Rozchodnik kamczacki variegatum (kamschaticum sedum) - uprawa, pielęgnacja, porady
Rozchodnik kamczacki variegatum to bardzo dekoracyjna, a przy tym niewymagająca roślina. Najlepiej sprawdza się na skalniakach i w ogrodach skalnych. Ogromna ilość uroczych kwiatów, które utrzymują się na roślinie od czerwca do sierpnia, stanowią o jej niezwykłej dekoracyjności. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej bylinie.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o rozchodniku.
Rozchodnik kamczacki variegatum – wygląd
Rozchodnik kamczacki w odmianie variegatum to niewysoka (ok. 15 cm wysokości) bylina o płożących pędach, które rozgałęziają się u nasady. Ciemnozielone, mięsiste liście posiadają charakterystyczną kremową obwódkę na karbowanych brzegach.
Liście utrzymują się na roślinie przez cały rok, dzięki czemu jej walory ozdobne nie maleją nawet zimą. Posiadają one zdolność magazynowania wody, dzięki czemu rozchodnik kamczacki może przetrwać długotrwałe okresy suszy.
Od czerwca do sierpnia roślina obsypuje się żółtymi, niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, zebranymi w niewielkie baldachy. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się pomarańczowe słupki w kształcie gwiazdek, które również stanowią element dekoracyjny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o bylinach w ogrodzie.
Uprawa i pielęgnacja kamschaticum sedum
Rozchodnik kamczacki to typowa roślina skalna. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie pełnego nasłonecznienia. Ponieważ w jej liściach gromadzona jest woda, nie wymaga podlewania w czasie bezdeszczowym.
Kamschaticum sedum najlepiej czuje się w piaszczystym i jałowym podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego. Źle znosi natomiast gleby gliniaste i ciężkie. Ponieważ jest rośliną mrozoodporną, doskonale znosi polskie zimy. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów płożących?
Rozchodnik kamczacki to roślina dla zapracowanych. Posadzona w ogrodzie wspaniale się rozrasta bez naszej ingerencji. Nawet nawożenie czy przycinanie można w tym przypadku pominąć. Aby uzyskać własne sadzonki rozchodnika, wystarczy podzielić późną wiosną posiadany egzemplarz. Można również po przekwitnięciu pobrać sadzonki i ukorzenić w doniczce. Proces ukorzeniania przebiega bardzo szybko. Młode rośliny na miejsce stałe wysadzamy wiosną kolejnego roku.
Rozchodnik kamczacki – zastosowanie w ogrodzie
Rozchodnik doskonale sprawdzi się w ogrodzie skalnym, w kamiennych zagłębieniach i szczelinach murków, tworząc efektowne wypełnienia i dekoracyjne kaskady. Kwiat ten pięknie się rozrasta, uzupełniając puste miejsca pomiędzy innymi roślinami i elementami architektury ogrodowej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuły o kwiatach na skalniak.
Rozchodnik można komponować z innymi roślinami nadającymi się do nasadzeń skalnych, np. rojnikami, floksami, rozchodnikami, żagwinem, smagliczką czy sasanką. Doskonale wygląda również w połączeniu z innymi odmianami rozchodników. Rozchodnik kamczacki można też uprawiać w donicach jako dekoracja balkonów czy tarasów. Coraz częściej stosuje się go również do wypełniania przestrzeni pomiędzy płytami, z których wykonane są ścieżki w ogrodzie.
Jak widać, rozchodnik kamczacki variegatum to roślina o wielu zastosowaniach. Biorąc pod uwagę jej bezproblemową uprawę i niewielkie wymagania, warto sadzić ja w ogrodach czy na tarasach. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia będzie stanowiła piękną ozdobę przez całe lato. A może zainteresuje cię także artykuł o mieczykach w ogrodzie?