Rośliny w Twoim ogrodzie - najważniejsze zasady pielęgnacji
Żywe rośliny, zarówno kwiaty doniczkowe jak i krzewy w ogrodzie, wymagają od nas troskliwej opieki. Sposób pielęgnacji będzie zależał przede wszystkim od gatunku roślin. Poniższy artykuł przeprowadzi Cię przez najważniejsze zagadnienia dotyczące opieki nad roślinami.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Właściwy wybór roślin
2. Pielęgnacja zależna od pór roku
3. Czy należy wspomagać rośliny ogrodowe podlewaniem?
4. Rośliny doniczkowe w mieszkaniu
Właściwy wybór roślin
Świat roślin jest niezwykle bogaty, projektując własny ogród możemy puścić wodzę fantazji. Do naszej dyspozycji są różne gatunki kwiatów, drzew i krzewów z całego świata. Każda roślina jest wyjątkowa, ale też ma odmienne wymagania dotyczące właściwej pielęgnacji oraz warunków bytowania. Rośliny dzielą się w zależności od możliwości adaptacji na danym podłożu, stopniu nasłonecznienia jakie potrzebują, wilgoci w glebie lub temperatury, w której są w stanie przetrwać same. Niekiedy dużym znaczeniem jest sąsiedztwo innych gatunków. Cześć roślin wspiera wzajemnie swój wzrost, część wręcz przeciwnie nie może występować obok siebie. Zakładanie ogrodu, który będzie właściwie się rozwijał powinno wiązać się z posiadaniem wiedzy odnośnie planowanych gatunków oraz ich hodowli i pielęgnacji. Wybór roślin powinien być dyktowany również tym jakie mamy umiejętności oraz jak dużo będziemy mogli poświęcić czasu na pracy w ogrodzie. Jeżeli marzysz o efektownych przedstawicielach flory obok, których nie da się przejść obojętnie, możesz dowiedzieć się więcej o hodowli np. sosny himalajskiej, którą znajdziesz na https://allegro.pl/listing?string=sosna%20himalajska. Sosna himalajska jest wiecznie zielonym drzewem o niezwykłych, zwisających igłach. Rośnie powoli, dzięki czemu jej pielęgnacja jest łatwa, ale też wymaga odsłoniętego od wiatru miejsca, które zapewni jej dużo słońca.
Pielęgnacja zależna od pór roku
W zależności od pory roku będziemy inaczej zajmować się rośliną, która przebywa na zewnątrz. Zima jest dobrym czasem na podcinanie wszelkich krzewów oraz drzewek. Pamiętaj jednak żeby świeże części gałęzi po odcięciu zabezpieczyć żeby mróz nie uszkodził delikatnej i odsłoniętej części rośliny. Przy dużych opadach śniegu zgarniaj śnieg z roślin żeby je nie połamał. Dowiedz się również, które z nich potrzebują dodatkowej ochrony. Mogą je zapewnić np. osłonki lub specjalne folie.
Wiosną rozpoczyna się wysiew oraz sadzenie roślin. Jeżeli chcemy żeby zdrowo i szybko rosły musimy nawozić ziemię oraz napowietrzać ją by w lepszy sposób chłonęła wodę. Wiosną można zadbać o zwabienie do ogrodu zwierząt, które pomogą przy pielęgnacji roślin np. biedronek zjadających mszyce lub pszczół zapylających kwiaty.
Latem należy wesprzeć swój ogród podlewaniem oraz ponownie nawozić nie dopuszczając w ten sposób do wyjałowienia gleby. Składniki zawarte w nawozach będą dostarczały potrzebnych do wzrostu mikroskładników. Nawozy możesz robić domowymi sposobami np. inwestując w kompostownik bądź robiąc ekologiczne mieszanki z fusów kawy, wody z zalanych skórek banana itp.
Jesienne, opadłe liście i stare gałęzie warto jest kompostować lub stworzyć z nich warstwę, która będzie chroniła cześć roślin przed zbliżającymi się mrozami. Jesienią sieje się również rośliny, które mają wydać plony na wiosnę. Najważniejsze są jednak przygotowania do zimy: właściwe zabezpieczanie roślin, ostatnie podcięcia oraz uporządkowywanie ogrodu. Praca ogrodnika trwa cały rok.
Czy należy wspomagać rośliny ogrodowe podlewaniem?
W uprawie roślin bardzo ważna jest woda, która jest źródłem ich życia. Właściwe nawodnienie przekładała się na kondycję każdego żyjącego organizmu. Rośliny, które wymagają dużej ilości wody będą potrzebowały dodatkowego podlewania, szczególnie w porze letniej kiedy deszcze nie padają w wystarczającej ilości. Podlewając rośliny ogrodowe staraj się żeby ta czynność była wykonywana wcześnie rano bądź wieczorem. Możesz też zainwestować w gatunki, które mają większą tolerancję na suche podłoże. Przykładem krzewu, który nie potrzebuje dużego nawodnienia jest ognik szkarłatny. Nie potrzebuje dodatkowego podlewania i świetnie poradzi sobie w nawet bardzo nasłonecznionych miejscach wydając piękne owoce, dlatego warto się w niego wyposażyć na https://allegro.pl/listing?string=ognik%20szkar%C5%82atny.
Rośliny doniczkowe w mieszkaniu
Nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie zielonego raju przy swoim domu. Jednak właściwie rozplanowując przestrzeń w mieszkaniu zazielenimy również nasze pokoje. Roślinki domowe potrafią być bardzo przyjemną ozdobą. W zależności od potrzeb związanych z warunkami bytowania, doniczki z nimi mogą być umieszczane wszędzie, nawet w łazience! Przykładem rośliny lubiącej wilgotny klimat łazienki jest peperomia dostępna na https://allegro.pl/kategoria/rosliny-rosliny-doniczkowe-16022?string=peperomia. A może chcesz upiększyć swój salon o wyjątkową roślinę? Starzec Rowleya polubi dużą ilość słońca wpadającą przez okna i rozrośnie się w długie łodyżki zwisające z doniczek. Odmienna pielęgnacja w zależności od pory roku jest wymagana również u roślin w mieszkaniach. Zimą kiedy zwiększa się ogrzewanie w mieszkaniu Twoje rośliny będą wymagały większej ilości wody o czym nie możesz zapomnieć. Podobnie latem część z nich musi być odsunięta od szyby żeby nie były zbyt mocno wystawione na słońce. Rośliny jako żywe organizmy muszą mieć zapewnione właściwe warunki. Jeżeli chcemy cieszyć się ich pięknem oraz zdrowym towarzystwem stajemy się odpowiedzialni za to żebym im je zapewnić.
artykuł sponsorowany