Rośliny odporne na mróz - lista roślin morozoodporych z opisem

Pragniesz uprawiać egzotyczne rośliny w ogrodzie lub planujesz ogród w stylu śródziemnomorskim. Niestety nie wszystkie rośliny mogą przetrwać zimę w naszym klimacie. Można je uprawiać w donicach i na zimę wnosić do pomieszczenia lub wybrać do ogrodu rośliny odporne na mróz. Przedstawimy listę roślin mrozoodpornych i opiszemy jak wygląda pielęgnacja i podlewanie roślin zimą.

Jakie rośliny odporne na mróz można sadzić w naszym klimacie

W naszym klimacie niska temperatura zimą sprawia, że rośliny pochodzące z krajów o łagodnym klimacie mogą nie przetrwać przymrozków. Rośliny te należy na zimę wykopać i przechować w pomieszczeniu. Uprawa roślin jest łatwiejsza, jeśli mogą one przezimować w gruncie. Dlatego też warto zaprojektować ogród, tak aby rosły w nim rośliny odporne na mróz. Wybierając rośliny mrozoodporne warto sprawdzić ich kraj pochodzenia. Na przykład rośliny pochodzące z Syberii będą zimowały w gruncie, natomiast rośliny śródziemnomorskie mogą nie przetrwać zimy.

Kwiaty ogrodowe mrozoodporne - lista:

Krzewy i krzewinki ozdobne odporne na mróz - lista:

Pielegnacja i podlewanie roślin, tak aby przetrwały zimę

Szczególnie trudna jest pielęgnacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Rośliny śródziemnomorskie preferują stanowisko słoneczne i mają małe wymagania co do wilgotności, lecz nie przetrwają zimna i długich deszczy. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest uprawa w donicach, które można przenieść na zimę do widnego i chłodnego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest też uprawa mrozoodpornych roślin o podobnym pokroju.

Mrozoodporność nie zawsze wystarcza, aby delikatne gatunki przetrwały zimę. Ważne są również wymagania co do wilgotności, wrażliwość na przymrozki i mroźne wiatry. Ważne jest, aby wybrać najbardziej ciepłe i zaciszne stanowisko w ogrodzie, gdzie rośliny są osłonięte od mroźnych wiatrów. Dla niektórych gatunków groźna jest susza fizjologiczna, dlatego też należy wykorzystać okresy ocieplenia na podlewanie roślin. Rośliny delikatne należy również okryć na zimę włókniną lub słomą, a grunt wokół nich wyściółkować.

Najpopularniejsze kwiaty i krzewy ozdobne mrozoodporne

Kalina koralowa to rozłożysty krzew, którego ozdobą są piękne, białe kwiatostany. Jest to rozłożysty ozdobny krzew, który znajduje zastosowanie w dużych ogrodach i w miejscach eksponowanych. Ceny sadzonek wahają się od 9 do 20 zł. Główne wymagania tej rośliny to:

  • stanowisko słoneczne lub cieniste,
  • żyzna gleba, bogata w wapń, odczyn zasadowy,
  • nie lubi przesuszenia i konieczne jest regularne podlewanie.

Dużą popularność zdobywa milin amerykański, ozdobne pnącze o pięknych czerwonych, pomarańczowych lub żółtych kwiatach. Milin kwitnie od lipca do września i dorasta do 10 m długości. Znajduje zastosowanie jako pnąca roślina sadzona przy pergolach, przyporach i kratkach. Ceny sadzonek wahają się od 12 do 25 zł.

Wymagania:

  • żyzna gleba,
  • umiarkowana wilgotność,
  • stanowisko słoneczne.

Na skalniaki i stanowisko słoneczne świetnie sprawdzi się mrozoodporny goździk alpejski. Jest to długowieczna, łatwa w uprawie, bylina o różowych i kremowych kwiatach, które kwitną od czerwca do sierpnia. Wymaga ziemi próchniczo-gliniastej i dobrze znosi niskie temperatury. Goździki można nabyć w postaci sadzonek lub nasion. Ceny sadzonek kształtują się od około 6 do 9 zł za sadzonkę.