Róża pustyni (adenium obesum) - uprawa i pielęgnacja pięknego kwiatu ogrodowego
Róża pustyni to niezwykle ciekawa roślina, która zachwyca nie tylko formą i barwą kwiatów, ale również oryginalnym kształtem, charakterystycznym dla bonsai. Najczęściej uprawiana jest jako kwiat doniczkowy, ale w okresie letnim może stanowić niebanalną ozdobę tarasu lub ogrodu. Poznajmy bliżej ten niezwykły kwiat.
Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także więcej inspiracji na kwiaty doniczkowe.
Róża pustyni – co to za roślina?
Róża pustyni (adenium obesum) to sukulent, który w naturalnych warunkach zasiedla pustynne obszary Afryki i Półwyspu Arabskiego. Dorastają tam do 3 metrów wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośliny te uprawiane są jako kwiaty doniczkowe lub dekoracje ogrodowe, które wymagają zimowania w ogrzewanym pomieszczeniu. W warunkach domowych osiągają wysokość 50 – 70 cm.
Charakterystyczną cechą róży pustyni jest jej rozszerzony u dołu, a zwężony górą pień. Dzięki takiej budowie posiada zdolność magazynowania wody, co jest typowe dla sukulentów. Ze szczytu pnia wyrastają grube gałązki pokryte zimozielonymi, spiralnie ułożonymi mięsistymi liśćmi.
Róża pustyni kwitnie w okresie od wiosny aż do września. W tym czasie obsypuje się dużymi, trąbkowatymi kwiatami zebranymi w przepiękne grona. Ich barwa jest zróżnicowana, od białej poprzez różową, aż do fioletowej. Warto wiedzieć, że roślina wydziela silnie trujący sok, dlatego należy uważać na nią, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta. A może zainteresują cię także inspiracje na kompozycje kwiatowe?
Adenium obesum – stanowisko, wymagania i rozmnażanie
Uprawa rośliny
Róża pustyni nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Jej uprawa najlepiej sprawdza się na stanowisku ciepłym i słonecznym. Jednak w okresie dużego nasłonecznienia w porze letniej należy roślinę zabezpieczać przed palącym słońcem. Wówczas trzeba ją przestawić na parapet wschodni lub zachodni.
Jeśli uprawa rośliny odbywa się w ogrodzie, najlepiej zapewnić jej stanowisko w cieniu drzew czy krzewów. Należy jednak pamiętać, aby cieniowanie rośliny nie było zbyt duże, gdyż w takich warunkach będzie słabiej kwitła.
Te kwiaty doniczkowe najlepiej rosną w lekkiej, żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Lepiej jest zapomnieć, niż przesadzić z podlewaniem. Adenium obesum, podobnie jak wszystkie sukulenty ma bowiem zdolność magazynowania wody, więc jej chwilowy niedobór nie wpłynie negatywnie na jej kondycję. A może zainteresuje cię także uprawa gerbery doniczkowej?
Pielęgnacja i nawożenie róży pustyni
Pielęgnacja rośliny powinna obejmować przede wszystkim odpowiednie nawożenie. Zabieg ten najlepiej wykonywać od marca do września, czyli w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Najlepszym nawozem będzie ten, który stosuje się do kaktusów i sukulentów.
Zimą kwiat powinien przejść okres spoczynku w ciemniejszym pomieszczeniu o niższej temperaturze. Wówczas zregeneruje siły do ponownego kwitnienia w kolejnym roku. Naturalnym zjawiskiem jest zrzucanie przez roślinę kilku dolnych lici. W tym miejscu pęd zostanie odsłonięty, a nowa liście pojawią się na jego szczycie.
Na etapie sadzenia rośliny na dnie doniczki dobrze jest zastosować warstwę drenażu. Dzięki temu unikniemy zalewania korzeni, co mogłoby skutkować ich gniciem. Drenaż można wykonać ze żwirku lub keramzytu.
Róża pustyni i jej rozmnażanie – jak ukorzenić sadzonki?
Różę pustyni można rozmnażać na dwa sposoby: przez wysiew nasion oraz poprzez sadzonki. Łatwiejszą i zdecydowanie bardziej efektywną metodą jest sadzonkowanie. Dzięki temu szybciej uzyskamy młode rośliny.
Młode sadzonki pobiera się z pędów rośliny macierzystej. Najlepiej wykonać to wiosną, kiedy roślina jest w pełni sił do wegetacji. Pobrane sadzonki umieszcza się w mieszaninie pisku i torfu. Ziemię wokół sadzonek należy dokładnie ucisnąć, aby dobrze przylegała do młodej rośliny.
Kolejnym etapem sadzenia jest obfite podlanie podłoża. Aby zapewnić sadzonkom odpowiednią wilgotność, warto zastosować tunel z folii, który zakłada się na doniczkę z roślinami. Dzięki temu ograniczymy parowanie wody. Należy jednak pamiętać, aby raz dziennie przewietrzyć rośliny, zdejmując z nich folię. Unikniemy w ten sposób rozwoju chorób grzybowych.
Róża pustyni – niezwykłe bonsai
Róża pustyni wyglądem przypomina małe drzewko bonsai. Dlatego też chętnie jest uprawiana przez amatorów tej chińskiej sztuki miniaturyzowania drzew. Jej walory wizualne oraz łatwość w uprawie sprawiają, że coraz więcej amatorów ogrodnictwa zdobi tą rośliną swoje parapety. Zwłaszcza, że cena tych kwiatów jest bardzo zachęcająca.
Niewielką sadzonkę kupimy już za 7 zł. Cena dwuletniego egzemplarza jest nieco wyższa i zaczyna się od 15 złotych za sztukę. Ci, którzy chcieliby wyhodować własną roślinkę z nasion, mogą je bez problemu zakupić. Cena opakowania zawierającego 5 sztuk nasion wynosi ok. 3 zł.
Na aukcjach internetowych popularny jest również kwiat o nazwie czarna róża pustyni. Czarna róża odbiega nieco wyglądem od tradycyjnej róży pustyni, ale w podobnym stopniu zachwyca swoją urodą i oryginalnym ubarwieniem liści. Obydwie róże są sukulentami, więc ich uprawa odbywa się na podobnych zasadach. Czarna róża również nie jest drogą rośliną. Można ją nabyć już za ok. 15 złotych.
Róża pustyni to niezwykły kwiat. Jej piękno warto eksponować nie tylko na parapetach okiennych, ale również na balkonach czy tarasach. Znakomicie będzie prezentowała się także w ogrodzie, gdzie przyciągnie wzrok niejednego miłośnika roślin.