Rośliny płożące do ogrodu - popularne odmiany kwiatów, roślin okrywowych i krzewów

Rośliny płożące to bardzo ciekawa propozycja do ogrodu. Można je uznać z ciekawą alternatywę dla klasycznego trawnika. Ponadto doskonale sprawdzają się w nasadzeniach skalnych. Wnoszą interesujący akcent dekoracyjny. Są w stanie stworzyć piękny kobierzec, który będzie współgrał z innymi gatunkami. Warto, więc przedstawić popularne kwiaty, krzewy i byliny płożące.

Rośliny płożące i ich charakterystyka

Rośliny płożące stanowią trzon grupy gatunków okrywowych. Są reprezentowane przez odmiany krzewów o pędach pokładających się. Wytwarzają one specjalne gałązki, które bardzo często pełzają po ziemi. Ciekawostką jest to, że po zetknięciu z glebą tego typu pędy ukorzeniają się. W ten sposób tworzą bardzo dekoracyjne kobierce. Idealnie nadają się do nasadzeń na skarpach, rabatach i ogrodach skalnych. Umożliwiają tworzenie bardzo ciekawych kompozycji z innymi gatunkami roślin.

Jako uzupełnienie powyższej definicji należy wyjaśnić czy są rośliny okrywowe. Należą do nich okazy, które odznaczają się gęstym rozrostem przy niewielkim wzroście. Ta cech sprawia, że okrywają glebę nie pozostawiając pustych miejsc. Dlatego też są nazywane okrywowymi, dywanowymi, kobiercowymi lub zadarniającymi. W skład tej licznej grupy wchodzą byliny, krzewy, krzewinki, pnącza oraz rośliny zielona jak chociażby paprocie. Opisywane rośliny są bardzo odporne na mróz. To sprawia, że wiele gatunków świetnie nadaję się do ogrodu.

Rośliny płożące do ogrodu

Listę popularnych gatunków zaczniemy od krzewów liściastych. Dużą popularnością cieszy się irgi, rośliny kwitnące w maju lub na początku czerwca. Występują w kilku odmianach, najczęściej spotyka się irgi wielokwiatowe, wierzbolistne i wczesne. Te krzewy zazwyczaj mają krzaczasty pokrój. Wytwarzają drobne białe lub różowe kwiaty. Dopełnieniem całości są charakterystyczne jajowate liście. Po przekwitnięciu na pędach pojawiają się niewielki czerwone owoce. Irga to krzew, który jest bardzo łatwy w uprawie.

Równie często spotykany jest berberys Thunberga. Dorasta do około 1,5 metra wysokości i ma rozłożysty pokrój. Może z powodzeniem rozwijać się w pełnym słońcu lub półcieniu. Należy też dodać, że reprezentuje rośliny kwitnące. Co ciekawe, zimą nadal oferuje duże walory dekoracyjne. Na gałęziach berberysu pozostają jaskrawoczerwone owoce. Są one ulubionym przysmakiem ptaków zimujących w kraju. Oprócz berberysu warto też zwrócić uwagę na inne krzewy liściaste. Do ogrodu można sprowadzić golterię płożącą, pięciornik krzewiasty lub tawułkę japońską.

Pozostajemy przy krzewach, lecz przechodzimy do odmian iglastych. Te zielone rośliny w naszych ogrodach najczęściej reprezentuje jałowiec pospolity, który dorasta do około pół metra wysokości. Jałowce to byliny płożące odznaczające się bardzo wolnym przyrostem. Preferują miejsca nasłonecznione i suche, nie mają, więc dużych wymagań stanowiskowych. Jałowce pospolite to rośliny zielone o gęstych, krótkich igłach lekko brązowiejących na zimę. Warto też wspomnieć o tym, że występują różne odmiany tego iglaka. Do wyboru jest jałowiec płożący lub sabiński.

Byliny płożące – kwitnące rośliny okrywowe

Po krzewach liściastych i iglastych przyszedł czas na byliny płożące cieszące się największą popularnością. Pierwszym przedstawicielem tej grupy jest bodziszek czerwony, który jednocześnie reprezentuje niskie rośliny okrywowe. Dorasta do około 50 cm wysokości i może rozwijać się zarówno w słońcu jak i półcieniu. Bodziszek kwitnie od czerwca do sierpnia wytwarzając dekoracyjne, fioletowe kwiaty. Bodziszki to niskie byliny zadarniające, które lubią umiarkowanie wilgotne gleby.

Barwinki pospolite to kolejne kwitnące rośliny okrywowe cieszące się uznaniem ogrodników. Dorastają do około 20 cm wysokości, lecz nie ich wzrost ma największe znaczenie. Barwinki wytwarzają dwa rodzaje pędów, płożące oraz wznoszące się. Na tych drugich na przełomie kwietnia i mają rozwijają się liliowoniebieskie kwiaty. Te niskie byliny zadarniające najbardziej lubią ziemie umiarkowanie wilgotne. Podłoże nie musi być bardzo żyzne, wystarczą przeciętne mieszanki. Jeśli chodzi o stanowisko to te rośliny okrywowe mogą rozwijać się w cieniu lub pełnym słońcu.

Niskie rośliny okrywowe to również floksy szydlaste zwane płomykami. Dorastają do 10 cm wysokości tworząc bardzo gęste kobierce. Jednakże największe walory dekoracyjne dają drobne, kwiaty przybierające białe, różowe lub fioletowe barwy. Dopełnieniem rośliny są zimozielone liście. Te niskie byliny zadarniające kwitną od kwietnia do maja. Najbardziej lubią piaszczyste i przepuszczalne ziemie. Podłoże powinno być też umiarkowanie suche. Podobnie jak gatunki opisywane powyżej, floksy mogą rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu.

Niskie rośliny okrywowe to nie tylko okazy wymienione powyżej. Każdy ogrodnik ma znacznie więcej opcji do wyboru. W uprawie spotyka się też gęsiówki kaukaskie. Te byliny dorastają do 20 cm wysokości, mają białe kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Do ogrodu polecane są też macierzanki piaskowe. Te niskie byliny zadarniające to przez większą część wegetacji rośliny zielone. Dopiero w okresie kwitnienia pojawiają się na nich różowo-purpurowe kwiaty. Na koniec warto też wspomnieć o takich gatunkach jak tojeść rozesłana, żagwin ogrodowy czy rogownica kutnerowata. One również reprezentują niskie rośliny okrywowe.