Róża jerychońska – opis rośliny


Róża jerychońska (selaginella lepidophylla) pochodzi z obszarów pustynnych Azji i Ameryki Północnej. Skrajne warunki atmosferyczne panujące na obszarze jej występowania spowodowały, że roślina w procesie ewolucji dostosowała się do nich w bardzo niezwykły sposób.

Otóż w okresie niekorzystnym do rozwoju, czyli podczas suszy i niedoboru składników pokarmowych, roślina zwija się w kulkę i zamiera. W takiej postaci może przetrwać nawet kilka miesięcy. Wówczas odrywa się od podłoża i niesiona wiatrem przemieszcza się na duże odległości. Gdy tylko spadnie deszcz lub gdy napotka na odpowiednie do rozwoju warunki, zmartwychwstanka natychmiast budzi się do życia. W momencie nastania kolejnej suszy, znów zamiera i cały cykl się powtarza. Może ich być nieskończenie wiele.

Ten osobliwy kwiatwzbudził zainteresowanie wśród botaników. Stąd też zaczęto go uprawiać również w warunkach europejskich. Podstawą prawidłowego rozwoju rośliny jest zapewnienie jej warunków zbliżonych do naturalnych, czyli okresów suchych i mokrych. A może zainteresują cię także inspiracje na kompozycje kwiatowe?

W wielu sklepach ogrodniczych możemy zakupić tę oryginalną roślinę. Jej cena jest bardzo przystępna. Róża jerychońska dostępna w sprzedaży ma postać zasuszonej kulki. Nie należy się tym zrażać, gdyż to jej naturalna postać w fazie spoczynku. Po umieszczeniu w wodzie zmieni się diametralnie. Cena gwiazdy jerychońskiej kształtuje się w przedziale 7-12 złotych za sztukę.

Zmartwychwstanka – warunki uprawy

Selaginella lepidophylla - wymagania

Róża jerychońska do prawidłowego rozwoju potrzebuje bardzo niewiele. Właściwie tylko wodę i światło. Zasuszoną roślinę umieszcza się na podstawku z wodą w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Ważne jest, aby gwiazda jerychońska nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Roślina do rozwoju i wzrostu nie potrzebuje podłoża, toteż wystarczy, że jej korzenie będą zanurzone w wodzie. Przez cały okres rozwoju róży należy pilnować, aby woda z podstawki nie wyparowała. Trzeba ją regularnie uzupełniać.

Podczas uprawy rośliny należy zapewnić jej również okres spoczynku, aby zdążyła zupełnie zaschnąć, tak jak się to dzieje w warunkach naturalnych. W tym celu należy ją wyjąć z pojemnika z wodą i pozostawić w suchym miejscu. A może zainteresuje cię także uprawa gerbery doniczkowej?

Pielęgnacja róży jerychońskiej czyli zmartwychwstanki nie jest trudna. Jest to wyjątkowa roślina, którą tak naprawdę wystarczy zanurzyć w wodzie, by się rozwinęła
Róża jerychońska (zmartwychwstanka) - opis, pielęgnacja, właściwości, uprawa

Uprawa i pielęgnacja róży jerychońskiej

Opis warunków uprawy róży jerychońskiej można znaleźć na wielu stronach internetowych. Jednak nie będzie on rozbudowany, gdyż nie jest to roślina wymagająca. Podstawą jej uprawy jest zapewnienie jej okresu suchego i wilgotnego.

Jej uprawa rozpoczyna się od pobudzenia zaschniętej rośliny do życia. Po przyniesieniu zmartwychwstanki do mieszkania umieszczamy ja na podstawce, do której nalewamy przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej wodę. Im woda będzie cieplejsza, tym roślina szybciej odżyje. Po 1 -2 dniach róża w pełni się rozwinie, stając się żywozieloną, piękną rośliną.

W tym czasie jej pielęgnacja ogranicza się tylko do uzupełniania wody, której na początku będzie szybko ubywać. Roślina bowiem czerpie ją w dużej ilości podczas przejścia w stan aktywności biologicznej. Gwiazda jerychońska może w takiej formie trwać przez około 7 dni. Po tym czasie musi przejść w stan spoczynku, czyli należy ją przesuszyć. Okres suszy powinien trwać około 2 – 3 tygodni. Jest on konieczny dla prawidłowej późniejszej wegetacji. Po tym czasie cały cykl uprawy zmartwychwstanki można powtórzyć.

Polecane produkty do róż - sprawdź je!

Gwiazda jerychońska – zastosowanie i właściwości

Róża jerychońska to jedna z najbardziej niezwykłych roślin. Jej unikalny, powtarzający się cykl życiowy może być cenną lekcją biologii dla naszych pociech. Dlatego roślina ta może stać się niezwykłym prezentem dla niejednego dziecka.

Roślina oprócz walorów estetycznych posiada również cenne właściwości. W okresie aktywności wykazuje zdolność odświeżania i oczyszczania powietrza oraz pochłaniania dymu papierosowego. W formie zasuszonej pomaga walczyć z insektami, które mogą pojawić się w domu.

Kiedyś wierzono, że róża jerychońska posiada właściwości zdrowotne i odmładzające. Ponoć woda, w której się rozwijała, może być stosowana w celach kosmetycznych (do usuwania oznak starzenia skóry), a roślina w postaci zasuszonej pomaga zwalczać zaburzenia snu. Jednak te niezwykłe właściwości rośliny nie zostały potwierdzone. Prawdą jest natomiast to, że posiadanie tej rośliny pozwala zaspokoić ciekawość i poznać niezwykłe tajniki, jakie skrywa przed nami przyroda.

Gwiazda jerychońska to roślina, obok której nie można przejść obojętnie. Dlatego warto pokusić się o jej uprawę w warunkach domowych. W okresie wegetacji będzie stanowiła niebanalną dekorację każdego wnętrza, która z pewnością zwróci uwagę wszystkich gości odwiedzających nasz dom.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny