Rośliny szybko rosnące - rodzaje, opis, pielęgnacja, porady

Sadzenie kwiatów, krzewów czy drzewek ozdobnych to ostatni etap zakładania ogrodu. Po nim pozostaje już tylko czekanie na efekty. Tu dla osób chcący już cieszyć się własnym, kolorowym zakątkiem, pojawia się problem. Wiele gatunków potrzebuje dużo czasu by się rozwinąć. Na szczęście w sklepach ogrodniczych można znaleźć rośliny szybko rosnące. Warto, zatem poznać przedstawicieli tej ciekawej grupy. Można to zrobić czytając ten i inne nasze artykuły.

Które gatunki szybko rosną?

Rośliny szybko rosnące tworzą dużą i mocno zróżnicowaną grupę gatunków. W związku z tym należy podzielić ją na mniejsze kategorie. W pierwszej znalazło się miejsce dla drzew i krzewów liściastych. Drugą zarezerwowaliśmy dla okazów iglastych. Natomiast na kolejną składają się mające spore powodzenie rośliny zadarniające nazywane też okrywowymi. Czwarta kategoria skupia gatunki pnące potrzebujące podpór. Poza nimi w niejednym ogrodzie rozwijają się byliny i okazy jednoroczne. Rzecz jasna te, które charakteryzuje szybki rozrost. Znając już kategorie można przejść do wymienienia i opisania ich przedstawicieli.

Na początek prezentujemy byliny i rośliny jednoroczne. W ogrodzie warto posadzić między innymi:

  • tawułki – dorastają do około 100 cm wysokości, lubią stanowiska cieniste i półcieniste,
  • parzydła leśne – osiągają 200 cm wysokości, preferują stanowiska w cieniu i półcieniu,
  • rodgersje kasztanowcolistne – osiąganą 120 cm wysokości, również lubią cień i półcień,
  • rączniki pospolite – dorastają do 150-300 cm wysokości, lubią stanowiska nasłonecznione,
  • naparstnice purpurowe – lubią słońce oraz półcień, dorastają do około 120 cm wysokości.

Trzy pierwsze odmiany roślin to byliny, kolejne reprezentują gatunki jednoroczne.

Szybki wzrost cechuje także rośliny pnące. Jedną z nich jest bluszcz pospolity mogący osiągać nawet 25 metrów długości. To zimozielony gatunek, którego pielęgnacja nie sprawia większych problemów. Preferuje wilgotną glebę oraz cieniste lub półcieniste stanowisko. Warte uwagi są także hortensje pnące. Ich pędy mogą mieć 8 metrów długości i pokrywają się białymi kwiatami. Najlepiej czują się w próchnicznej, wilgotnej i kwaśnej glebie. Kolejne, interesujące okazy to fasole ozdobne, kobee pnące, wilce purpurowe. Należą jednocześnie do roślin jednorocznych. Więcej o gatunkach wspomnianych do tej pory można dowiedzieć się na naszej stronie.

Piękne rośliny szybko rosnące

Trzecią grupę gatunków, które szybko rosną stanowią rośliny zadarniające. Silnie się zagęszczają i tworzą zwarte runo. W ogrodach i na działkach można z powodzeniem sadzić barwinek pospolity. Preferuje nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotne gleby. Może dorastać do 25 cm wysokości. Nieco wyższy, bo około 40 centymetrowy, jest wrzos pospolity. Również lubi słonce i średnio wilgotne podłoża. Podobnych warunków wymaga bodziszek czerwony. Dorasta do 50 cm wysokości, w okresie kwitnienia wykształca ładne, fioletowe kwiaty. Naturalnie to tylko niektóre rośliny zadarniające.

Szybki wzrost to cecha wykazywana przez drzewa i krzewy liściaste. Sadzenie przedstawicieli tych grup można przeprowadzić w średnich i dużych ogrodach. Uwagę warto zwrócić między innymi na:

  • brzozy brodawkowate lubiące suche podłoża i pełne słońce,
  • surmie zwyczajne dobrze rosnące na nasłonecznionych stanowiskach,
  • budleje Dawida, czyli krzewy preferujące umiarkowanie wilgotne gleby,
  • forsycje pośrednie dobrze rosnące w słońcu, ale też w cieniu.

Po liściastych trzeba także wspomnieć o roślinach iglastych.

Do najpopularniejszy, szybko rosnących iglaków należą tuje nazywane też żywotnikami. Ich pielęgnacja nie sprawia problemów, przez co nadają się na żywopłoty. W ogrodach i na działkach świetnie przyjmują się róże odmiany jałowców. Poza nimi warto posadzić świerki serbskie oraz modrzewie. Bardzo ciekawą rośliną jest pochodząca z Ameryki Północnej sosna wejmutka. Wszystkie rośliny wymienione w tym artykule dość szybko udekorują wybrany teren. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na naszym portalu. Tam też opisujemy wiele innych gatunków odznaczających się szybkim wzrostem.