Rośliny okrywowe - popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Zadbany trawnik może być prawdziwą ozdobą ogrodu. By jednak tak się stało trzeba włożyć sporo pracy w jego pielęgnację. Niestety przy współczesnym tempie życia nie każdy ma na to czas. Czy istnieje, zatem jakaś równie ładna alternatywa? Owszem istnieje, są nią rośliny okrywowe. Wymagają znacznie mniej uwagi niż trawa. Nie mają wygórowanych wymagań stanowiskowych. Jakie to gatunki i jak wygląda ich uprawa? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Rośliny okrywowe – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Każdy ogród i działka to świetne miejsce by posadzić rośliny okrywowe. To grupa gatunków zwanych też zadarniającymi wykazujących specyficzne właściwości. Trzeba, bowiem wiedzieć, że są to okazy silnie zagęszczające się, tworzące zwarte i wieloletnie runo. Ponadto odznaczają się silnym rozrostem, lecz nie osiągają dużej wysokości. Do tej rodziny należą różne rośliny. Przede wszystkim chodzi o byliny, trawy ozdobne, krzewinki, paprocie, krzewy iglaste i liściaste. Ważną częścią interesującej nas grupy są gatunki płożące. To rośliny o pędach pokładających się, które w zetknięciu z glebą wypuszczają korzenie.

Rośliny okrywowe i płożące wykazują kilka dodatkowych cech. Przeważnie są bardzo odporne na mróz. Większości z nich nie trzeba okrywać w czasie zimy. Ponadto gatunki okrywowe są znane z odporności na szkodniki i choroby. Co ważne doskonale regenerują się po uszkodzeniach czy przycinaniu. Nie mają też zbyt dużych wymagań uprawowych. Zazwyczaj mogą wyrosnąć na niemal każdym rodzaju gleby. Pielęgnacja również nie sprawia większych problemów. Warto jednak nieco rozwinąć kwestię uprawy. Choć gatunków zadarniających jest sporo można pokusić się o podanie ogólnych zasad obchodzenia się z nimi.

Miejsce, na którym mają pojawić się rośliny płożące i byliny zadarniające musi być odchwaszczone. Młode okazy nie powinny mieć konkurencji w zdobywaniu składników pokarmowych. Większość gatunków nie wykazuje dużych wymagań w stosunku do gleby. Jednakże przed posadzeniem warto wzbogacić ją kompostem. Trzeba wiedzieć, że część roślin lubi stanowiska nasłonecznione, inne z kolei lepiej czują się w cieniu. Czas na pielęgnację, jednym z zabiegów jest podlewanie. Zaraz po posadzeniu obfite, później według indywidualnych wymagań rośliny. Nawożenie jest zazwyczaj rzadko potrzebne. Znacznie ważniejsze jest przycinanie pędów i regularne odchwaszczanie podłoża.

Niskie krzewy i krzewinki okrywowe

Przegląd obejmujący rośliny płożące i okrywowe zaczniemy od krzewinek i krzewów. Pierwszym z interesujących gatunków jest barwinek pospolity. Rozwija się w cieniu lub pełnym słońcu na umiarkowanie wilgotnych glebach. W takich warunkach może dorastać do 25 cm wysokości. Ma błyszczące, zimozielone liście i białe lub różowe kwiaty. Pojawiają się w okresie kwitnienia przypadającym na kwiecień i maj. Do kolejnych popularnych roślin należą, mające krzaczasty pokrój, irgi. Zdobią je jajowate liście i białe lub różowe, drobne kwiaty. Gdy przekwitną, na pędach pojawiają się czerwone owoce. Największym uznaniem cieszą się irgi wczesne, wielokwiatowe i wierzbolistne.

W ogrodzie warto posadzić dorastający do 40 cm wysokości wrzos pospolity. Walory dekoracyjne zapewniają zimozielone liście i dzwonkowate, drobne kwiaty. Mogą być fioletowe, białe, czerwone lub różowe. Wrzos kwitnie od lipca aż do listopada. Lubi ziemie piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, znajdujące się w słońcu. Na naszej liście nie może zabraknąć berberysu Thunberga. Dorasta do około 150 cm wysokości, najlepiej rozwija się w pełnym słońcu. W okresie kwitnienia, od maja do czerwca, wytwarza ładne, żółte kwiaty. Poza nim z krzewów liściastych polecany do ogrodu jest wrzosiec, golteria rozesłana, trzmielina, powojnik, suchodrzew chiński.

Wśród krzewów okrywowych znajdują się też gatunki iglaste. Jednym z najpopularniejszych jest jałowiec pospolity. Odznacza się powolnym przyrostem, reprezentuje też niskie rośliny. Zazwyczaj dorasta do 50 cm wysokości. Ma gęste, krótkie igły brązowiejące zimą. Jałowiec najlepiej rozwija się na nasłonecznionych stanowiskach. Inne polecane odmiany to jałowiec łuskowy, rozesłany, sabiński. Ciekawą propozycją jest też mikrobiota syberyjska. Preferuje słońce lub półcień i lekko kwaśną glebę. Podłoże powinno być do lego przepuszczalne. Ma rozłożysty pokrój i dorasta do 50-60 cm wysokości. To tyle, jeśli chodzi o krzewy, czas, więc na byliny okrywowe.

Byliny zadarniające i okrywowe

Wieloletnie byliny okrywowe są chętnie uprawiane w ogrodach. Jedną z najpopularniejszych jest bodziszek czerwony. Lubi stanowiska nasłonecznione jak również zacienione o umiarkowanie wilgotnej glebie. Po zapewnieniu takich warunków dorośnie do około 50 cm wysokości. Odwdzięczy się fioletowymi kwiatami utrzymującymi się od czerwca do sierpnia. W tym terminie kwitnie również tojeść rozesłana. Jej pędy osiągają długość 60 cm i z powodzeniem mogą zastąpić trawę. Tojeść ma niewielkie, okrągłe liście oraz żółte kwiaty z czerwonymi kropkami. Rozwija się w lekkim cieniu na glebach wilgotnych i żyznych.

Kolejną byliną dobrze rosnącą w cieniu jest kopytnik pospolity. Może osiągać maksymalnie 10 cm wysokości. Jego największą ozdobą są duże, sercowate i błyszczące liście. Kopytnik kwitnie od marca do maja, wytwarza purpurowo brązowe kwiaty bez większych walorów ozdobnych. Następną propozycją dla każdego hodowcy jest żagwin ogrodowy. Trzeba umieszczać go na stanowiskach nasłonecznionych z ziemią żyzną, przepuszczalną. Odznaczającą się zasadowym lub obojętnym pH. Żagwin odwdzięczy się niewielkimi, dekoracyjnymi kwiatami o barwie białej, różowej, fioletowej lub niebieskiej. Roślina kwitnie od kwietnia do maja.

Ciekawymi bylinami są też dąbrówki rozłogowe kwitnące od maja do lipca. Najlepiej rosną w cieniu, gdzie osiągają 5-20 cm wysokości. Pokrywają się jajowatymi liśćmi oraz fioletowymi bądź niebieskimi kwiatami. Dąbrówki rozłogowe to nadal nie koniec znanych gatunków. W ogrodach spotykane są gęsiówki kaukaskie, floksy szydlaste zwane płomykami, konwalie majowe, rozchodniki. Nie starczy miejsca by wymienić wszystkie. W każdym razie opisaliśmy jedne z najpopularniejszych krzewów i bylin okrywowych. Zachęcamy jednak do poszukiwania jeszcze innych gatunków.