Sedum reflexum– uprawa i pielęgnacja

Ozdobą rośliny są złocistożółte kwiaty, kwitnące od lipca do września. Zebrane w kuliste baldachy, tworzą barwny dywan. Grube liście wyróżniają się ciemnozielonym zabarwieniem i karbowanymi brzegami. Bylina należy do roślin ekspansywnych. W szybki sposób zadarnia przestrzeń, wabiąc pszczoły i motyle. Ładnym tłem dla rozchodnika są inne byliny, krzewy liściaste oraz ozdobne trawy. Rozchodnik ościsty preferuje słoneczne stanowiska i suche podłoża. Dobrze wytrzymuje okresy suszy.

Jak uprawiać rozchodnik ościsty?

  • Rozchodnik ościsty nie musi być podlewany, bowiem bylina z rodziny gruboszowatych gromadzi wodę w liściach.
  • Bylina znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, na rabatach, murkach oraz do zadarniania powierzchni.
  • W czasie zimy, w rejonach najzimniejszych, roślina potrzebuje ochrony przed niskimi temperaturami.
  • Uprawa byliny w doniczce wymaga zastosowania drenażu, by zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także te artykuły na temat rozchodników.

Roślinę rozmnażamy, dzieląc kępy na części. Sadzonki pobiera się wiosną oraz latem. Każdą sadzonkę sadzimy osobno, czyniąc to w szybki sposób, by nie dopuścić do wyschnięcia korzeni. Przed zasadzeniem zadbajmy o odchwaszczenie stanowiska, bowiem kruche korzenie byliny mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będziemy usuwać chwasty po nasadzeniu roślin. Jeśli nie panuje susza - sadzonek nie podlewamy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić skalniak.

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum) - charakterystyka, warunki uprawy, wymagania, stanowisko, sadzenie, pielęgnacja - porady
Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum) - uprawa, pielęgnacja, porady

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Rozchodnik ościsty - odmiany

  • Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ - odmiana, zwana babim uchem, wyróżnia się niespotykanym pokrojem. Rozchodnik dorasta do 25 cm wysokości. Jego charakterystycznymi cechami są szarozielone pomarszczone liście oraz staśmione łodygi, które przypominają grzebienie. Usuwanie mocniej rosnących pędów, umożliwia zachowanie ciekawej formy. Rozchodnik wspaniale prezentuje się w ogrodach skalnych, na obrzeżach rabat - z innymi kwitnącymi bylinami oraz do zadarniania dużych ogrodowych powierzchni. Preferuje piaszczyste podłoże, o lekko zasadowym i obojętnym odczynie pH. Krzewy liściaste i ozdobne trawy są ciekawym tłem dla byliny o złocistych kwiatach, zebranych w baldachy. Rozchodnik kwitnie od lipca do sierpnia. ‘Cristatum’ w donicach jest oryginalną dekorację balkonów i tarasów. Rozmnażamy bylinę przez podział kępy, wiosną i jesienią.A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozchodniku matrona?
  • Rozchodnik ościsty ‘Angelina’ – Roślina dorasta do 30 cm wysokości. Jej dekoracyjne żółtozielone liście, skierowane ku górze, gęsto pokrywając płożące się pędy. Jesienią przebarwiają się, zdobiąc bylinę pięknymi kolorami – pomarańczowymi, czerwonawymi i brązowymi. Barwne ulistnienie utrzymuje się przez całą zimę. W lipcu pojawiają się złocistożółte kwiaty, ujęte w kuliste baldachy. Roślina preferuje nasłonecznione stanowiska, o piaszczystej, suchej glebie. Dla zachowania ładnego pokroju i odpowiedniej wielkości – przycinamy wierzchołki pędów. Odmiana szybko zadarnia powierzchnię, zdobiąc ogród złocistym kobiercem. Nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych, na murkach, między kamieniami, a także do uprawy w pojemnikach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rozchodnika białego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny