Rozchodnik żółty – uprawa i pielęgnacja

Rozchodnik ostry rośnie w Afryce, Azji i w Europie. W naszym kraju obserwuje się występowanie dzikich rozchodników Sedum acre na całym obszarze Niżu Polskiego, rzadziej w Karpatach i w Sudetach. Jest gatunkiem ekspansywnym.

Żółte kwiaty rośliny wabią pszczoły i motyle, a ozdobna bylina chętnie stosowana jest w założeniach naturalistycznych, na skalniaki, do obsadzania murków i do zadarniania powierzchni, zamiast trawy. Nadaje się także na zielone dachy i do uprawy w pojemnikach. Ładnie prezentuje się w miejscach, których tło tworzą trawy ozdobne. Rozchodnik zawiera trujący sok, więc należy zachować ostrożność w czasie podejmowanych prac. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także te artykuły na temat rozchodników.

Uprawa byliny nie przysparza kłopotów. Rozchodnik dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, w miejscach o lekkim piaszczystym podłożu, o odczynie pH obojętnym, lekko zasadowym i lekko kwaśnym. Najlepiej sprawdza się nasadzenie w grupach, od 3 do 10 roślin – około 16 sztuk na 1m2. Pielęgnacja roślin polega na ostrożnym dawkowaniu wilgoci. Rozchodniki jako sukulenty nie tolerują mokrych gleb i obfitego podlewania. Z powodzeniem wytrzymują okresowe susze.

Możemy rozmnożyć Sedum acre na kilka sposobów:

 • Rozmnażanie przez nasiona - na wiosnę wysiewamy je do pojemników i po miesiącu siewki sadzimy w upatrzonym miejscu, w rozstawie 10 x 30 cm.
 • Rozmnażanie przez podział kępy - zabieg przeprowadzamy na wiosnę – w kwietniu i w maju, gdy roślina wytworzy pędy o wysokości 5 cm. Należy wykopać kępę rozchodnika i ostrym nożem podzielić ją na części. Każdą z nich sadzimy osobno.
 • Rozmnażanie przez sadzonkowanie pędów - sadzonki ukorzeniamy w pojemnikach, w przewiewnym miejscu, w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Pobieramy je od wiosny do jesieni. Najlepiej wykorzystać pęd z kwiatostanem, z trzema węzłami. Pojemnik z otworem i z drenażem wypełniamy podłożem – ziemią ogrodniczą z domieszką piasku. Ukorzenią się po około 5 tygodniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozchodniku matrona?
 • Ukorzenianie pędów w wodzie - umieszczone w wazonach, będą dekorować mieszkanie, do momentu pojawienia się korzeni – po około dwóch tygodniach.
Rozchodnik ostry lub rochodnik żółty Sedum acre poza okresem kwitnienia w postaci zielonych liści w ogrodzie
Rozchodnik ostry (Sedum acre) - uprawa, pielęgnacja, występowanie, zastosowanie, odmiany

Rozchodnik ostry – ciekawe odmiany

 • Sedum acre ‘Aureum’ – zimozielona bylina dorasta zaledwie do 5 cm wysokości. Jej liście z żółtymi końcówkami dekorują ogród przez cały rok. Często zastępuje trawnik, a czerwcowe żółte kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą atrakcyjne kobierce, rozjaśniające skalniaki, ogrody naturalistyczne i zielone dachy. ‘Aureum’ sadzimy w grupach, obejmujących do 10 sztuk, na słonecznych stanowiskach. Nie musimy wykonywać żadnych prac pielęgnacyjnych.
 • Sedum acre ‘Elegans’ – jestodmianą pięknie zadarniającą słoneczne stanowiska. Doskonale rośnie nawet na lekko wapiennych, jałowych glebach. Rozchodnik ostry tej odmiany dorasta do 5 cm wysokości. Kwiaty w kształcie gwiazdek, w złocistożółtym kolorze, pojawiają się w lipcu i w sierpniu. Równie ozdobne są mięsiste listki, o jasnozielonej barwie. Kremowe wierzchołki młodych pokładających się pędów, nadają roślinie oryginalny wygląd. ‘Elegans’ jest odmianą całkowicie mrozoodporną. Znajduje zastosowanie w ogrodach wrzosowiskowych, na rabatach, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie rozchodnika białego.
 • Sedum acre ‘Helvetica’ – wyróżnia się dekoracyjnymi zielonopurpurowymi liśćmi. Mrozoodporna wieloletnia bylina dorasta do 5 cm wysokości. Powszechne występowanie rośliny to najczęściej szczeliny między kamieniami, ogrody skalne i ogrody naturalistyczne. Żółte kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu, tworząc gęste miododajne kobierce, nad którymi uwijają się pszczoły i motyle. ‘Helvetica’ dobrze znosi susze i rośnie nawet na ubogich glebach. Preferuje słoneczne i lekko wapienne stanowiska.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

 • Sedum acre ‘Minimum’ – jest wieloletnią odmianą, obardzo niewielkich obłych liściach i dużej ilości pędów. Dorasta do około 5 cm wysokości, tworząc gęstą darń, pełną złocistożółtych kwiatów, w kształcie gwiazdek. Rozchodnik kwitnie od czerwca do sierpnia. Odmiana charakteryzuje się szczególnie niewielkimi potrzebami wilgotnościowymi, preferując suche i słoneczne stanowiska. W polskim klimacie może zimować w ogrodzie. Ciekawą propozycją aranżacyjną, jest nasadzenie rozchodnika ‘Minimum’ w towarzystwie innych roślin. Dobrym wyborem są np. trawy ozdobne, rożne gatunki rozchodników, szałwia omszona, złocienie, bratki czy płomyki kanadyjskie.
 • Sedum acre ‘Murale’ – odmiana wytwarzająca różowe kwiaty. Dekoracją byliny są także liście, wybarwiające się na purpurowo brązowy kolor.
 • Sedum acre ‘Coral Carpet’ –rozchodnik w niższych temperaturach wybarwia się na brązowo.
 • Sedum acre ‘Yellow Queen’ – bylina wytwarza złocistożółte liście i złocistożółte kwiaty, pojawiające się w czerwcu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić skalniak.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny