Rośliny zwisające - odmiany, wymagania, pielęgnacja, zimowanie

Podziwiamy nieraz taras czy balkon, gdzie na zewnątrz balustrady wylewa się kaskada kolorowych kwiatów. Rośliny zwisające znajdują szczególne zastosowanie do dekoracji balkonów czy parapetów okien. Można nimi też obsadzić wiszące doniczki. Przedstawiamy rośliny balkonowe i ogrodowe, do sadzenia na zewnątrz w donicach. Poznaj nazwy, obejrzyj zdjęcia najpopularniejszych, łatwych w uprawie, roślin wiszących, którymi możesz udekorować swój ogród lub taras.

Ogrodowe i balkonowe rośliny zwisające - lista kwiatów, nazwy i zdjęcia

Rośliny zwisające cieszą się niesłabnącym powodzeniem w ogrodach czy na balkonach. Szczególnie znalazły zastosowanie do dekoracji balkonów, gdzie romantycznie zwisają ze skrzynek balkonowych i wylewają się na zewnątrz balustrady balkonu. Na tarasie czy balkonie pięknie wyglądają doniczki wiszące. Te same rośliny można wykorzystać do ogrodu, gdzie również możemy ustawić zwisające kwiaty w donicach. Donice ze zwisającymi kwiatami są charakterystyczne dla ogrodów w stylu śródziemnomorskim, wiejskim lub romantycznym. Donice możemy ustawić na murkach lub na brzegach schodów, zaś wiszące doniczki zawiesić na pergolach lub jako dekorację altanek.

Szczególnie pięknie wyglądają kompozycje kwiatowe złożone z kwiatów w różnych kolorach. Warto wówczas dobierać kwiaty o podobnych wymaganiach co do stanowiska i podlewania. Lepiej nie sadzić razem roślin światłolubnych z cieniolubnymi. Warto też wybierać kwiaty, które kwitną cały sezon.

Ogrodowe czy balkonowe rośliny zwisające należy sadzić w doniczkach wysokich, wiszących lub ustawionych wysoko. Unikajmy sadzenia w niskich, stojących na podłożu doniczkach.

Zwisające kwiaty jednoroczne i dwuletnie:

 • lobelia,
 • bakopa,
 • uczep rózgowaty,
 • sanwitalia rozesłana,
 • scaevola,
 • surfinia,
 • smagliczka nadmorska,
 • komarzyca,
 • fuksja,
 • pelargonia bluszczolistna,
 • wilec,
 • diaskia,
 • powój,
 • miniaturowa petunia.

Najpopularniejsze rośliny zwisające na balkon lub taras lub do ogrodu - nazwy, zdjęcia, pielęgnacja

Jedną z najpopularniejszych roślin na balkon lub taras jest lobelia przylądkowa, stroiczka (lobelia erinus). Jest to roślina jednoroczna, która kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Jej białe, niebieskie, wrzosowe, czy purpurowe kwiaty tworzą obfite kępy zwisające ze skrzynek balkonowych lub doniczek. Lobelia wymaga żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Najlepsze jest stanowisko słoneczne lub cieniste.

Smagliczka nadmorska ma drobne, białe kwiaty, które tworzą bogate, ukwiecone kępy zwisające z doniczek. Jest to roślina łatwa w uprawie. Dostępne są odmiany: biała, różowa i fioletowa. Smagliczki to rośliny jednoroczne, które świetnie sprawdzają się jako kwiaty doniczkowe na zewnątrz. Można je stosować zarówno jako rośliny wiszące jak i okrywowe na obrzeża, kwietniki czy też do ogrodów skalnych. Smagliczka lubi ziemię lekką, przepuszczalną i stanowisko słoneczne. Jest to roślina odporna na suszę.

Najokazalszą zwisającą rośliną na taras lub balkon jest surfinia. Idealnie sprawdza się w wiszących doniczkach. Ma kwiaty białe, fioletowe, czerwone lub w różnych deseniach. Roślina ta lubi stanowisko słoneczne i żyzną ziemię. Znosi też lekki półcień. Wymaga częstego nawożenia i regularnego podlewania, w upały nawet dwa razy dziennie. Surfinia źle znosi wiatr i silne opady, dlatego też nie nadaje się na nieosłonięte, wietrzne balkony.

Bakopa przemienia taras w morze kwiecia. Ma kwiaty białe, różowe lub niebieskie, które pięknie kontrastują z zielenią liści. Bakopa wymaga stanowiska słonecznego, gdyż w cieniu nie kwitnie intensywnie. Nie jest odporna na przymrozki i można ją posadzić na balkonie dopiero po wiosennych przymrozkach.

Popularnym kwiatem zwisającym jest scewola, której pędy osiągają 60 cm. Ma ona drobne, niebieskie kwiaty przypominające wachlarzyk. Najlepiej rozwijają się w słońcu. Wymagają ziemi o kwaśnym odczynie.