Róża pomarszczona (Rosa rugosa) - charakterystyka rośliny

Róża pomarszczona - skąd pochodzi


Róża pomarszczona - Rosa rugosa, znana jest również jako róża fałdzistolistna, róża japońska, a także jako róża cukrowa. Róża cukrowa, tak jak i inne róże, należy do rodziny różowatych - Rosaceae i jest krzewem. Jej obecność możemy zauważyć na terenie półkuli północnej, w strefie ciepłego i chłodnego klimatu umiarkowanego.

Gatunek początkowo był sprowadzony do Europy i Ameryki Północnej, ale później się rozprzestrzenił. Róża cukrowa występuje praktycznie na całym obszarze Europy, także i w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że wielokrotnie krzew ten jest zagrożeniem dla innych gatunków.

Dzika róża rośnie naturalnie również w Japonii na wyspach Hokkaido, a także Honsiu. Pojawia się ona także na Wyspach Kurylskich, na Półwyspie Koreańskim, na Kamczatce i Sachalinie. Spotkamy się z nią w Kraju Chabarowskim i Kraju Nadmorskim. Nie braknie jej również w Chinach, natomiast tam widnieje w Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony.

Rosa rugosa jest gatunkiem bardzo inwazyjnym szczególnie na obszarach wzdłuż Morza Bałtyckiego i Północnego, a także w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Właśnie dlatego trafiła na listę 100 najbardziej inwazyjnych gatunków w obszarze europejskim. Możemy ją także spotkać w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz w Kanadzie, gdzie została zawleczona. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach róż ogrodowych.

Róża fałdzistolistna (Rosa rugosa) - cechy charakterystyczne

Róża cukrowa - Rosa rugosa jest bardzo charakterystycznym krzewem, który dorasta do około 1,5-2 m wysokości. Ma ona bardzo liczne pędy, które tworzą gęste zarośla. Warto wiedzieć, że pojedyncze i dość silnie rozwinięte rośliny mogą stworzyć niewiarygodnie wielką i zwartą skupinę.

Jej drewniejące kłącza są pokryte pomarańczowo-brązową korą i łuskami. Właśnie w kącikach tych łusek pojawiają się pączki, z których później wyrastają pędy nadziemne. Pędy są wzniesione lub łukowato wygięte. Kiedy są jeszcze młode, wtedy na ich powierzchni pojawia się meszek, natomiast później pokryte są one gęsto prostymi kolcami.

Liście róży cukrowej są nieparzystopierzaste i składają się z 5-9 szerokoeliptycznych listków o zaostrzonym szczycie i zaokrągloną lub zbiegającą się nasadą. Charakterystyczne jest to, że ich wierzch jest ciemnozielony, i bardzo pomarszczony, Dodatkowo liście tam są nagie i błyszczące, natomiast od spodu róże mają owłosione i szaro-zielone liście. Brzeg liści jest piłkowany i lekko podwinięty, a ogonki liściowe, tak samo, jak i spód liści, są owłosione.

Kwiaty mogą być pojedyncze, ale też skupione po kilka. Ich średnica wynosi od 6 do 10 cm. Mają one bardzo przyjemny zapach, natomiast nie mają one miodników. Wybarwiają się one na purpurowo różowo, choć czasem możemy zobaczyć je w białej kolorystyce. Bardzo charakterystycznym elementem są drobne owoce, które znajdują się w spłaszczonym i kulistym owocu rzekomym. Z początku mają one jasnozielony kolor, natomiast z biegiem dojrzewania przybierają one barwy czerwone.

Róża fałdzistolistna - jak wygląda jej sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

Jeśli chcemy, by sadzonki róży pomarszczonej, bez różnicy, czy interesuje nas odmiana 'Hansa', czy też 'Rubra bonsai', pojawiły się w naszym ogrodzie, musimy wiedzieć, jak przebiega sadzenie i uprawa tych krzewów. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, że róża pomarszczona - Rosa rugosa, jest bardzo łatwa w uprawie i nie ma wielkich wymagań odnośnie do stanowiska. Najważniejsze jest to, by gleba nie miała odczynu zasadowego, ponieważ wtedy możemy spotkać się z chlorozą. Dlatego najlepiej sadzić ją na glebach lekkich o pH 4,5-5,5.

W przypadku pielęgnacji sadzonek róży pomarszczonej istotne jest to, by nie usuwać przekwitniętych kwiatów. Dodatkowo wiosną powinniśmy wykonać cięcie, które skróci około 1/3 długości pędów. Powinniśmy również usuwać najstarsze pędy. Co więcej, w okresie wczesnej wiosny skraca się także pędy boczne do pierwszego zdrowego oczka.

Krzew ten może być rozmnażany poprzez odrosty pędowe i korzeniowe. Można także rozmnażać go poprzez sadzonki zielne, które już po około 20 dniach są ukorzenione. Pamiętajmy o tym, że zdrewniałe około 25 cm długości sadzonki powinniśmy pobierać w grudniu i wtedy umieszcza się je w piasku. Natomiast w okresie III-IV wysadzamy je do inspektu.

Odmiany Rosa rugosa i jej zastosowanie

Róża pomarszczona - jakie są jej odmiany

Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie pojawiła się wyjątkowa dzika róża, możemy postawić na uprawę różnych odmian tego samego gatunku. Rośliny te będą idealnie się ze sobą komponowały, a my uzyskamy świetne rośliny, które wzbogacą nasz ogród w nowe walory roślinne.

Róża pomarszczona i zbliżenie na jej kwiaty, a także odmiany, sadzenie i pielęgnacja rosa rugosa
Róża pomarszczona z łaciny rosa rugosa oraz jej odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Na rynku dostępne są odmiany o białych, żółtych oraz czerwonych i różowych kwiatach. Bardzo popularnymi odmianami wśród róż kwitnących na biało są między innymi 'Alba', 'Alboplena', 'Nova Zembia', czy 'Schneekoppe'. Na żółto kwitną odmiany: 'Agnes', 'Topaz Jewel', czy 'Dr Eckkener'.

Odmiana 'Honsa' i odmiana 'Rubra Bonsai' zaliczane są do róż o różowych i czerwonych kwiatach. Zarówno 'Rubra Bonsai', jak i 'Honsa' cieszą się wielkim powodzeniem wśród ogrodników. Nie powinniśmy jednak zapominać o takich odmianach jak: 'Delicata', 'Foxi' czy 'Polareis'.

Dzika róża - jakie ma zastosowanie

Róża fałdzistolistna jest pięknym krzewem, który wprowadza do naszego ogrodu piękne efekty dekoracyjne. W Chinach już od wielu lat róża pomarszczona jest motywem ozdobnym. Co więcej, mamy dużo możliwości kompozycyjnych, ponieważ możemy zestawić ze sobą zupełnie różne odmiany, które stworzą jedną kompozycję.

Dzika róża - Rosa rugosa znana jest jako roślina ozdobna, która sadzona jest w ogrodach przydomowych, parkach i skwerach. Jednak wiele osób kojarzy ją również z przetworów. Przetwory z róży pomarszczonej są bardzo popularne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Powinniśmy wiedzieć, że takie przetwory są bardzo istotne dla naszego zdrowia, ponieważ w korzystny sposób wpływają na naszą odporność, która niestety jest dużo niższa w tym okresie. W owocach róży cukrowej - Rosa rugosa znajdziemy ogromne zasoby witaminy C i innych witamin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny