące pozostaną takie na lata.

Płożące rośliny na skalniak – iglaki na skalniaki ogrodowe

Kwiaty ogrodowe na skalniaki nie są jedynymi roślinami dekorującymi te konstrukcje. Propozycją godną rozważenia są też zimozielone iglaki. Będą piękną ozdobą przez cały rok. Ich sadzonki można nabyć w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Na liście znajdują się iglaki nadające się do nasadzenia na mniejsze skalniaki ogrodowe.

Na pierwszy plan wysuwa się karłowa jodła balsamiczna. Tego typu płożące rośliny na skalniak to niewielkie drzewa dorastające do 1 m wysokości. Obsypują się gęstymi, ciemnozielonymi igłami z białymi akcentami w dolnej części.

Jałowce wirginijskie to kolejne iglaki na skalniaki ogrodowe. Są to krzewy odznaczające się uniesionymi końcami pędów. Wyrastające na nich cienkie gałązki są niebieskawo zabarwione.

Cyprysik groszkowy również reprezentuje płożące rośliny na skalniak. Te iglaki oraz ich odmiany charakteryzują się zaokrąglonym pokrojem. Mogą dorastać do różnych wysokości, Filifera Nanaosiąga około 0,5 m a na przykład odmiana Squarrossa Dumosa dorasta do 1 m. Te rośliny na skalniak wykazują też różnorodność, jeśli chodzi o igły. Występują w odcieniach jasnozielonym, szarozielonym i ciemnozielonym. Będą, więc ciekawie wspomagać różowe kwiaty na skalniak w ich dekoracyjnych zadaniach.

Skalniaki kwitnące – krzewy liściaste i rośliny okrywowe

Rośliny na skalniak to również krzewy liściaste, przykładem są Berberysy Thunberga.Te dekoracyjne rośliny okrywowe osiągają 1,5 m wysokości. Można określić je, jako żółte byliny na skalniak, ponieważ tworzą obfite kwiaty w kolorze żółtym. Co ciekawe na berberysie pojawiają się owoce, które wiszą na nim przez zimę.

Pięciornik krzewiasty również reprezentuje rośliny na skalniak. Jest to gęsty krzew, osiągający około 1,5 m wysokości. Jego sadzonki nie są cieniolubne, preferują stanowisko słoneczne z przepuszczalną glebą. Kwitnie od maja do sierpnia zdobiąc skalniaki białymi i żółtymi kwiatami.

Tawuła Thunberga to ostatnia propozycja. Jej sadzonki zamieniają się w krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Odpowiednie stanowisko to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru.