Jak wygląda rozchodnik matrona?

Rozchodnik matrona (sedum spectabile matrona) to jedna z piękniejszych odmian rozchodnika okazałego. Czym matrona wyróżnia się spośród innych odmian? Zacznijmy od opisu rozchodnika okazałego. Otóż rozchodnik ten wyróżnia się spośród innych gatunków wielkością i wyglądem. Większość rozchodników to niewysokie byliny o płożących się łodygach i niewielkich, mięsistych liściach.

Rozchodnik okazały, podobnie jak rozchodnik karpacki, osiąga zdecydowanie większe rozmiary. Jego wysokość może dochodzić do 50 cm. Pędy rośliny są wzniesione, pokryte regularnie ułożonymi dużymi liśćmi. W obrębie tego gatunku na szczególną uwagę zasługuje rozchodnik matrona.

Sedum spectabile matrona tworzy zwarte duże kępy o łodygach i liściach w purpurowym odcieniu. Odmiana posiada grube, mięsiste, ząbkowane liście i proste, nierozgałęzione łodygi.  Na ich szczycie w sierpniu pojawiają się różowe, okazałe kwiatostany, które utrzymują się do samej zimy. Innym gatunkiem o równie dekoracyjnych barwnych liściach jest rozchodnik purpurowy. Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o rozchodniku.

Uprawa i pielęgnacja sedum spectabile matrona

Wszystkie gatunki rozchodników (np. rozchodnik karpacki, rozchodnik okazały) nie sprawiają żadnych problemów w uprawie. Potrafią doskonale się rozwijać w każdym niemal podłożu. Najlepiej, aby było ono lekkie i przepuszczalne.

Rozchodnik okazały Matrona to ładna roślinka ogrodowa. Ma ciekawe kolorystyczne odmiany, z których najbardziej popularne są te o różowych kwiatach.
Rozchodnik matrona (sedum spectabile matrona) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Rozchodnik matrona najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Nie straszne są dla niego długotrwałe okresy suszy, gdyż w łodygach i liściach roślina magazynuje wodę, którą wykorzystuje podczas jej niedoboru. Dzięki temu rozchodnik nie wymaga podlewania.

Roślina nie potrzebuje również nawożenia. Jest także mrozoodporna, Dzięki tak nieskomplikowanej uprawie rozchodnik matrona polecany jest do nasadzeń w ogródkach skalnych, na suchych i piaszczystych stanowiskach. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów płożących?

Rozchodnik okazały sedum spectabile - najpiękniejsze odmiany i zastosowanie

Rozchodnik okazały, oprócz odmiany matrona, tworzy kilka równie dekoracyjnych odmian, o barwnych kwiatach i liściach. Odmiany Neon, Frosty Morn i Brilliant charakteryzują się biało zieloną barwą liści i łodyg. Karminowo różowe kwiaty i żółtozielone liście to cechy odmian Aureovariegatum  i Elsie's Gold. Odmiana Stardust wytwarza kwiaty o białym zabarwieniu. A może zainteresuje cię także artykuł o mieczykach w ogrodzie?

Rozchodnik purpurowy czy odmiana matrona dzięki oryginalnemu wybarwieniu doskonale komponują się z innymi bylinami. Również trawy ozdobne są dla nich idealnym sąsiedztwem. Gatunki i odmiany rozchodników okazałych pięknie kontrastują z jasną barwą kamyków na skalniakach i w ogrodach żwirowych. Można je wykorzystywać również do nasadzeń naturalistycznych czy ogrodów o charakterze rustykalnym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuły o kwiatach na skalniak.

Rozchodnik karpacki, matrona czy purpurowy to niezwykle dekoracyjne rośliny. Dzięki ozdobnym liściom są piękne nawet poza porą kwitnienia. Warto je komponować z innymi roślinami (trawy ozdobne, byliny, krzewy) tworząc barwne kompozycje. Rozchodnik okazały to roślina, którą warto zaprosić do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny