Róża francuska (Rosa gallica)- charakterystyka róży

Róża francuska - Rosa gallica jest jednym z gatunków krzewu, które należą do rodziny różowatych - Rosaceae. Róża ta występuje we wschodniej, południowej i centralnej Europie, ale również w Turcji oraz na Kaukazie. Jeszcze nie tak dawno temu, krzew ten był bardzo pospolity na terenie Polski, gdzie rósł dziko. Natomiast w tej chwili częściej możemy spotkać się z tym krzewem i jego odmianami, np. Rosa gallica versicolor i Rosa gallica officinalis, w uprawie.

Naturalnym środowiskiem dla tej rośliny jest południowa część Polski, a dokładniej Nizina Śląska, pas wyżyn oraz góry w piętrze pogórza. Ten gatunek róży pojawia się na miedzach, w zaroślach, a także na przydrożach. Zdecydowanie lepiej radzi sobie w miejscach suchych. Warto wiedzieć, że roślina wprowadzona była do uprawy w Polsce już w 1500 roku.

Krzew, jakim jest róża francuska - Rosa gallica jest rozłożysty i dorasta do około 1,2 m wysokości. Jego pędy są nagie, dość cienkie i proste. Co więcej, na pędach możemy zaobserwować 2 rodzaje kolców, w tym proste oraz sierpowato zakrzywione z niewielkimi igiełkowatymi szczecinkami. Pędy podziemne roślin są czołgającymi się, krótkimi i grubymi kłączami.

Liście róż francuskich są pierzastozłożone i najczęściej składają się z 5 listków. Listki są szerokojajowate, a z brzegu gruczołkowato-ząbkowane. Z wierzchu ich barwa jest ciemnozielona, natomiast od spodu zieleń jest jaśniejsza. Na nerwach możemy zauważyć również delikatne włoski.

Charakterystycznym elementem rośliny są jej duże, pięciopłatkowe i pojedyncze kwiaty, które wybarwiają się na ciemno różowy kolor. Ich zapach jest bardzo intensywny i przyciąga wiele owadów. Owocem krzewów są niełupki, które znajdują się w kulistopodłużnym owocu pozornym w barwie czerwonej.

Polecane produkty do róż - sprawdź je!

Róża francuska (Rosa gallica) - jej uprawa i pielęgnacja - porady


Róże francuskie - Rosa gallica, bez względu na to, czy jest to odmiana Rosa gallica versicolor, czy officinalis, nie są trudne w uprawie i nie wymagają specjalistycznych warunków. Natomiast warto wiedzieć, na jakich stanowiskach radzi sobie ona najlepiej i co powinniśmy wziąć pod uwagę względem pielęgnacji.

Jeśli potrzebujemy dobrej porady na temat sadzenia róży francuskiej, powinniśmy wiedzieć, że jej wymagania siedliskowe są niewielkie. Dobrym miejscem będą stanowiska nasłonecznione lub też lekko ocienione na glebach ogrodowych, które są przeciętne. Ta porada jest dość istotna, ponieważ gdy posadzimy róże w miejscu ocienionym, wtedy ich kwitnienie nie będzie tak obfite.

Przez to, że te krzewy ozdobne są mrozoodporne, nie wymagają one kopczykowania czy okrywania na zimę. Natomiast kopczykowanie nie jest zabronione, ponieważ jedynie zapewni roślinie jeszcze większą odporność na mróz. Warto pamiętać o ochronie przed chorobami, która musi być przeprowadzana regularnie, tak samo, jak cięcie. Cięcie formujące wykonujemy po kwitnieniu.

Jeśli dobrze zadbamy o naszą różę francuską - Rosa gallica, wtedy mamy pewność, że posadzona w ogrodzie przydomowym, będzie doskonałą dekoracją. Co więcej, możemy ją posadzić w luźnych grupach, np. w ogrodach rustykalnych i angielskich. Nadaje się ona również do nieformowanych żywopłotów. Możemy ją sadzić w jednogatunkowych grupach, ale równie dobrze, możemy łączyć ją z innymi roślinami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy sadzić róże.

Odmiany róży francuskiej - które odmiany warto poznać

Decydując się na sam gatunek róży francuskiej - Rosa gallica, powinniśmy zwrócić uwagę również na jej odmiany ozdobne, które delikatnie różnią się od samego gatunku. Powinniśmy także wiedzieć, że tego gatunku róże potrafią tworzyć mieszańce także z innymi różami, między innymi z różą dziką - Rosa canina, różą drobnokwiatową - Rosa micrantha, różą siną - Rosa dumalis, a także z innymi różami.

Róża francuskie stworzyły hybrydy razem z innymi różami, a te zostały dołączone do grupy róż francuskich, które określane są jako róże historyczne, ponieważ należą do jednych z najstarszych róż. Do takich odmian zalicza się Rosa gallica var. violacea, która charakteryzuje się bardzo ciemnymi, prawie czarnymi kwiatami.

Do tych róż należy również Rosa gallica var. officinalis, której kwiaty są czerwono-karminowe. Kolejną hybrydą jest Rosa gallica var. versicolor, dla której charakterystyczne są dwubarwne, czerwono-różowe kwiaty. A Rosa gallica var. complicata ma czerwone kwiaty z białymi środkami.

Róże francuskie - Rosa gallica i ich odmiany są bardzo atrakcyjnymi krzewami ozdobnymi, które z powodzeniem możemy wykorzystać przy projektowaniu swojego ogrodu. Dzięki temu, że nie mają specjalnych wymagań dotyczących stanowiska, a także pielęgnacji, poradzą sobie z ich uprawą nawet osoby, które nie mają pojęcia o ogrodnictwie. Dlatego polecana jest dla osób początkujących, ale nie tylko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny