Róża damasceńska (Rosa damascena) - jej pochodzenie i charakterystyka

Róża damasceńska - pochodzenie krzewów ozdobnych

Róża damasceńska - Rosa damascena, a dokładniej Rosa x damascena, tak jak i inne róże, między innymi róża piżmowa - Rosa moschata, należy do rodziny różowatych - Rosaceae. Jeśli chcemy, by ten mieszaniec znalazł się w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, kilku informacji na temat pochodzenia krzewu.

Warto wiedzieć, że rodzina różowatych - Rosaceae jest bardzo popularna praktycznie na całej kuli ziemskiej. Zaliczanych jest do niej aż 90 rodzajów roślin, wśród których znajduje się ponad 2500 gatunków. Wśród tych właśnie gatunków, aż 150 znajduje się w Polsce jako rośliny dziko rosnące. W sklepach ogrodniczych, szkółkach i innych miejscach, dostępne są sadzonki roślin leczniczych i ozdobnych, a także krzewów i drzew owocowych.

Róża damasceńska - Rosa damascena należy do róż uprawnych, które występują w basenie Morza Śródziemnego. Uprawiane są one już od czasów starożytnych i spopularyzowane były w ogrodach na terenie południowej i zachodniej Europy. Pamiętajmy jednak, że ten mieszaniec występuje jedynie w uprawie i nie można go spotkać jako dziko rosnącą roślinę.

Róża damasceńska (Rosa damascena) - czym charakteryzuje się roślina

W sklepach możemy zakupić dwa różne rodzaje sadzonek róż damasceńskich, ponieważ dzielą się one na 2 podgrupy. Pierwszą z nich są róże, które nazywa się letnimi. Kwitną one jedynie raz do roku i są mieszańcami, pochodzącymi od róży fenickiej - Rosa phoenicia, a także róży francuskiej - Rosa gallica.

Kolejnym podgatunkiem są róże jesienne, które mają innych rodziców. Są nimi róża piżmowa - Rosa moschata oraz róża francuska - Rosa gallica. W przypadku tego podgatunku róż może stać się, że zakwitną one raz, ale znane są również takie odmiany, które powtarzają kwitnienie.

Charakterystyczne dla tych roślin jest to, że tworzą one dosyć luźne krzewy, które mają zdolność do silnego wzrostu. Ich pokrój jest swobodny, ale same zielone pędy są sztywne i proste. Mogą one dorastać do około 2 m. Decydując się na to, by kupić sadzonki tych róż, powinniśmy mieć na uwadze to, że ich pędy są pokryte igiełkowatymi i ostrymi kolcami.

Na pędach wyrastają podłużnie jajowate, szaro-zielone i matowe liście, które są średniej wielkości. Co więcej, z wierzchu są one troszkę szorstkie i lekko zwisają z pędów. Najważniejsze są jednak kwiaty, które są głównym elementem dekoracyjnym krzewu. I tutaj istotne jest również to, jaki mają zapach.

Polecane produkty do róż - sprawdź je!

Kwiaty róży damasceńskiej są duże, pełne lub półpełne, wzniesione o barwie białej lub różowej. Charakterystyczne jest też to, że są dość płaskie, a ich układ jest rozetowaty. Dodatkowym atutem róży jest to, jaki ma zapach, ponieważ bardzo często korzysta się z niego w przemyśle perfumeryjnym. Powinniśmy wiedzieć, że róże zakwitają w czerwcu, a dodatkowo powtarzające kwitnienie róże jesienne kwitną też w okresie IX/X. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?

Sadzonki róży - jak powinna wyglądać ich uprawa i pielęgnacja

Cena za sadzonki róży damasceńskiej - Rosa damascena nie jest wysoka, natomiast jeśli chcemy, by ich zakup się nam opłacił, a także, jeśli nie chcemy tracić swojego czasu, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tych pięknych krzewów kwitnących.

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że róża damasceńska - Rosa damascena jest rośliną w dużej mierze odporną na mróz. Pamiętajmy jednak o tym, że nie znaczy to, że zniesie bardzo wielkie mrozy. Dlatego też w bezśnieżne i surowe zimy powinniśmy je kopczykować, szczególnie odmiany, które wykazują odporności na mróz.

Róża damasceńska i zbliżenie na kwiat, czyli rosa danascena oraz jej pochodzenie i właściwości
Róża damasceńska rosa danascena oraz jej pochodzenie i właściwości

Jeśli chodzi natomiast o pozostałe wymagania, róża nie jest wymagająca. Odnajdzie się ona zarówno w miejscu silnie nasłonecznionym, jak i w półcieniu. Wykazuje się ona także tolerancją na okresowe susze, a także małą zasobność gleby w składniki pokarmowe. Warto także wiedzieć, jakie wymagania pielęgnacyjne ma roślina. Otóż poza podlewaniem, które zwłaszcza w okresie suszy powinno być regularne i dość intensywne, nie możemy zapomnieć o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów.

Rosa damascena - właściwości i zastosowanie

Właściwości róży damascena - co powinniśmy o nich wiedzieć

Róża damasceńska - Rosa damascena jest rośliną uprawną, która uważana jest za roślinę ozdobną. Stosuje się ją bardzo często do ogrodów historycznych, a także do ogrodów zabytkowych. Możemy je również zauważyć w ogrodach przydomowych, parkach, na rabatach, a nawet w kompozycjach w pojemnikach oraz jako niskie żywopłoty. Jednak poza tymi zastosowaniami, róża damasceńska znajduje swoje zastosowanie w innych dziedzinach.

Warto wiedzieć, że płatki róży damasceńskiej są bardzo cenne, ponieważ jest w nich witamina K, C oraz witaminy z grupy B i karoten, które są bardzo ważne dla naszego organizmu, a dokładniej dla kondycji naszej skóry. Dlatego właśnie róża damascańska - Rosa damascena i woda różana znajduje zastosowanie w innych dziedzinach niż tylko w architekturze krajobrazu.

Woda różana, która powstaje już po procesie tworzenia olejku różanego, stosowana jest do przygotowywania potraw, słodyczy, a także napojów, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Co więcej, stosowana jest ona w kosmetologii, a dodatkowo dodawana jest również do perfum i kosmetyków. Woda różana przy okazji pozostawia piękny zapach na skórze.

Olejek z Rosa damascena - w czym pomogą nam olejki

Cena za sadzonki róży jest różna i waha się od około 10 zł do nawet 60 zł. Jednak pamiętajmy, że ceny zależą od tego, jaka jest wielkość sadzonek, jaka jest ich odmiana, ale również, od jakiego producenta chcemy kupić nasze rośliny. Jednak bez względu na cenę, zakup krzewu się opłaca.

Otóż z róży damasceńskiej - Rosa damascena wyrabia się olejki, które mają zastosowanie w kosmetologii. Olejki z płatków róży damasceńskiej, które macerowane są w oleju ze słodkich migdałów, polecane są dla cery wrażliwej, a także dla cery dojrzałej. Mogą być one zamiennikiem tradycyjnych kremów.

Produkty doskonale nawilżają naszą skórę, a także ujędrniają ją i wygładzają. Jeśli mamy problemy z podrażnieniami od mrozu czy wiatru, wtedy możemy je używać, by złagodzić ból. Olejek z róży damasceńskiej jest idealny do masaży twarzy, a także jako krem po opalaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny