Rozchodnik Morgana (Sedum morganium) – kilka słów o gatunku

Należący do rodziny gruboszowatych rozchodnik jest niezwykle ciekawą rośliną. Wszyscy członkowie tej rodziny mają mięsiste liście, w których składują wodę. Większość z nich to byliny okrywowe, które ochraniają podłoże przed parowaniem wody. Jednakże rozchodnik Morgana prezentuje się zupełnie inaczej. Sedum morganium to gatunek o niezwykłych liściach.

Są one długie i układają się w ogromne formy o oryginalnej kolorystyce. Początkowo rozchodnik wygląda jak typowy sukulent – układające się, wzniesione, grube liście w doniczce. Jednak z biegiem czasu te nabierają długości i układają kaskadowe konstrukcje, które przypominają warkocze. Posadzone w wysokiej doniczce prezentują się niezwykle interesująco, są po prostu wyjątkowo piękne. Liście mają woskowy nalot, który chroni je przed uszkodzeniami słonecznymi. Liście są niezwykle podobne do tych, które ma rozchodnik walcowaty, czyli Sedum burrito.

Oprócz ciekawych liści, roślina ma także nietypowe kwiaty, o których trzeba wspomnieć. Są ono malinowe lub pomarańczowe. To niewielkie dzwoneczki, które pojawiają się w okresie wiosenno-letnik. Są niezwykle ozdobne. Co ciekawe, niektóre odmiany rozchodnika Morgana, są inaczej wybarwione. Kwiaty mogą mieć kolor różowy lub biały. Roślina idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach. W przeciwieństwie do większości rozchodników, nie sprawdzi się w ogrodach, ponieważ ma nieco wyższe wymagania cieplne.

Rozchodnik Morgana – uprawa

Uprawa rozchodnika Morgana nie sprawi żadnego problemu, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy znaleźć dla niego miejsce nasłonecznione. Tam mają najpiękniejsze zabarwienie liści i najbardziej obficie kwitną. Ze względu na mocno nawoskowane liści, rozchodniki nie są podatne na oparzenia słoneczne, można więc zapewnić im odpowiednią opiekę. Sedum to gatunek uwielbiający słońce i ciepło, i biały, i różowy potrzebuje go naprawdę dość dużo.

Podłoże do rozchodników w doniczce powinno być zasobne w składniki odżywcze. Warto zastosować podłoże do kaktusów i sukulentów, a jeśli to niemożliwe, do zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych dodać trochę nawozu wieloskładnikowego (na przykład Osmocote czy Target dla kaktusów i sukulentów). Podłoże musi być też przepuszczalne, by w glebie nie powstawały zastoiska wodne. By tego uniknąć, na dno doniczki wsypuje się trochę drobnych kamieni lub keramzytu. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie odpływać. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie rozchodnika okazałego.

Rozchodnik doniczkowy Morgana – uprawa w mieszkaniu

Rozchodnik nie ma szczególnych wymagań uprawnych. I rozchodnik Morgana, i rozchodnik walcowaty (Sedum burrito) są bardzo wytrzymałe. Lubią być regularnie podlewane, ale to świetna roślina dla zapominalskich i zabieganych. Wytrzyma całe tygodnie bez nawadniania, ponieważ w mięsistych liściach gromadzi bardzo wiele wody.

Warto jednak pamiętać o nawożeniu. Stosuje się do tego środki dedykowane do kaktusów i sukulentów, ponieważ tylko one mogą utrzymać odpowiedni kolor liści i wybarwienie kwiatów. Nawozy do kaktusów nie zmieniają pH podłoża, co także może mieć znaczenie. Rozchodnik Morgana lubi być uprawiany na szafach i wysokich półkach, na dodatek pięknie się na nich prezentuje, kiedy jego gęste warkocze liści spływają w dół.

Przesadzanie i rozmnażanie rozchodnika Morgana

Rozmnażanie rozchodników nie jest trudnym zabiegiem. Sadzonki może uzyskać nawet początkujący amator ogrodnictwa. Tak naprawdę zabieg polega na pobraniu pędów wierzchołkowych i umieszczeniu ich w osłoniętych skrzynkach z piaskiem. Rozchodnik Morgana ukorzenia się w ciągu dwóch tygodni i szybko nadaje się do wysadzenia do doniczki. W przypadku tej rośliny niemożliwe jest rozmnażanie przez podział karp – nie tworzy kępy, jak inne rozchodniki typowe dla ogrodów. Możliwa jest także uprawa rośliny przez wysiew nasion, jednakże trochę to trwa, więc jeśli chcesz szybko uzyskać efekt pięknych warkoczy, lepiej weź sadzonkę od znajomego lub kup młody rozchodnik doniczkowy w sklepie.

Po rozmnożeniu małe sadzonki sadzi się w niewielkich doniczkach, ale z biegiem czasu trzeba je wymieniać na większe. Przesadzanie przeprowadza się wiosną lub wczesnym latem. Należy robić to bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Należy także wybrać podłoże do kaktusów i sukulentów. Doniczka musi być tylko o 1 rozmiar (2 cm na średnicy) większa, niż poprzednia. Rozchodnik w domu można uprawiać w dekoracyjnych koszach czy ceramicznych pojemnikach. Ważne, by miały możliwość odprowadzania wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny