Rośliny na taras - przegląd krzewów i kwiatów, które warto mieć na swoim tarasie

Na tarasie zazwyczaj ustawiamy meble służące do wypoczynku. Co zatem zrobić z resztą niezagospodarowanej przestrzeni? Najlepszym rozwiązaniem będą rośliny ozdobne, przystosowane do rozwijania się poza domem. Mogą to być kwiaty, zioła, drzewka lub krzewy w donicach. Do wyboru jest wiele interesujących gatunków. Zapraszamy na przegląd zawierający najlepsze rośliny na taras.

Kwiaty w doniczkach i pojemnikach

Na początek zajmiemy się kwiatami, czyli najczęściej wybieranymi roślinami tarasowymi. W tej grupie roślin niesłabnącą popularnością cieszą się pelargonie. Mogą to być odmiany rabatowe kwitnące od maja do pierwszych przymrozków. Nie są jednak jedyną opcją do wyboru. Równie często sięgamy po pelargonie bluszczolistne. Znoszą stanowiska nasłonecznione oraz półcieniste. Kolejne kwiaty w doniczkach polecane na taras i na balkon to aksamitki. Osiągają maksymalnie 75 cm wysokości i kwitną od lipca do października. W tym czasie wytwarzają zazwyczaj żółte lub pomarańczowe kwiaty.

Piękne rośliny ozdobne to również petunie. Są łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań względem podłoża. Będą dekorować taras przez długi czas, ponieważ kwitną od maja do pierwszych przymrozków. Warto też zwrócić uwagę na surfinie. Te kwiaty w doniczkach to odmiany petunii wytwarzające zwisające pędy. Mogą osiągać nawet 2 metry długości. Ich kwiaty są wielobarwne i najlepiej wyglądają na nasłonecznionych stanowiskach. Potrzebują próchnicznej i przepuszczalnej gleby. Świetnie rosną na tarasie, ale poleca się je również na balkon.

Zdecydowanie warto mieć begonie na swoim tarasie. Odmiany bulwiaste osiągają maksymalnie 40 cm wysokości. Kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Nie są też bardzo trudne w uprawie. Już te podstawowe cechy są najlepszą rekomendacją. Jeśli jednak wolimy mniejsze rośliny w donicach postawmy na begonie stale kwitnące. Dorastają do 15-20 cm wysokości i mają kępiasty pokrój. Kwitną w tym samym terminie, co odmiany bulwiaste. Podobnie jak one mogą pochwalić się białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. Na balkon i taras można też sprowadzić bratki, gazanie czy niecierpki.

Liściaste krzewy w donicach

Najpopularniejsze kwiaty już za nami, teraz czas na inne gatunki. Krzew czy drzewo na taras to również ciekawa propozycja. Często wybierane rośliny ozdobne z tej kategorii to berberysy. W zależności od odmiany mogą dorastać do 3 metrów wysokości. Mają dekoracyjne kwiaty, liście i owoce. Ciekawe jest to, że występują też pod postacią zimozielonych krzewów. Co ważne są to rośliny wieloletnie. Krzewy w donicach to również zjawiskowe rododendrony i azalie. Między tymi okazami występują pewne różnice mimo tego, że uznaje się je za ten sam gatunek.

Rośliny wieloletnie przybierające formę krzewu lub niewielkiego drzewa to również irgi azjatyckie. Maja ciemnozielone liście o gładkich brzegach oraz niewielkie białe lub różowe kwiaty. Po przekwitnięciu na pędach pojawiają się zazwyczaj czerwone owoce. Poza irgą, dobrym pomysłem jest sprowadzenie na taras tawuły. Te rośliny w donicach dorastają do około 2 metrów wysokości. Kwitną bardo obficie pokrywając się śnieżnobiałymi kwiatami. Do rozwoju potrzebują żyznej, lecz niezbyt wilgotnej gleby.

Iglaste drzewo na taras

Za nami kwiaty i liściaste rośliny na taras. To jednak jeszcze nie koniec, bowiem przed nami iglaste krzewy w donicach. W tej kategorii na czołowych miejscach utrzymują się tuje i ich różne odmiany. Są to bardzo uniwersalne rośliny wieloletnie sadzone również w ogrodach, jako żywopłoty. Najlepiej czują się na nasłonecznionych stanowiskach. Lubią ziemie żyzne, świeże i przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Równie pięknie prezentuje się jałowiec. Świetnie wygląda, jako pojedynczy okaz lub też w grupie. Jałowiec to drzewo na taras, które jest długowieczne. Może osiągać spore rozmiary, dlatego też potrzebuje regularnego przycinania.

Popularne iglaste rośliny w donicach to również dobrze znane gatunki występujące w naszym kraju. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów jest świerk. Oprócz niego można uprawiać różne odmiany sosny, na przykład czarną czy bośniacką. Do tego zestawienia warto dołożyć kosodrzewinę. Jeśli jednak interesują nas bardziej egzotyczne rośliny na taras to istnieje pewna opcja do wyboru. Jest nią pochodzący z Japonii cyprysik groszkowy. Wszystkie opisane i wspomniane gatunki mają cechę wspólną. Doskonale dekorują każdy taras.