Rośliny oczyszczające powietrze – jak to działa?

Działanie roślin oczyszczających powietrze

Silne zanieczyszczenie powietrza i smog to już problem nie tylko największych miast, ale nawet miejscowości uzdrowiskowych. Może nam się wydawać, że zamykając się w czterech ścianach uchronimy płuca przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, ale nic bardziej mylnego. Nawet najbardziej intensywne sprzątanie i odświeżanie nie sprawi, że powietrze w mieszkaniu będzie czyste. W pomieszczeniach atakuje nas nie tylko smog z zewnątrz, lecz także lotne związki wydzielane z farb, lakierów i tkanin, roztocza czy zwykłe niewidoczne pyłki z… kartek papieru.

Badania wykazały jednak, że rośliny domowe mają ogromny wpływ na oczyszczanie powietrza. NASA wskazała kilkanaście gatunków, które są w tym najlepsze. Jak to działa? Wszystko dzięki fotosyntezie. Wszystkie rośliny zielone pobierają dwutlenek węgla z powietrza i tworzą tlen. Im więcej ich w mieszkaniu, tym bardziej natlenione jest pomieszczenie i lepiej się czujesz.

Niektóre gatunki potrafią także filtrować powietrze i oczyszczać je z zanieczyszczeń. Neutralizują szkodliwe substancje (na przykład formaldehyd, ksylen, benzen i substancje smoliste oraz nikotynę) i rozkładają je wewnątrz liści na prostsze związki. Zwiększają także poziom wilgotności w powietrzu, dzięki czemu łatwiej się oddycha, zyskuje także nasza cera i paznokcie. Wiele wskazuje także na to, że niektóre rośliny są jonizujące i dezaktywują działanie fal z urządzeń elektrycznych.

Jak stosować rośliny oczyszczające powietrze

Badania wskazały, że wystarczą trzy duże lub sześć małych roślin w pomieszczeniu, by zadziałały jak naturalny filtr. Oczywiście należy wybrać gatunki najlepiej filtrujące powietrze i odtruwające. Wszystko zależy także od tego, w jaki sposób ustawisz rośliny.

Trzeba znaleźć dla nich takie miejsce, żeby mogły się swobodnie rozwijać, ale warto zadbać o to, by rośliny nie były stłoczone i by powietrze mogło między nimi przepływać bez zakłóceń. Rośliny filtrujące powietrze warto postawić przede wszystkim w sypialni, podobnie jak te nawilżające. Przydadzą się także w pokoju dziecinnym, ale uwaga – mała część z nich może być… toksyczna. To znaczy, że ich liście są trujące, więc raczej nie powinny znajdować się w zasięgu małych ciekawskich łapek

Popularne rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny domowe filtrujące powietrze: palmy

Jeśli chcesz postawić w domu rośliny doniczkowe, które pochłaniają kurz i toksyny, nie musisz szukać bardzo wyszukanych czy egzotycznych gatunków. Tak naprawdę większość z nich możesz znaleźć w każdym markecie, ponieważ są tak popularne, że wręcz mają miano „zwykłych”. Najlepsze nawilżające i oczyszczające powietrze rośliny to palmy. Praktycznie wszystkie dobrze sprawdzają się w tej roli, ale jedna ma szczególne właściwości.

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) nazywany także palmą królewską zachwyca ogromnym, gęstym pióropuszem złożonym z ciemnozielonych, pierzastych liści. Uwielbia stanowiska nasłonecznione, idealnie będzie się sprawdzał blisko okna. Roślina jest dość duża – po kilkunastu latach uważnej pielęgnacji może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Ma duże liście, które filtrują powietrze i pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o palmach doniczkowych.

Rośliny odtruwające powietrze: paprocie

Paprocie to kolejna grupa, która wykazuje działanie jonizujące i oczyszczające powietrze. O tym wiadomo od dawna – nasze babcie i prababcie właśnie dlatego uwielbiały paprocie. Znowu wracają do łask, dlatego warto je wykorzystać, zwłaszcza nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata), który jest bardzo prosty w uprawie.

Roślina osiąga zaledwie 40 cm wysokości, więc jeśli chcesz zapewnić sobie efekt oczyszczenia powietrza, musisz wybrać jeszcze kilka innych egzemplarzy. Gatunek świetnie czuje się w miejscach zacienionych, z daleka od okna. Można postawić go na wysokiej szafie lub regale – tak będzie czuł się najlepiej. Należy pamiętać o regularnym zraszaniu mgiełką miękkiej wody, inaczej może zasychać i będzie się gorzej rozwijał. Nefrolepis wyniosły to jedna z tych roślin, które wskazują największe zdolności oczyszczania powietrza.

Pnącze w doniczce na ścianie w pokoju, a także polecane rośliny oczyszczające powietrze w domu
Rośliny oczyszczające powietrze, czyli polecane rośliny doniczkowe do domu

Bluszcz oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń

Jesteś miłośnikiem roślin pnących? To mamy świetną wiadomość – bluszcz (Hedera helix) to jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Jego liście pochłaniają kurz, neutralizują toksyny i alergizujące odchody roztoczy. Pnące rośliny domowe są bardzo atrakcyjne i ładnie się prezentują, a bluszcz jest jedną z najłatwiejszych w uprawie.

Jego duże, dłoniaste liście mają często ciekawe kolory. Im bardziej zielone, tym więcej tlenu będą produkować. Bluszcz można posadzić wysoko, by ozdobić nim szafę czy regały lub efektownie spuścić pnącze z podwieszanej doniczki. W obu formach będzie zachwycający. Roślina lub cień i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ciekawe rośliny oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat idealny do sypialni

Ozdobiony białymi kwiatami przypominającymi anturium skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to jedna z najciekawszych roślin oczyszczających powietrze. Ciemnozielone, podłużne liście wspaniale się prezentują, na dodatek bardzo intensywnie filtrują powietrze i wytwarzają bardzo wiele tlenu. Dlatego skrzydłokwiat idealnie sprawdzi się w sypialni, zwłaszcza że nie przepada za intensywnym słońcem.

Roślina osiąga maksymalnie 40 cm wysokości. Uwielbia wysoką wilgotność powietrza i może wymagać regularnego zraszania. Co ciekawe, można uprawiać go hyponicznie, czyli bez zastosowania podłoża, a wtedy jego zdolność filtrowania jeszcze wzrasta.

Rośliny domowe oczyszczające powietrze: epipremnum złociste

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to jedna z najciekawszych roślin oczyszczających powietrze. Jest to pnącze, które ozdobione jest pięknymi liśćmi o eliptycznym kształcie. Ma niezwykłą zdolność do wyłapywania i rozkładania formaldehydu i ksylenów, czyli związków, które występują w farbach i lakierach do podłóg.

Pnącze epipremnum może osiągnąć nawet 4 metry długości! Ponieważ jednak ozdobnie się wije, wydaje się znacznie krótsze. Można ułożyć go na regale lub zrobić ozdobną kaskadę. Roślina wymaga mało podlewania, nie potrzebuje żadnego szczególnego podłoża czy zabiegów pielęgnacyjnych. Po prostu sobie rośnie – piękna, duża i zdrowa.

Rośliny, które pochłaniają kurz: zielistka Sternberga

Być może znasz zielistkę Sternberga. W Polsce była popularna trzy dekady wstecz i znana jako „trawka” za sprawą jasnozielonych liści przypominających źdźbła. Wiele wskazuje na to, że roślina ma niezwykłe właściwości oczyszczania powietrza z dymu tytoniowego, a także z formaldehydu. Pojawiają się także głosy, że dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych.

Zielistka dobrze znosi wszystkie warunki uprawy. Dobrze czuje się zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Umiarkowane podlewanie i częste zraszanie – to jedyne zabiegi, o których trzeba pamiętać, jeśli zdecydujesz się na jej uprawę. Ładnie prezentuje się w wiszących donicach oraz na wysokich regałach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny