Rośliny wrzosowate - różaneczniki i azalie

Różaneczniki i azalia są to gatunki ze sobą spokrewnione, jednak występują pomiędzy nimi wyraźne różnice. Główną różnicą jest fakt, że różaneczniki są zimozielone, podczas gdy większość odmian azalii nie jest. Jej liście są miękkie i zielone, jednak są zrzucane zimą, co różni azalię od swojego bliskiego kuzyna.

Liście różaneczników są z kolei podłużne, lancetowate i skórzaste. Z wierzchu posiadają woskową warstwę, która pełni funkcje ochronne. Niekiedy pokryte są także kutnerem. Kwiaty różaneczników pojawiają się wiosną. Mają one kształt trąbki i mogą przybierać różne barwy - od białych, przez żółte, aż po kolorowe. Różaneczniki w różnych kolorach i odmianach posiada każda szkółka roślin ozdobnych (sprawdź na: https://wrzosy-wawrzkowicz.pl/).

Rośliny wrzosowate - kalmia szerokolistna i wąskolistna

Kalmia szerokolistna to zimozielony krzew charakteryzujący się lśniącymi liśćmi. Pochodzi on z obszarów Ameryki Północnej. W polskich warunkach potrafi osiągnąć wysokość 2 m, jednak rośnie bardzo powoli. Jego kwiaty mają długość trzech centymetrów i pojawiają się w okolicach maja i początków czerwca. Przyjmują one odcienie od różu po bordowy.

Kalmia wąskolistna wywodzi się z kolei ze wschodniego wybrzeża Ameryki. Roślina osiąga wysokość około 1 metra, a jej liście są wąskie, skórzaste i lśniące. Kwiaty w kształcie trąbki rozkładają się talerzowato. Warto wiedzieć, że kalmia preferuje wilgotne, przepuszczalne i kwaśne gleby. Najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach. Przed jej nabyciem warto zasięgnąć informacji na temat jej pielęgnacji. Udzielić ich może każda szkółka wrzosów.

Rośliny wrzosowate - pieris japoński

Rośliny wrzosowate posiadają swoją charakterystykę. Pieris japoński jest odmianą, która przyciąga wzrok i warto ją zasadzić w miejscu, które chcemy zaakcentować. Przyrosty tej rośliny zabarwiają się na czerwono lub brązowo w zależności od odmiany, natomiast kwiaty do złudzenia przypominają konwalie. Pieris japoński osiąga wysokość do 1 metra.

Decydując się na zakup roślin wrzosowatych należy dobrze zadbać o warunki ich hodowania. Na ogół lubią one wilgotne i kwaśne gleby. Większość z nich dobrze czuje się na słońcu, jednak istnieją także gatunki, które radzą sobie w bardziej zacienionych miejscach. Zanim dokonamy wyboru warto zapoznać się z zasadami odpowiedniej pielęgnacji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny