Rośliny zimozielone – liściaste i iglaste – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Nic tak nie dodaje uroku każdemu ogrodowi w czasie zimy, jak rośliny zimozielone. Zaliczyć do nich można nie tylko popularne i często zdobione na święta iglaki, ale także krzewy liściaste i niektóre byliny wieloletnie. Sprawdź, jakie rośliny warto wybrać, aby twój ogród zachował swój urok także zimą.

Rośliny zimozielone – polecane iglaki i drzewa iglaste

Iglaki jako drzewa i krzewy zimozielone to najczęstszy wybór do ogrodów, gdyż rośliny te można pięknie udekorować w czasie świąt. Poniżej przedstawiamy trzech popularnych reprezentantów, a po więcej informacji o różnych roślinach zimozielonych odsyłamy do zgromadzonych na tej stronie artykułów.

Cedr – długowieczne drzewo iglaste o szerokich i rozłożystych gałęziach. Może dorastać nawet do 40 m wysokości, a wiecznie zielone igły osiągają długość do 6 cm w zależności od odmiany.

Choina kanadyjska – drzewo iglaste z rodziny sosonowatych o nieregularnej koronie z gęstymi gałęziami. Dorasta do około 30 m wysokości w zależności od odmiany, a igły osiągają długość około 1,5 cm.

Cis – to zimozielony krzew lub drzewo o czerwonawej korze i szaro-zielonych igłach. Wydaje czerwone owoce, które dodają mu niewątpliwego uroku.

Wybór roślin ogrodowych zimozielonych – krzewy liściaste

Jakie krzewy liściaste warto uprawiać w ogrodzie, by cieszyć się ich urokiem także zimą? Z popularnych krzewów ozdobnych na uwagę zasługują między innymi następujące krzewy zimozielone: mahoinia pospolita, bukszpan wieczniezielony, ognik szkarłatny czy ostrokrzew kolczasty. Poniżej kilka słów charakterystyki o każdej z tych roślin ogrodowych.

Mahonia pospolita – krzew liściasty dorastający do około 1 m wysokości, który w czasie kwitnienia wydaje żółte kwiaty – w terminie od kwietnia do maja. Mahonia pospolita ma pokrój wzniesiony i krzaczasty.

Bukszpan wieczniezielony – krzew liściasty o owalnym pokroju, który dorasta do 2-4 m wysokości. Nadaje się do formowania w różne kształty, a okresowo wydaje kwiaty o barwie żółtej. Bukszpan wieczniezielony ma pokrój owalny.

Ognik szkarłatny – krzew liściasty o rozłożystym i nieregularnym pokroju. Kwitnie wydając biale kwiaty w okresie od maja do czerwca. Wydaje także drobne, jagodowe owoce. Ognik szkarłatny dorasta do wysokości 2-3 m.

Ostrokrzew kolczasty – krzew liściasty o krzaczastym i wzniesionym pokroju. Wydaje białe kwiaty w okresie od maja do czerwca oraz później drobne, czerwone owoce. Ostrokrzew kolczasty dorasta do wysokości około 2-3 m.

Rośliny zimozielone – polecane byliny wieloletnie

Rośliny zimozielone to nie tylko iglaki czy różnie rodzaje krzewów ozdobnych liściastych, ale także interesujące byliny wieloletnie. Poniżej przedstawiamy popularne propozycje roślin zachowujących zielony kolor także zimą.

Barwinek pospolity – jest niską byliną i rośliną okrywową, gdyż jego wysokość nie przekracza 25 cm. Jest uprawiany ze względu na atrakcyjne, błyszczące liście, a dobrze odnajduje się na stanowisku zacienionym oraz jako roślina na skalniak.

Bluszcz pospolity – trudno o popularniejszą roślinę zimozieloną. Bluszcz pospolity jest pnączem dorastającym nawet do kilkunastu metrów długości. Może porastać ściany, murki, pergole, altanki czy pnie drzew. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

Turzyca włosista – jest trawą ozdobną, dorastającą do maksymalnie 60 cm wysokości, ale raczej osiągającą wysokość 40-50 cm. Jej liście przybierają zielony lub brązowawy kolor zimą.