Rozchodnik dla początkujących - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Rozchodnik okazały i rozchodnik ostry – najpopularniejsze gatunki

Rozchodnik to rodzaj roślin bylinowych z rodziny gruboszowatych. Pojawia się w naturze na wszystkich kontynentach półkuli północnej jako ładny, ale uciążliwy chwast łąkowy. W Polsce w naturze można spotkać wiele gatunków, w tym także te najbardziej popularne w uprawie – rozchodnik ościsty i rozchodnik ostry. Pojawiają się tutaj także gatunki antropogeniczne, świetnym przykładem jest rozchodnik kamczacki czy rozchodnik biały, które są zadomowionymi kwiatami łąkowymi. Na szczególną uwagę zasługują jednak gatunki uprawne, jak rozchodnik okazały, które mają liczne odmiany, różniące się przede wszystkim kolorem. Jeśli planujesz zakup tej rośliny do ogrodu, sprawdź także: Cennik najpopularniejszych roślin do ogrodu.

Rozchodnik okazały (sedum spectabile)

Rozchodnik okazały  w ogrodach to zdecydowanie najpopularniejszy przedstawiciel tego rodzaju w uprawie. Jest to bylina, która wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością. W zasadzie pochodzi z Azji, ale świetnie czuje się w naszych warunkach klimatycznych, czasami może także dziczeć, więc rozchodnik okazały w formie dzikiej także może się zdarzyć. W zasadzie jest to rozchodnikowiec, także pochodzący z rodziny gruboszowatych, jednak pokrojem tak przypomina inne gatunki, że zyskał nazwę rozchodnik.

Swoje miano rozchodnik okazały zawdzięcza oczywiście pokrojowi. W stosunku do innych gatunków jest bardzo duży, przy nim rozchodnik ostry wygląda dość niepozornie. Rozchodnik okazały wytwarza wzniesione, proste łodygi, które układają się w niezbyt gęstą kępę i mają około 30-50 cm długości. Na ich szczycie pojawia się bardzo duży podbaldach, złożony z drobniutkich kwiatów, które pojawiają się na przełomie sierpnia i września. Rozchodnik okazały ma liczne odmiany barwne, najczęściej jest purpurowy i czerwony. W ostatnim czasie na rynku pojawił się także rozchodnik okazały o białych kwiatach. Nadaje się świetnie na skalniaki.

Rozchodnik ostry (sedum acre)

Rozchodnik ostry, drugi najbardziej popularny gatunek w uprawie, także pochodzi z rodziny gruboszowatych. Jest to bylina, która w Polsce pojawia się dziko, bardzo ceniona w uprawie. Ze względu na niski pokrój i uwarunkowania, często wykorzystywana jest na skalniak. Jest to roślina darniowa, tworzy niską darń, bardzo zwartą, która ma tendencje do rozprzestrzeniania się. Rozchodnik ostry ma płożącą się łodygę, na szczycie której także pojawiają się ciekawe kwiaty, są drobne i gwiaździste w budowie. Składają się w luźny baldach na szczycie łodygi. Rozchodnik ostry wytwarza pojedyncze kwiaty o 6-9 mm średnicy i żółtym kolorze. Swoją nazwę zawdzięcza jadalnym liściom o intensywnym, wyrazistym smaku. Oba gatunki roślin nadają się do uprawy na skalniaku. Jeśli interesują cię ich projekty, znajdziesz je w tym artykule.

Galeria rozchodników: rozchodnik ościsty, kamczacki i biały

Rozchodnik ościsty

Jednak na tych dwóch gatunkach wybór rozchodników się nie kończy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rozchodnik ościsty, wyjątkowa bylina, która wyróżnia się na tle innych gatunków niezwykłym kolorem kwiatów. Te są bladożółte lub cytrynowożółte, idealne na skalniak. Rozchodnik ościsty swoją nazwę zawdzięcza także temu, że jego kwiaty są bardziej niepozorne, ich płatki są cienkie i ostre, podobne do ości. Rozchodnik ościsty cieszy nas swoimi kwiatami nieco dłużej niż na przykład rozchodnik ostry, ponieważ zakwita już w kwietniu, a przekwita dopiero późnym latem.

Rozchodnik kamczacki

Ciekawą byliną jest także rozchodnik kamczacki, który jest ceniony w uprawie ze względu na delikatniejszy pokrój i prawie niewidoczne kwiaty, które są bardzo liczne i układają się w ciekawe, kuliste kwiatostany, ułożone na szczycie około 30 cm pędów. Rozchodnik kamczacki ma także dość ozdobne owoce, więc roślina jest atrakcyjna w zasadzie przez cały sezon. Rozchodnik kamczacki jest sadzony na skalniak, dobrze czuje się wśród skał i kamieni. Obecnie furorę robią jego odmiany o biało obrzeżonych, delikatnych liściach.

Rozchodnik biały

Luźne, bardzo ciekawe kępy tworzy rozchodnik biały. Ze względu na znaczne różnice w pokroju i budowie kwiatów, często jest sadzony z innymi rozchodnikami. Łatwy w uprawie, rozchodnik biały jest atrakcyjny przez cały rok – jego pędy tworzą zimozieloną darń, więc nawet pod śniegiem będzie się wspaniale prezentował. Na uwagę zasługują jego kwiaty. Rozchodnik biały różni się od innych gatunków nie tylko białym kolorem, ale także pokrojem, są one bardzo drobne, a w szczytowych gronach układają się niezwykle luźno. Roślina nie stanowi w uprawie konkurencji dla innych roślin, chociaż ma tendencje do zadarniania przestrzeni.

Inne gatunki rozchodnika

W uprawie w Polsce można znaleźć jeszcze takie gatunki, jak rozchodnik oregoński, rozchodnik olbrzymi czy rozchodnik karpacki, które są jednak nieco mniej powszechne od tych wyróżnionych powyżej. Są to gatunki naturalnie pojawiające się w Polsce, które nie wyróżniają się taką ozdobnością, by znalazły uznanie wielbicieli roślin. Wszystkie występują naturalnie w Karpatach, od czego rozchodnik karpacki zaczerpnął swoją nazwę. Sprawdź także nasz artykuł: Zielone dachy, czyli jak założyć ogród na dachu.

Rozchodnik – niewielkie wymagania

Rozchodnik, jak wszystkie rośliny z rodziny gruboszowatych, nie ma zbyt dużych wymagań. Świetnie sprawdza się w uprawie gruntowej, wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Rozchodniki są bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, świetnie znoszą suszę, ponieważ w grubych pędach i liściach gromadzą zapasy wody. Nie potrzebują także zbyt żyznego podłoża – wystarczy przypomnieć sobie, że pochodzą z gór i skał, a niektóre z gatunków, jak rozchodnik ostry, porastają łąki, by wiedzieć, że nie będzie z nimi najmniejszych kłopotów.

Rozchodnik to roślina wprost idealna na skalniak. Dzieje się tak, ponieważ jest uwielbia słońce, bezpośrednie promienie to dla niego najlepsze stanowisko. Dodatkowo nie potrzebuje zbyt żyznej ani świeżej gleby, jego korzenie nie muszą mieć zapewnione także zbyt wiele miejsca, więc świetnie czuje się między kamieniami i skałami. Roślina jest także w pełni mrozoodporna, więc nie musisz zapewniać jej osłoniętego stanowiska.

W uprawie rozchodników jednym z ważniejszych warunków jest fakt, że rośliny te nie potrzebują zbyt wielu składników odżywczych w podłożu. Na zbyt żyznej glebie może pojawić się problem wylegania, to znaczy, że roślina rośnie zbyt szybko i zaczyna się za bardzo rozkładać na boki, co sprawia, że jest mniej atrakcyjna. Ta odporna roślina idealnie nadaje się do ogrodów z ziemią niższej klasy lub na mało urodzajne zakątki.

Łatwy w uprawie rozchodnik dla początkujących

Chociaż rozchodniki mają bardzo liczne odmiany i gatunki, wszystkie mają bardzo podobne wymagania, tak samo niewielkie. Są bardzo cierpliwe, dobrze znoszą zaniedbanie, w zasadzie nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by pięknie i wytrwale kwitnąć. Nawet mniej znane gatunki, jak rozchodnik oregoński czy rozchodnik olbrzymi, nie potrzebują zbyt dużo uwagi, więc w swoim ogrodzie mogą posadzić go nawet najbardziej zabiegani lub osoby, które nie mają ochoty przeznaczać dni na pielęgnację kwiatów.

Rozchodnik w uprawie - sadzonki

Rozchodnik powinien być uprawiany z sadzonek, chociaż czasami możliwe jest także wysiewanie nasion na stałe miejsce. Przed sadzeniem bardzo ważne jest dokładne usunięcie wszystkich chwastów, włącznie z ich korzeniami. Dorosły rozchodnik jest ekspansywny, ale niewielki może nie przetrwać konkurencji innych roślin, które często uszkadzają kępy i nie pozwalają na rozwój rozłożystego systemu korzeniowego tych bylin.

Sadzenie rozchodnika

Sadzenie przeprowadza się w kwietniu i maju, tylko w pochmurny, chłodny dzień, żeby nie przesuszyć korzeni. Od razu po wykopaniu i podzieleniu kępy, sadzonki należy wsadzić do ziemi. Pod żadnym pozorem nie można pozostawiać ich na słońcu. Warto wiedzieć, że między sadzonkami należy zostawić około 30-40 cm wolnej przestrzeni, gwarantujemy, że rośliny błyskawicznie się zagęszczą i zajmą wolne miejsce. Sadzonki można pozyskiwać zarówno z wysianych do inspektu i rozsadników nasion, jak i z podziału wcześniejszych kęp, które bardzo szybko się rozmnażają.

Rozchodnik w uprawie - podlewanie

Kolejnym ważnym aspektem uprawy rozchodnika jest zapewnienie mu odpowiedniej wilgotności podłoża. Roślina, zwłaszcza rozchodnik okazały, lubi wodę, więc o podlewaniu nie można zapominać, jeśli  chcesz mieć naprawdę piękne, okazałe kwiaty. Jednak dość długo wytrzyma nawet bez nawadniania. Znakiem, że rozchodnik potrzebuje dostawy wody, jest powolne usychanie dolnych listków. Jeśli zadziałasz na czas, nie musisz obawiać się, że roślina zmarnieje. Jednocześnie nie musisz sobie zaprzątać głowy nawożeniem – rozchodnik nie lubi zbyt zasobnego podłoża, więc co jakiś czas możesz wczesną wiosną jednorazowo wspomóc ją niewielką ilością uniwersalnego nawozu do roślin ogrodowych. To powinno wystarczyć.

Pielęgnacja po zimie

Rozchodnik jest rośliną mrozoodporną i bardzo wytrzymałą, dlatego nie musisz przejmować się okrywaniem jej przed mrozem, chociaż może się to okazać przydatne. Jeśli ujemna temperatura utrzymuje się już od kilku dni, a na opady śniegu się nie zapowiada, można okryć kępy agrowłókniną lub kołderką z liści czy gałęzi sosnowych.

Ważniejsza jest jednak pielęgnacja po zimie. Bardzo wczesną wiosną, najczęściej tuż po przeminięciu wiosennych przymrozków, kiedy śnieg stopnieje, rośliny trzeba przyciąć. Usuwa się wtedy zmarniałe pędy i zasuszone gałązki, które nie przetrwały zimy. Warto także delikatnie przyciąć te, które uschły jesienią – nie usuwa się ich przed zimą, ponieważ stanowią dodatkowe zabezpieczenie rośliny przed zimnem. To wystarczy, by rozchodniki zdrowo rosły. Nie powinno się jednak wykonywać cięcia kształtującego. Jeśli rośliny za bardzo się rozprzestrzeniły, należy podzielić kępy lub przesadzić je w inne miejsca.

Rozchodnik potrzebuje naprawdę minimum uwagi, by wspaniale się rozwijać i przepięknie zdobić ogród. To najlepsza roślina dla miłośników skalników, która jest nie tylko łatwa w uprawie, ale także piękna. Poleca się ją zwłaszcza początkującym, ich uprawa z pewnością przyniesie im satysfakcję. Jeśli interesuje cię ta roślina jako ozdoba skalniaka, więc na temat tej dekoracji ogrodu przeczytasz w tym artykule.