Rośliny wodne do oczka wodnego i nie tylko - które pływające rośliny wybrać?
Oczko wodne lub niewielki stawik nie będą miały w ogrodzie żadnego uroku, jeśli nie obsadzisz ich roślinami. Dopiero wtedy odkryją całą swoją tajemniczość, urodę i zharmonizują się z całością. Dowiedz się, jakie rośliny do oczka wodnego wybrać i w jakich miejscach będą czuły się najlepiej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oczku wodnym.
Rośliny do oczek wodnych – rodzaje i zasady uprawy
Rośliny do oczka wodnego – podział na głębokość
To, jakie rośliny wodne zastosować do swojego oczka lub niewielkiego zbiornika przy domu, nie jest zależne wyłącznie od twoich osobistych upodobań. Tak naprawdę największe znaczenie ma to, jak głębokie jest twoje oczko.
Wyróżnia się strefę głęboką, czyli od 50 do 150 cm, na której rośną pływające rośliny wodne. Nie we wszystkich domowych oczkach udaje się taką głębokość osiągnąć by można było je zasadzić. To najczęściej te rośliny, które unoszą się na wodzie. Następnie wyróżnia się strefę płytką. Na tej wysokości sadzi się kwiaty, które dobrze się zna z natury, na przykład rośliny rzeczne. Bardzo często są to miniaturowe odmiany roślin typowych dla strefy głębokiej.
Rośliny wodne to także te, które sadzi się na strefie bagiennej i nadbrzeżnej. W zasadzie nie rosną w wodzie, ale potrzebują podmokłego podłoża. Ich zaletą jest to, że przepięknie wyglądają przy oczku. To właśnie one tak naprawdę najbardziej dodają mu uroku. Ich uprawa jest z reguły o wiele łatwiejsza niż tych, które stoją bezpośrednio w wodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie oczka wodnego w ogrodzie?
Roślinność wodna – zasada sadzenia
Rośliny do oczek wodnych sadzi się najczęściej w specjalnych koszykach plastikowych. Dzięki temu łatwiej je będzie wyciągnąć do przechowywania na zimę, kiedy stawowe rośliny trzeba będzie zlikwidować. Nie wszystkie nadają się do życia na mrozie, a poza tym bardzo wiele osób na zimę spuszcza wodę z oczka, by na wiosnę znów je odnowić i założyć.
Warto mieć na uwadze to, że rośliny oznaczają większe zanieczyszczenie wody. Materia zielona jest najczęstszą przyczyną zabrudzeń i glonów. Dlatego trzeba o wiele częściej czyścić oczko, stosować odpowiednie preparaty. Należy pomyśleć także o zasadzeniu roślin filtrujących i oczyszczających wodę. Wtedy może okazać się, że wewnątrz powstanie swoista równowaga, mikroklimat, który pozwoli utrzymać oczko w czystości przez cały czas.
Rośliny do oczka wodnego – strefa głęboka i płytka
Pływające rośliny wodne
Pływające rośliny wodne dodają oczku wodnemu niezwykłego uroku. Są delikatne i naprawdę wspaniałe się prezentują, warto więc je zasadzić. Nie ma zbyt wielkiego wyboru tego rodzaju roślin. Najbardziej popularny jest hiacynt wodny. Jego nazwa pochodzi stąd, że kwiaty przypominają hiacynta – tworzą podłużny kwiatostan, są jasnoniebieskie i pachnące. Hiacynt wodny w polskich warunkach rzadko zakwita, najczęściej zdarza się to w bardzo upalne lata.
Drugim bardzo popularnym gatunkiem jest Pistia stratiotes, czyli sałata wodna. To piękna roślina o ciekawych liściach i kwiatach. Ma duże liście, które dobrze zacieniają wodę, nie dopuszczając do jej przegrzania się. Pistia stratiotes powinna znaleźć się w każdym oczku, ponieważ filtruje wodę. Nie pozwala na rozrastanie się glonów, ponieważ bezpośrednio z oczka pobiera azot i inne związki pokarmowe. Z kolei trudno o bardziej popularne rośliny wodne niż lilia wodna.
Do tej grupy zaliczają się także nierodzime rośliny do oczek wodnych. Jedną z nich jest orzech wodny, czyli kotewka. Zakorzeniony w dnie, wytwarza pędy o długości do 2 metrów, a jego liście dryfują po powierzchni wody. Orzech wodny ma gęste, zielone liście i bardzo drobne kwiaty. Nie są tak ładne, jak białe kwiaty wodne lilii, ale także atrakcyjnie się prezentują. Sprawdź także ten artykuł o lilii wodnej w oczku wodnym w ogrodzie.
Roślinność wodna do strefy głębokiej
Pływające rośliny wodne to także te, które nadają się do posadzenia wyłącznie w strefie głębokiej. Rośliny do oczek wodnych są nam często znane z natury, to często rośliny rzeczne lub stawowe. Najbardziej popularne są białe kwiaty wodne, czyli lilie, nazywane także nenufarem. Lilie wodne unoszą się na powierzchni wody, kwitną niemal przez cały sezon – od kwietnia do października. Wspaniale wyglądają w wodzie, ale mogą mieć spore wymagania. Lilie wodne w naturze są objęte ochroną. Mogą zimować w naszym klimacie.
Równie popularny jest grążel żółty także czasami jest nazywany nenufarem. Jego nazwa wskazuje na żółte kwiaty, które pojawiają się od maja do sierpnia. Wyrastają nad powierzchnię wody, jeszcze nad dużymi sercowatymi liśćmi, które unoszą się na samej powierzchni. Grążel żółty to roślina trująca, ale należy go zasadzić, ponieważ zimą dostarcza rybom niezbędnego tlenu. Te stawowe rośliny także są objęte ochroną. Lubią stojącą wodę, więc nie mogą rosnąć w okolicy kaskad.
Moczarka kanadyjska także często bywa sadzona w głębokiej strefie. Roślina ma bardzo szerokie zastosowanie, to rośliny wodne, które nadają się do akwarium, stawów i oczek różnego rodzaju. Najczęściej rośnie pod powierzchnią wody, wystaje nad nią, by zakwitnąć. Moczarka kanadyjska ma długie pędy pokryte drobnymi listkami. Drugą, bardzo podobną rośliną, którą sadzi się pod wodą jest rogatek sztywny. Rogatek sztywny także filtruje wodę i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwijania się glonów.
Rośliny do oczek wodnych do strefy płytkiej
W strefie płytkiej, czyli do 50 cm, także można posadzić bardzo wiele różnych gatunków. Rośliny do oczek wodnych do tej strefy to zarówno miniaturowe odmiany, jak i prawdziwe stawowe rośliny. Najbardziej popularnym jest kosaciec żółty, który ma typowe dla irysów kwiaty. Mają jaskrawy, żółty kolor. To rośliny rzeczne, które często zdobią naturalne zbiorniki wodne, ładnie prezentują się także przy tych sztucznych. Kosaciec żółty tworzy bardzo dużą kępę liści i pędów, na szczycie których pojawiają się żółte płatki.
Na tym poziomie sadzona jest także Calla palustris, czyli czermień błotna. Te rośliny wodne składają się z grubych łodyg, na których pojawiają się zawinięte, podłużne liście. Najbardziej atrakcyjnym elementem tej rośliny do oczka wodnego, jest kwiat. Czermień błotna przypomina trochę anturium lub kalijkę – ma duży biały kwiatek, który otacza ozdobną kolbę. Calla palustris jest niezwykle atrakcyjna, warto więc znaleźć dla niej miejsce.
Rośliny do oczek wodnych – strefa nadbrzeżna
Rośliny do oczka wodnego w części bagiennej
W części bagiennej najczęściej pojawia się żabieniec babka wodna. Rośnie tuż przy samym brzegu lub nawet nieco zanurzony w wodzie. Żabieniec babka wodna wytwarza kępę ciemnozielonych liści, spośród których wyrastają ładne, ozdobne pędy. Są wzniesione, pojawiają się na nich białe kwiaty wodne, bardzo delikatne i drobne. To bardzo popularne rośliny wodne, także dlatego, że są naprawdę mało wymagające.
Kolejne rośliny do oczka wodnego, które zasługują na uwagę to kaczeńce i pałki wodne. Obie te rośliny są bardzo popularne, to rzeczne i stawowe rośliny, bardzo ładnie wyglądające w ogrodzie. Pałki wodne nadają się do większych zbiorników, ponieważ potrafią zajmować naprawdę sporo miejsca. Kaczeńce pięknie prezentują się wszędzie. Należy posadzić je przy samym brzegu, prawie w wodzie, ponieważ potrzebują jej naprawdę bardzo wiele. Te rośliny do oczek wodnych kwitną przez cały sezon, drobnymi, żółtymi kwiatami, których płatki mają uroczy połysk.
Rośliny wodne i lubiące wodę – zagospodarowanie okolic oczka
Rośliny do oczka wodnego do strefy nadbrzeżnej mogą być bardzo różne. Masz ogromny wybór, wszystko zależy od tego, w jakim miejscu znajduje się zbiornik wodny. Nie jest to roślinność wodna sensu stricte, sadzi się ją na brzegu, poza zasięgiem lustra wody, ale lubią dużo wilgoci w powietrzu i podłożu. Jakie rośliny do oczek wodnych najlepiej sprawdzą się na brzeg?
Przede wszystkim trawy różnego rodzaju, a także rośliny o ozdobnych liściach. Najlepszym wyborem są żurawki i funkie – te drugie pod warunkiem, że masz bardzo zacienione miejsce. Rośliny do oczka wodnego, na które także zwrócić uwagę to skrzyp zimowy i miskant chiński. Mają formę kęp trawiastych – długie, zielone, bardzo oryginalne źdźbła. Skrzyp zimowy jest bardzo wysoki, jego pędy mogą mieć około 120 cm długości. Na brzegu warto posadzić rośliny kwitnące. Firletki, tojeść kropkowata i kosaciec syberyjski to najlepsze wybory. Jak widać, wybór roślin wodnych jest naprawdę szeroki, a lilia wodna nie jest jedyną możliwością.