Rośliny pylące - zestawienie i opis roślin pylących oraz terminów pylenia

Przeróżne gatunki drzew i traw rozwijają w każdym regionie Polski. Dla wielu osób stanowią jedynie element krajobrazu. Inni dostrzegają w nich prawdziwy skarb. Jednakże dla sporej części społeczeństwa stanowią utrapienie. Dlatego, że reprezentują rośliny pylące znacznie utrudniające życie uczulonym na pyłki. Każdy alergik powinien je znać i wiedzieć, kiedy są najgroźniejsze. Dlatego też przedstawiamy zestawienie gatunków i terminy pylenia.

Pyłki, które uczulają

Czym wyróżniają się rośliny pylące? Przede wszystkim tworzą specyficzny zbiór gatunków. Zaliczają się do niego dobrze znane okazy mające wspólną cechę. Wytwarzają i wypuszczają w powietrze pyłki niebezpieczne dla osób cierpiących na alergie. Najliczniejszą reprezentację tej grupy stanowią drzewa liściaste i iglaste oraz trawy. Warto wiedzieć, że niektóre z nich zaczynają pylenie już w styczniu i lutym. Natomiast największe natężenie alergenów występuje wiosną i latem. Dopiero jesienią zaczyna wyraźnie spadać z powodu chłodnej, deszczowej pogody. Wtedy też większość roślin przestaje pylić.

Przed wymienieniem roślin, które uczulają warto wskazać objawy alergii na pyłki. Przeważnie jest to:

  • bardzo częste kichanie połączone z nawracającym kaszlem, swędzenie skóry i wysypka,
  • katar sienny objawiający się zatkanym nosem, pojawia się także wodnista wydzielina,
  • uporczywe swędzenie gardła, świszczący oddech, czasem problemy z oddychaniem,
  • mocne zaczerwienienie, swędzenie oraz łzawienie oczu, czasem zapalenie spojówek.

Objawy alergii wymienione powyżej doskonale pokazują jak uciążliwe jest pylenie roślin. Niestety uczuleni muszą się z nim zmagać nawet zimą.

Stosowanie odpowiednich leków czy odczulanie sprawiają, że alergia jest nieco mniej uciążliwa. To ważne, bowiem kalendarz pylenia zaczyna się w styczniu, nierzadko już w pierwszej połowie. W tym miesiącu pojawiają się pyłki leszczyny, której owocami są orzechy laskowe. Roślina będzie je wypuszczać do przełomu marca i kwietnia. Natomiast w lutym w powietrzu unoszą się alergeny wytwarzane przez olchy. Jeżeli początek roku jest wyjątkowo ciepły może do tego dojść nawet końcem stycznia. Trzeba tu dodać, że olchy pylą do połowy kwietnia. Rozwinięcie informacji podanych do tej pory znajduje się na naszej stronie.

Przydatna tabela pylenia

Kalendarz pylenia jest bardzo przydatnym spisem. Dzięki niemu osoby uczulone na pyłki mogą przygotować się na najtrudniejsze części roku. Zdecydowanie należą do nich kolejne trzy miesiące. Już w marcu ilość pyłków znacznie wzrasta. W tym okresie pylenie rozpoczynają brzozy, wierzby i topole. Do tej listy trzeba dodać graby, dęby oraz cisy. Większość wymienionych gatunków utrzymuje ten stan do połowy lub końca maja. Kwiecień stoi pod znakiem pyłków jesionu i sosny. Co ważne w tej części roku proces pylenia zaczynają trawy i inne rośliny. Należy do nich żyto, pokrzywa oraz szczaw.

Lato nadal jest trudną porą roku dla niejednego alergika. Dlatego, że w tabeli pylenia pojawia się kolejne drzewo a jest nim lipa. Poza nim w czerwcu pyłki wytwarza babka, komosa biała nazywana lebiodą oraz czarny bez. Lipiec dodaje do tej listy kolejny punkt a jest nim bylica. Sierpień z jednej strony przynosi koniec pylenia lipy oraz traw. Niestety pozostałe rośliny wymienione w tym akapicie nadal są zagrożeniem dla uczulonych. Do tego pojawia się kolejny alergen wytwarzany przez ambrozję. Na szczęcie trwa to tylko do września. Natomiast końcówka tego miesiąca przynosi sporą ulgę.

Wrzesień to koniec lata i początek jesieni, czyli pora mająca spory wpływ na kalendarz pylenia. Wtedy, bowiem przestają pojawiać się pyłki pokrzyw, babki i komosy. W październiku jest jeszcze lepiej, bowiem drzewa nie wypuszczają już alergenów. Listopad i grudzień to miesiące, w których alergia na pyłki praktycznie nie daje się we znaki. Powyższy artykuł pokazuje jak specyficzną grupę tworzą rośliny pylące. Z jednej strony odgrywają ważną rolę w przyrodzie, lecz z drugiej są sporym zagrożeniem dla uczulonych. Dlatego warto zapoznać się z dokładną tabelą pylenia dostępną na naszej stronie.