Róże w ogrodzie - popularne odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja

Róża jest kwiatem bardzo często dołączanym do prezentów z różnych okazji. W powszechnej świadomości utrwaliła się, jako symbol miłości i przywiązania. Warto przy tym pamiętać, że krzewy róż mogą mieć inne, cenne zastosowania. Stanowią znakomite dekoracje ogrodów czy przydomowych ogródków. Występuje wiele odmian, dzięki czemu można tworzyć zdumiewające kompozycje. Czym zatem charakteryzuje się róża w ogrodzie i jaka jest jej cena?

Róże ogrodowe, czarne róże

Róża to popularny krzew ozdobny należący do rodziny roślin różowatych. Nie jest to do końca potwierdzone, ale prawdopodobnie pochodzi z terenów wschodniej Azji. Krzak róży naturalnie występuje na rozległych obszarach półkuli północnej. Według szacunków obecnie występuje około 200 gatunków róż. Największe zróżnicowanie można zaobserwować w Chinach.

Róża wytwarza charakterystyczne, promieniste kwiaty oparte na łodygach pokrytych kolcami. W zależności od odmiany, róża może być płożąca lub pnąca. Cena dowolnej sadzonki utrzymuje się na dość niskim poziomie.

Róże ogrodowe można podzielić na kilka kategorii. Najliczniejszą grupę stanowią róże wielokwiatowe zwane też rabatowymi. Tworzą największe i piękne kwiaty, osadzone pojedynczo na łodydze. Ich dodatkową zaletą jest zniewalający zapach.

Kolejna z popularnych grup to róże pienne. Powstają poprzez szczepienie na pniu innej rośliny. Dlatego też przybierają postać niewielkiego drzewka podobnego do hortensji. Obsypują się drobnymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Róże ogrodowe mają też innych przedstawicieli. Należą do nich odmiany pnące, okrywowe, spotyka się nawet czarne róże. Mogą różnić się między sobą wyglądem i wielkością mają jednak pewne cechy wspólne. Chodzi o wymagania stawiane przez krzewy róż.

Uprawa rozpoczyna się od umieszczenia sadzonki róż na nasłonecznionym stanowisku. Tylko nieliczne gatunki rozwijają się w cieniu. Dodatkowo wybrane miejsce powinno być osłonięte od wiatru. Róże ogrodowe są zazwyczaj mrozoodporne, lecz zimne wiatry im szkodzą.

Jeśli zaś chodzi o glebę to te popularne rośliny najbardziej lubią żyzne i przepuszczalne podłoża. Powinny być bogate w próchnicę a optymalne pH wynosi od 6 do 7. W ogrodach rzadko występuje taka gleba, więc należy ją zasilić mieszanką torfową.

Po posadzeniu róże ogrodowe potrzebują w zasadzie tylko trzech regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich jest podlewanie, wzmożone w okresie letnich upałów. Młode rośliny potrzebują dużych ilości wody tak samo jak odmiany okrywowe.

Nawożenie jest kolejną ważną czynnością, choć nie trzeba go wykonywać w pierwszym roku po posadzeniu. Krzak róży należy regularnie nawozić, gdy jest starszy i wytworzył trwały system korzeniowy. Zasilanie roślin można przeprowadzać przez cały okres wegetacji, lecz nie więcej niż 3 razy w sezonie. Najlepsze do tego zadania są nawozy mineralne, wieloskładnikowe.

Róże rabatowe – róże wielokwiatowe

Po ogólnej charakterystyce przyszedł czas na opisanie konkretnych gatunków. Na początek róże rabatowe zwane też wielokwiatowymi. Co prawda istnieją między nimi różnice, lecz są zaliczane do tej samej rodziny. Sadzonki róż są dostępne w balocie lub pojemnikach a ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Opisywane rośliny to krzewy róż o nieregularnym pokroju. Wytwarzają gęste pędy, co dodaje im walorów dekoracyjnych. Dorastają do około 80 cm wysokości. Ich dużą zaletą jest fakt, że są bardziej odporne na mróz niż inne gatunki.

Róże wielokwiatowe przyjmują rozmaite kolory. Znakomicie wyglądają odmiany śnieżnobiałe, jak również te w odcieniach żółci. Równie często pojawiają się kwiaty pomarańczowe, różowe i czerwone. Hodowcy dołożyli starań by i ciemniejsze odcienie ujrzały światło dzienne. Pojawiły się, więc kolory atramentowe, fioletowe czy też granatowe. Obecnie podziw budzą czarne róże.

Do rozpoczęcia uprawy potrzebne są sadzonki róż dobrej jakości. W sklepach nie brakuje propozycji spełniających to kryterium. Cena sadzonek wynosi maksymalnie kilkanaście złotych. Oczywiście równie ważne jest odpowiednie stanowisko. Jak już wiadomo, róża lubi duże nasłonecznienie. Może przyjąć się w różnych rodzajach gleby. Należy jednak wiedzieć, że krzewy róż będą pięknie kwitły na glebach przewiewnych, piaszczysto-gliniastych. Ziemia powinna być zasobna w próchnicę, najlepsze pH utrzymuje się w przedziale od 6 do 7. Trzeba też zadbać o to by podłoże nie było zbyt mokre i ciężkie.

Pielęgnacja w zasadzie nie różni się od ogólnych porad podanych powyżej. Róże rabatowe wymagają niezbyt częstego, lecz obfitego podlewania. Wodę dostarcza się bezpośrednio pod krzak róży. Zapewnienie odpowiedniej ilości wilgoci ma największe znaczenie w okresach suszy. Brak wody może zniszczyć kwiaty.

Róże wielokwiatowe w okresie wzrostu i kwitnienia wykazują duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ważne jest, więc regularne nawożenie. Służą do tego specjalnie przygotowane mieszanki, przystosowane do róż. Można znaleźć je w sklepach ogrodniczych.

Nawożenie i podlewanie jest ważne jednakże róże rabatowe najbardziej potrzebują regularnego przycinania wykonywanego wiosną. Dzięki tej czynności staną się bardziej odporne na choroby. Do tego kwiaty pojawiające się w czerwcu będą gęste i przepiękne. Podczas przycinania należy skupić się na usuwaniu przekwitłych pędów. Trzeba jednak zwrócić uwagę by na każdej gałęzi zostało 6-7 pędów.

Róże pnące, róże pienne i róże okrywowe

Do kolejnych popularnych gatunków należą róże pnące. Dzielą się na dwie grupy różniące się przede wszystkim formą wzrostu. Odmiany climbers wytwarzają sztywne pędy sięgające 8 metrów długości. Tymczasem odmiany ramblery mają bardziej wiotkie i krótsze pędy. Dorastają do około 5 metrów długości.

Róże pnące rozwijają się na podporze, nadają się na nią drzewa, pergole lub kratki. Utrzymują się na nich za pomocą kolców. Najlepsze sadzonki róż tego rodzaju posiadają balotowany system korzeniowy. Najlepszym terminem na ich posadzenie jest jesień, od września do października.

Róże pnące podobnie jak róże rabatowe najlepiej rozwijają się na nasłonecznionym stanowisku. W razie potrzeby poradzą sobie w półcieniu. Optymalna gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, dobrze napowietrzona i dostatecznie przepuszczalna.

Opisywany krzak róży wymaga praktycznie takiej samej pielęgnacji jak róże wielokwiatowe. Nawożenie i przycinanie jest bardzo ważne i nie wolno o nim zapominać. Najistotniejsza różnica tkwi w podlewaniu. Róże pnące mają małe zapotrzebowanie na wodę. Jej uzupełnienie wystarczy wykonać w trakcie suszy.

Do tej pory opisywane były klasyczne krzewy róż, zatem teraz czas na nieco inne odmiany. Są nimi róże pienne wytwarzające kulistą koronę osadzoną na pniu. To sprawia, że przybierają formą niewysokiego drzewka. Dorastają do 120-140 cm wysokości. Róże pienne powstają poprzez przeszczepienie pąka szlachetnej odmiany na pień podkładki. Dzięki temu tworzy się wyjątkowo zróżnicowana grupa.

Róże pienne muszą znajdować się na osłoniętym od wiatru i nasłonecznym stanowisku. Najlepsza dla nich gleba jest zasobna w próchnicę, ale niezbyt wilgotna. Zasilanie rośliny nawozami wykonuje się dopiero w drugim roku po posadzeniu.

Róże pienne są dużo bardziej wymagające niż każdy krzak róży opisany powyżej. By utrzymać ich kulistą koronę konieczne jest staranne przycinanie wykonywane wiosną. By ta odmiana róży nie uległa złamaniu już podczas sadzenia należy przymocować ją do palika.

Sadzonki róż nieżalenie od odmiany cieszą się dużą popularnością. Wpływa na to niska cena, łatwość uprawy i piękny wygląd roślin z nich wyrastających. W każdym ogrodzie można posadzić kolorowe kwiaty, mogą to być nawet czarne róże. Każdy ogrodnik, początkujący i zaawansowany znajdzie odmiany, które spełnią jego oczekiwania.