Rośliny pnące - popularne odmiany i gatunki, wymagania, zasady uprawy i pielęgnacji

Rośliny pnące oferują wiele ciekawych zastosowań. Stanowią świetną dekorację ścian budynków. Mogą wspinać się na altany ogrodowe, pergole czy ogrodzenia. Da się z nich stworzyć oryginalne żywopłoty a odmiany płożące sprawdzają się, jako rośliny okrywowe. Do wyboru są pnącza z kwiatami lub okazy zachwycające żywą zielenią. Przedstawiamy, zatem popularne ozdobne odmiany tych roślin.

Pnącza ogrodowe – podstawowe informacje

Rośliny pnące to niezwykle charakterystyczne, jednoroczne lub wieloletnie organizmy. Przede wszystkim w oczy rzucają się ich łodygi. Są długie, wiotkie i do rozrostu potrzebują podpory. Wspinają się na nią, wystawiając na działanie promieni słonecznych. Pnącza ozdobne wytwarzają rozmaite formy pędów. Często spotykane są odmiany czepne. Jak już sama nazwa wskazuje przyczepiają się do podpory takiej jak ściana budynku. Za tę zdolność odpowiadają wąsy, ciernie, kolce czy korzenie przybyszowe. Kolejną, równie popularną wersją są pędy wijące się. Oplatają podporę ruchem okrężnym. Ciekawe jest też to, że pnącza ozdobne nie są trudne w uprawie.

Na początku zestawienia opiszemy popularne pnącza z kwiatami. Jednym z nich jest urodziwa hortensja pnąca. Wspina się zazwyczaj na ściany budynków dorastając do 8-10 metrów. Ma ciemnozielone liście jesienią przebarwiające się na żółto. Hortensja pnąca wytwarza białe kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany. Najlepiej czuje się na stanowisku zacienionym lub półcienistym. Opisywane wieloletnie kwiaty pnące lubią wilgotne i próchniczne gleby z lekko kwaśnym odczynem. Hortensja pnąca musi być regularnie podlewana, zwłaszcza podczas suszy. Pnącza ozdobne to też glicynia, powojnik oraz oczywiście róże pnące.

Pnącza z kwiatami reprezentuje również milin amerykański. Może dorastać do 6-10 metrów długości. Uwagę zwracają jego pierzastozłożone, ciemnozielone liście oraz ciekawe kwiaty. Mają kształt lejkowaty i przybierają kolor pomarańczowy. Pojawiają się w okresie kwitnienia, od lipca do sierpnia. Milin amerykański powinien rozwijać się na osłoniętym przed wiatrem i nasłonecznionym stanowisku. Jest wrażliwy na mróz, więc trzeba go okrywać na zimę. Tego typu kwiaty pnące lubią żyzne ziemie o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Warto wiedzieć, że milin amerykański jest rośliną bardzo ekspansywną.

Krzewy pnące – zimozielone rośliny ozdobne

Kwiaty pnące to tylko część roślin rozwijających się na podporach. Warto teraz opisać ciekawe krzewy. Jednym z nich jest cieszący się popularnością bluszcz pospolity. Jego wieloletnie pędy mogą dorastać do ponad 25 metrów długości. Bluszcz pospolity ma charakterystyczne, ciemnozielone liście, które są ozdobą rośliny. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Jeśli zaś chodzi o glebę to najlepsza jest świeża, żyzna, wilgotna i zasobna w wapń. Wymagane pH jest zasadowe. Trzeba też wiedzieć, że bluszcz pospolity może przemarzać. Dlatego też należy go sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem.

Krzewy pnące mają też innych, popularnych przedstawicieli. Bodaj największym uznaniem cieszą się wiciokrzewy. Są to rośliny dorastające do około 6 metrów długości. Największe walory dekoracyjne mają ich różnobarwne, rurkowate kwiaty. Wiciokrzewy to pnącza ogrodowe najlepiej rosnące na lekko zacienionych stanowiskach. Mogą rozwijać się na wielu rodzajach gleby oprócz mieszanek suchych i jałowych. Nie można zapominać o tym, że wiciokrzewy to mrozoodporne rośliny pnące. Są w stanie udekorować ściany budynków, tarasy czy też balkony.

Do ogrodu polecane są dwie odmiany winobluszczu, pięciolistkowa oraz trójklapowa. Oba krzewy pnące lubią półcień i umiarkowanie wilgotne gleby. Osiągają spore rozmiary, winobluszcz pięciolistkowy dorasta do 20 m długości. Tymczasem odmiana trójklapowa osiąga 15 metrów. Ciekawostką jest fakt, że pnącza ogrodowe to nie tylko okazy wieloletnie. Wśród nich znajdują się też gatunki jednoroczne. Szczególną popularności w tej kategorii cieszy się wilec, groszek pachnący czy też kobea. Każda z wymienionych roślin wygląda pięknie i jest warta uprawy. Nie są to jednak jedyne możliwości do wyboru. Pnącza ozdobne to duża grupa gatunków a my opisaliśmy jej najpopularniejszy wycinek.