Rozchodnik biały sedum album – wygląd rośliny w ogrodzie

Rozchodnik biały (sedum album) dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Tworzy luźną, płożącą się darń pokrytą drobnymi, ciemnozielonymi listkami. Liście rozchodnika białego są mięsiste o lancetowatym kształcie. Jesienią delikatnie przebarwiają się na czerwono.

Kwitnienie rozchodnika rozpoczyna się w czerwcu i trwa do sierpnia. W tym czasie na cienkich niezbyt długich łodyżkach pojawiają się ogromne ilości drobnych kwiatów o kształcie gwiazdek. Kwiatów jest tak dużo, że wyglądem przypominają puszyste białe dywany.

Rozchodnik biały jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że jesienią nie gubi liści. Odmiana ta, podobnie jak rozchodnik kaukaski, jest rośliną ekspansywną. Pędy rośliny szybko przyrastają, dzięki temu w ciągu roku mogą powiększyć swoją długość o ok. 30 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o bylinach w ogrodzie.

Uprawa i pielęgnacja sedum album

Rozchodnik biały to roślina zupełnie niewymagająca. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych w lekkiej i piaszczystej glebie. Jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka i zwięzła, przed posadzeniem rozchodnika warto ją rozluźnić żwirem lub gruboziarnistym piaskiem.

Liście rośliny posiadają zdolność magazynowania wody, dlatego nie wymaga podlewania. Jej pielęgnacja w zasadzie ogranicza się tylko do usuwania przekwitłych kwiatostanów, które mogą szpecić roślinę i osłabiać kwitnienie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów płożących?

Rozchodnik biały - sedum album -  jest mniej popularny niż żółty, ale jego uprawa i pielęgnacja nie są droższe.
Rozchodnik biały (sedum album) - uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Rozchodnik biały bardzo łatwo się rozmnaża. Zabieg ten można przeprowadzić na dwa sposoby. Najłatwiejszym jest podział kępy. Po okresie kwitnienia roślinę wykopujemy z ziemi i rozrywamy. W ten sposób otrzymamy nowe sadzonki. Drugi sposób polega na pobraniu sadzonek wierzchołkowych i ukorzenianiu w doniczkach. Czynność tę wykonujemy wiosną lub wczesnym latem. Młode egzemplarze wysadzamy na miejsce docelowe wiosną następnego roku.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Rozchodnik biały – piękna roślina do nasadzeń w ogrodzie

Rozchodnik biały, ze względu na swoje niewielkie wymagania, można uprawiać dosłownie wszędzie. Idealnie sprawdza się na skalniakach i w miejscach nieurodzajnych, gdzie inne rośliny nie dałyby sobie rady. Rośliny lubią słońce, dlatego komponując rabatę z rozchodnikami, zwróćmy uwagę, aby drzewa liściaste zbytnio ich nie zacieniały.

Rozchodnik biały można zestawiać z innymi roślinami. Doskonale komponują się z nimi trawy ozdobne, bodziszki czy jeżówki. Sedum album można łączyć również z rozchodnikami różnych gatunków i odmian (np. rozchodnik kaukaski, ostry, brodawkowaty itp.). Ze względu na duże przyrosty, rośliny pięknie prezentują się w nasadzeniach kaskadowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuły o kwiatach na skalniak.

Rozchodnik biały to roślina godna polecenia. Egzemplarze te są w zasadzie „bezobsługowe”. Podobnie jak trawy ozdobne, raz posadzone w jednym miejscu, mogą tam rosnąć przez wiele lat. Nie trzeba ich nawozić czy podcinać tak, jak prawie wszystkie drzewa liściaste. Kto posadzi rozchodnik w ogrodzie, z pewnością nie będzie tego żałował. Rozchodnik biały to roślina, którą warto zaprosić do ogrodu. A może zainteresuje cię także artykuł o mieczykach w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny