Róże wielkokwiatowe

Ilustracja róże wielkokwiatowe

W ogrodach najczęściej uprawianymi różami są wielkokwiatowe róże szlachetne, wyróżniające się dużymi kwiatami, osadzonymi pojedynczo na długich mocnych łodygach. Róże wielkokwiatowe nadają się na kwiaty cięte i do prowadzenia w formie piennej. Właściwie pielęgnowane odmiany róż stanowią dumę ogrodników, wybierane są dla uświetnienia rodzinnych i oficjalnych uroczystości, a uprawiane w dużych pojemnikach, mogą stanowić efektowną dekorację balkonów i tarasów. Poznaj najpiękniejsze odmiany róż i dowiedz się, jak wygląda ich uprawa.

Filtry0

Róże wielkokwiatowe - pozostałe

Najciekawsze artykuły w temacie róże wielkokwiatowe

Róże szlachetne – uprawa i pielęgnacja kwiatów

Róże wielkokwiatowe - sadzenie krzewów

Róże wielkokwiatowe obejmują mieszańce herbatnie, róże Perneta, remontanty, silnie pachnące róże burbońskie oraz róże wielokwiatowe. Krzaczaste róże wielkokwiatowe dorastają do około 150 cm wysokości. Duże kwiaty, o średnicy do 20 cm, pojawiają się w drugiej połowie czerwca i powtarzają kwitnienie do jesieni. Soczyście zielone błyszczące liście opadają na zimę. Róże tolerują zanieczyszczenia powietrza, co umożliwia ich uprawę w miejskich warunkach. Róże szlachetne rozmnaża się najczęściej przez szczepienie na podkładkach, których dostarcza dzika róża Rosa canina oraz róża pomarszczona Rosa rugosa.

Róże najlepiej rozwijają się na otwartych i słonecznych stanowiskach. Mogą być uprawiane także w lekkim zacienieniu. Odpowiednim podłożem są gleby piaszczysto-gliniaste, o odczynie lekko kwaśnym – pH 6 – 7. Nieprzydatne do uprawy róż są gleby bardzo mokre, suche oraz ciężkie gliniaste. Aby poprawić jakość zbyt suchego i gliniastego podłoża, konieczne jest dodanie ogrodniczego torfu, w ilości około 20 kg na 10 m2.

Sadzonki róż wielkokwiatowych sadzimy w rozstawie co 40 – 50 cm. Krzewy róż warto kupić w dobrym sklepie ogrodniczym, oferującym sprawdzone i zdrowe rośliny. Kupujemy krzewy jednoroczne, o kilku pędach i silnym systemie korzeniowym. Takie sadzonki róż wielkokwiatowych najlepiej przyjmą się w nowym miejscu. Miejsce rozkrzewienia się rośliny umieszczamy na około 3 cm pod powierzchnią ziemi, tak, by nie była widoczna szyjka korzeniowa. Posadzone róże obficie podlewamy. Sadzenie kończy obsypanie róż ziemnym kopczykiem.

Szlachetne róże – właściwa pielęgnacja

Nie wszystkie róże wielkokwiatowe nadają się do zasadzenia w ogrodzie. Odmiany, wrażliwe na niskie temperatury, hodowane są w szklarniach. Róże zasadzone w gruncie jesienią chronione są przed mrozem przez ziemny kopczyk, o wysokości około 25 cm, który rozrzucamy dopiero na wiosnę, kiedy miną przymrozki.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie krzewów, dzięki któremu zostaną usunięte zbędne pędy. Sposób przycinania ma wpływ na kwitnienie roślin. Pędy róż wielkokwiatowych powinny być cięte do połowy, u odmian wzrastających średnio silnie. Odmiany, których pędy rosną bardzo silnie, przycinamy mniej, pozostawiając 6 – 8 oczek. Przekwitłe róże należy systematycznie usuwać.

Co dwa lata rośliny zasilamy kompostem lub obornikiem. Nowe sadzonki róż wielkokwiatowych nie wolno nawozić świeżym obornikiem. Nawóz rozkładamy między krzewami, płytko przekopując glebę, by nie doszło do uszkodzenia korzeni. Każdego roku nawozimy róże wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Róże wielkokwiatowe mają duże zapotrzebowania wodne. Do podlewania najlepsza jest odstała woda. Staramy się nie moczyć liści, co pozwoli uchronić róże przed rozwojem chorób grzybowych. Wodę wlewamy bezpośrednio pod krzaki, używając konewki bez sitka. Zwracamy uwagę na dostateczne podlewanie, rano i wieczorem. Jesienią, o ile nie jest zbyt sucha, możemy zaprzestać podlewania. Dobrym sposobem na zatrzymanie wody w glebie oraz na eliminację chwastów jest ściółkowanie rabaty.

Najpiękniejsze odmiany róż wielkokwiatowych i ich cena

Róże wielkokwiatowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Duże kwiaty, pełne lub półpełne, są także zróżnicowane pod względem intensywności zapachu. Spośród najpiękniejszych odmian o różowych płatkach, uwagę zwracają:

  • Róża wielkokwiatowa ‘Parfum de Liberte’. Różowa odmiana ma pachnące kwiaty, które zdobią krzewy do późnej jesieni. Roślina odporna jest na choroby róż. Cena efektownej odmiany w donicy wynosi 35 zł/sztukę.
  • Ciekawa różowa odmiana ‘Voyage’ dorasta do około 1 m wysokości. Wyróżnia się pełnymi pachnącymi kwiatami, intensywniej wybarwionymi na różowo bliżej środka korony. Roślina powtarza kwitnienie do jesieni. Jest odporna na choroby grzybowe róż. Cena odmiany wynosi 29 zł/sztukę.
  • Inne atrakcyjne odmiany, o różowych płatkach, to np. ciemnoróżowa ‘Róża Dominica’ (29 zł/sztukę) lub bezkolcowa róża, o delikatnie zaróżowionych płatkach, ‘Prins Alexander’ (40 zł/sztukę).

Róże czerwone cieszą się od zawsze bardzo dużym zainteresowaniem, np. róża stulistna, wyróżniająca się dużą liczbą czerwonych lub różowych płatków, znana jest hodowcom od XVI wieku. Czerwone kwiaty pięknie prezentują się na tle innych ogrodowych roślin. Czerwone róże symbolizują gorące uczucia, więc często wybierane są na prezent. Godne polecenia są odmiany:

  • Historyczna róża ‘Wenzel Geschwind’ należy do rzadkiej odmiany. Efektowne czerwone pełne kwiaty, o przyjemnym mocnym zapachu, zdobią otoczenie do późnej jesieni. Krzew osiąga około 1 m wysokości. Wymaga ochrony przed niskimi temperaturami. Cena okazu – 25 zł/sztukę.
  • Nowa odmiana ‘Admiral’ jest „czarną” różą, o płatkach głęboko ciemnobordowych, sprawiających wrażenie prawie czarnych. Pełne, słodko pachnące kwiaty, osiągają 14 cm średnicy. Roślina znosi spadki temperatury do -26 stopni Celsjusza – wymaga kopczykowania. Krzewy osiągają do 1 m wysokości. Sadzonki sadzimy na rabatach w rozstawie co 50 – 60 cm. Cena sadzonki – 25 zł/sztukę.
  • Oryginalną odmianą jest biało-czerwona ‘Nostalgie’. Krzewy dorastają do 120 cm wysokości. Zewnętrzne czerwone płatki otaczają białe wewnętrzne, nadając kwiatom ciekawy wygląd. Krzewy nadają się do uprawy na ogrodowych rabatach oraz w dużych pojemnikach. Cena odmiany – 29 zł/sztukę.

Białe róże, symbol niewinności, są niezwykle eleganckie i wyjątkowe. Najpiękniejsze białe róże wielkokwiatowe to, np.:

  • Nowa odmiana o pełnych dużych kwiatach ‘Jan Paweł II’. Mocny cytrusowy zapach jest jej dodatkowym walorem. Krzewy dorastają do 150 cm wysokości. Roślina jest odporna na choroby grzybowe. Cena sadzonki w donicy – 32 zł/sztukę.
  • Róża wielkokwiatowa ‘Chopin’ należy do polskiej hodowli. Na krzewach, osiągających 150 cm wysokości, pojawiają się bardzo duże pełne kwiaty, o przyjemnym zapachu. Płatki róży mają delikatne białokremowe zabarwienie. Cena sadzonki – 22 zł/sztukę.

Róże herbaciane – kwiaty dla marzycieli

Swoją nazwę róże herbaciane zawdzięczają zapachowi, jaki wydzielała chińska róża, sprowadzona do Anglii na początku XIX wieku. Termin ‘róże herbaciane’ kojarzony jest dzisiaj z ciepłą kolorystyką kwiatów – złotawą, różową i pomarańczową.

Róża wielkokwiatowa herbaciana ‘Alinka’ została wyhodowana w Anglii. Urzeka złoto - czerwonawym wybarwieniem płatków i delikatnym zapachem. Dekoracyjne są także jej ciemnozielone liście, z czerwonawym odbiciem. Różane krzewy dorastają do około 150 cm wysokości. Rośliny dobrze rosną na słonecznym stanowisku. Znajdują zastosowanie w ogrodzie różanym, sadzone są na klombach oraz wykorzystane na cięte kwiaty.

Róże herbaciane wielkokwiatowe ‘Troika’ należą do odmiany wyhodowanej w Danii. Okazałe kwiaty, o ciepłych złoto-łososiowych płatkach, roztaczają mocny przyjemny zapach. Uprawa róż, które osiągają wysokość 150 cm, wymaga nasadzenia na słonecznym i zacisznym miejscu. Ciemnozielone liście odporne są na choroby grzybowe. Róże hodowane są również na kwiaty cięte.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto