Rośliny na skalniak

Skalniak to popularny rodzaj dekoracji znajdujący zastosowanie w ogrodach lub przydomowych ogródkach. Najczęściej jest zbudowany ze skał, kamieni i ziemi. Taki zestaw ma naśladować górski krajobraz. Bardzo ważnym elementem skalniaka są rośliny, które na nim rosną. Występuje wiele gatunków iglaków, bylin czy roślin okrywowych nadających się do nasadzenia. To one odpowiadają za walory dekoracyjne całej konstrukcji.
Irga Dammera Major - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena
Irga Dammera Major - uprawa, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena
Rośliny na skalniak - 10 roślin najlepszych na skalniaki ogrodowe
Rośliny na skalniak - 10 roślin najlepszych na skalniaki ogrodowe
Juka ogrodowa - pielęgnacja, podlewanie i przesadzanie popularnej rośliny domowej
Juka ogrodowa - pielęgnacja, podlewanie i przesadzanie popularnej rośliny domowej
Sasanka w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Sasanka w ogrodzie – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Rośliny na skalniak - przegląd popularnych roślin, które sprawdzą się na skalniakach

Skalniaki to bez wątpienia jedne z najciekawszych dekoracji ogrodowych. Dobrze wykonane wyglądają świetnie, wprowadzają elementy górskiego krajobrazu. W ich konstrukcji największe znaczenie mają rośliny na skalniak. Występują rozmaite gatunki, które świetnie nadają się do nasadzenia. Mogą to być rośliny cieniolubne, rośliny okrywowe, rośliny wieloletnie lub iglaki.

Żółte byliny na skalniak i nie tylko

Byliny na skalniak są najczęściej wybieranymi roślinami w rodzimych ogrodach. Występują w wielu odmianach, lecz szczególnie dwie z nich cieszą się popularnością.

Pierwsza z roślin na skalniaki ogrodowe to orlik pospolity. Rozwija się w kępach i co roku wytwarza łodygi kwiatostanów. Wspomniane łodygi dorastają do wysokość 80 cm. Te byliny na skalniak mają charakterystyczne kwiaty. Występują w kolorach niebieskich i fioletowych a ich średnica to około 5 cm. Pojawiają się też purpurowe, różowe i białe ozdobne kultywary.

Orlik pospolity wchodzi w stan kwitnienia w maju i czerwcu. Wykazuje dużą odporność na mróz. Warto też wiedzieć, że te rośliny wieloletnie nie są cieniolubne. Najbardziej lubią nasłonecznione i wyeksponowane stanowiska. Nie są to jednak jedyne propozycje.

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na macierzanki. Te byliny na skalniaki ogrodowe wytwarzają omszone zielonoszare liście. Do rozwoju preferują piaszczyste lub lekko wapienne ziemie. Nie są, więc bardzo wymagające, co jest niewątpliwą zaletą. Co ciekawe macierzanka występuje w kilku nadających się na skalniaki odmianach.

Macierzanka cytrynowa reprezentuje żółte byliny na skalniak. Posiada zielonożółte liście oraz różowe kwiaty, kwitnące od czerwca do sierpnia. Równie interesująca jest macierzanka drobna. Odznacza się ciemnozielonymi liśćmi, jak również jaskrawymi fioletowymi kwiatami.

Macierzanki piaskowe to kolejne żółte byliny na skalniak. Ich liście posiadają interesujące barwy, na przykład cytrynowy kolor wzbogacony białą obwódką. Roślina obsypuje się jasnymi, liliowymi kwiatami.

Opisywane rośliny okrywowe doskonale nadają się na skalniaki. Dzięki nim można stworzyć uroczy kobierzec kwiatowy.

Kwiaty ogrodowe na skalniaki

Skalniaki kwitnące można uzyskać poprzez zasadzenie na nich kwiatów ogrodowych. Istnieją specjalne odmiany, które poradzą sobie z tym zadaniem. Najczęściej są to niewielkie rośliny wieloletnie, które sadzi się w większych grupach. Sporą popularnością wśród nich cieszą się penstemony.

Penstemony to kwiaty ogrodowe na skalniaki, które posiadają zazwyczaj pięć barwnych płatków. Występują w kilku odmianach, jedna z nich, penstemon palczasty może dorastać do 1,5 m wysokości. Te różowe kwiaty na skalniak układają się w luźne kwiatostany, wsparte na czerwonych łodygach. Opisywana roślina kwitnie w lipcu i sierpniu.

Na skalniaki warto też nasadzić odmianę Husker Red lub Dark Towers. Pierwsza wyróżnia się purpurowymi liśćmi. Druga to różowe kwiaty na skalniak, posiadające liście barwy czekoladowej.

Ciekawą propozycją są penstemony rupicola. Te płożące rośliny na skalniak tworzą kwitnące kobierce. Ich wybarwione na sinozielony kolor liście są grube i twarde. Pokrywają się też delikatnym owłosieniem. Te kwiaty pomagają stworzyć skalniaki kwitnące, dominują w nich kolory różowe i jasnofioletowe. Kwitnienie rozpoczynają w maju a kończą w połowie kwietnia. W tym czasie ogród zamienia się w przepiękne miejsce.

Skalniaki ogrodowe mogą być też dekorowane przez przymiotna ogrodowe. Są to piękne rośliny dochodzące do 80 cm wysokości. Wyglądem przypominają nieco astry, najczęściej wytwarzają fioletowe kwiaty. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się inne barwy. Niektóre odmiany to różowe kwiaty na skalniak lub też białe. W okresie obfitego kwitnienia, czyli od czerwca do lipca oraz we wrześniu wyglądają zjawiskowo.

Przymiotno to kwiaty ogrodowe na skalniaki o niewielkich wymaganiach glebowych. Ich sadzonki preferują nasłonecznione stanowiska, lecz nie jest to rygorystyczna reguła. Niektóre odmiany są cieniolubne. Te rośliny wieloletnie trzeba przesadzać, co 3-4 lata, dzięki temu środkowa część kępy nie będzie obumierać. To sprawi, że skalniaki kwitnące pozostaną takie na lata.

Płożące rośliny na skalniak – iglaki na skalniaki ogrodowe

Kwiaty ogrodowe na skalniaki nie są jedynymi roślinami dekorującymi te konstrukcje. Propozycją godną rozważenia są też zimozielone iglaki. Będą piękną ozdobą przez cały rok. Ich sadzonki można nabyć w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Na liście znajdują się iglaki nadające się do nasadzenia na mniejsze skalniaki ogrodowe.

Na pierwszy plan wysuwa się karłowa jodła balsamiczna. Tego typu płożące rośliny na skalniak to niewielkie drzewa dorastające do 1 m wysokości. Obsypują się gęstymi, ciemnozielonymi igłami z białymi akcentami w dolnej części.

Jałowce wirginijskie to kolejne iglaki na skalniaki ogrodowe. Są to krzewy odznaczające się uniesionymi końcami pędów. Wyrastające na nich cienkie gałązki są niebieskawo zabarwione.

Cyprysik groszkowy również reprezentuje płożące rośliny na skalniak. Te iglaki oraz ich odmiany charakteryzują się zaokrąglonym pokrojem. Mogą dorastać do różnych wysokości, Filifera Nanaosiąga około 0,5 m a na przykład odmiana Squarrossa Dumosa dorasta do 1 m. Te rośliny na skalniak wykazują też różnorodność, jeśli chodzi o igły. Występują w odcieniach jasnozielonym, szarozielonym i ciemnozielonym. Będą, więc ciekawie wspomagać różowe kwiaty na skalniak w ich dekoracyjnych zadaniach.

Skalniaki kwitnące – krzewy liściaste i rośliny okrywowe

Rośliny na skalniak to również krzewy liściaste, przykładem są Berberysy Thunberga.Te dekoracyjne rośliny okrywowe osiągają 1,5 m wysokości. Można określić je, jako żółte byliny na skalniak, ponieważ tworzą obfite kwiaty w kolorze żółtym. Co ciekawe na berberysie pojawiają się owoce, które wiszą na nim przez zimę.

Pięciornik krzewiasty również reprezentuje rośliny na skalniak. Jest to gęsty krzew, osiągający około 1,5 m wysokości. Jego sadzonki nie są cieniolubne, preferują stanowisko słoneczne z przepuszczalną glebą. Kwitnie od maja do sierpnia zdobiąc skalniaki białymi i żółtymi kwiatami.

Tawuła Thunberga to ostatnia propozycja. Jej sadzonki zamieniają się w krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Odpowiednie stanowisko to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij